Dünyaca Ünlü Profesör Dr. Hui Ming Cheng İTÜ’de
Eki 13, 2015


Çin Bilimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Hui Ming Cheng, Türkiye’de ilk kez İTÜ ev sahipliğinde geleceğin teknoloji malzemesi olan “Grafen” malzemesi ile ilgili seminer verecek.

Grafen ve nanotüplerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanları konularında dünyanın en önemli araştırmacılarından ve Kimya-Malzeme Bilimi dallarında en çok atıf alan bilim insanlarından biri olan Prof. Cheng, gelecekte çok çeşitli uygulamalarda kullanılabileceği ön görülen “Grafen” malzemesinin yüksek kalitede seri üretimi ve ticarileşebilmesi için yaptıkları çalışmaları anlatacak.

Prof. Cheng ve çalışma arkadaşları, grafen malzemesinin sentezi, enerji depolama uygulamaları, 3 boyutlu grafen sentezi, kompozitler ve esnek opto elektronik konuları üzerinde çalışmaktadırlar. Çok yüksek kalitede ve mm boyutlarında tek kristalli yüksek kalitede grafen elde eden metotlar geliştirilmiştir. Yürütülen çalışmalarda, esnek ve yüksek iletkenliğe sahip 3 boyutlu malzemelerin üretimi öne çıkmıştır. Bu 3 boyutlu malzemeler ise esnek iletkenler, esnek yüksek kapasiteli ve hızlı şarj-deşarj özelliklerine sahip olması nedeniyle Li-Ion bataryalarda kullanım alanı bulacaktır.

Etkinlik afişi için tıklayınız.

Prof. Dr. Hui Ming Cheng hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Seminer özeti için tıklayınız.