Öğretim Görevlimize Venedik’ten “Jüri Özel Ödülü”
Eyl 14, 2015


İTÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emin Alper, 72. Venedik Film Festivali’nde “Abluka” isimli filmiyle Jüri Özel Ödülünü aldı.

Venedik’in Lido Adası’nda yapılan ve dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali kapsamında dünyaca ünlü yönetmenlerle “Altın Aslan Ödülü” için yarışan Emin Alper “Abluka” isimli filmi ile Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Alper’in yönetmenliğini yaptığı filmde, terör olaylarının artmasıyla birlikte güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde yaşayan iki kardeşin paranoyalarla dolu yaşamına değiniliyor. Film, Venedik’ten sonra Uluslararası Toronto Film Festivali’nde de görücüye çıkacak.

2003 yılından beri İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde akademisyenlik yapan Emin Alper, profesyonel sinema kariyerinin yanında aynı zamanda çeşitli dergilerde yazarlık da yapıyor. Emin Alper’in sinema geçmişinde Mektup(2005) ve Rıfat(2006) kısa metrajlı filmler olarak, Tepenin Ardı(2012) ve Abluka’da (2015) uzun metrajlı filmler olarak yer alıyor. Alper, Tepenin Ardı isimli filmi ile de 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 16 ödül almıştı.

Emin Alper, İTÜ’de halen Modernitenin Oluşumu, Modern Türkiye Tarihi, Dünya Tarihi derslerini vermektedir. 

eminalper.