92. Cumhuriyet Bayramı Törenimiz
Eki 28, 2015


Cumhuriyet Bayramı resmi törenimiz, 28 Ekim Çarşamba günü Rektörlük Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törene, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve idari personelimiz katıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Atatürk Anıtına çelenk konuldu.

Rektorumuz Prof. Dr. Mehmet Karaca konusmasi

Törende konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, " Kadim topraklar olarak nitelendirilen Anadolu, yıllar boyunca çeşitli savaşlara ve mücadelelere sahne oldu. Yıl 1923… Yokluk ve çaresizlik içerisinde sıkışmış ve baskıyla şekillendirilmeye çalışılan bir ortamda halk, umutsuzca bir önder arıyordu. O önder ki nice savaşlar kazanarak bir ulusu karanlıktan aydınlığa taşıdı, bir ulusa “Millet” olmayı öğretti. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyerek Cumhuriyeti emanet etti. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ile tarihte eşine az rastlanır bir başarı gerçekleştirildi. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen inanç ve kararlılıkla kazanılan bu zafer, Milletimize kayıtsız şartsız egemenliğin kapılarını açarken her alanda bir aydınlanmayı da beraberinde getirdi. Artık Cumhuriyet meşalesi yanmış, bir ulus uyanmış ve karanlıktan aydınlığa bir çıkış sağlanmıştı” dedi.

Cumhuriyet Bayrami Toreni

Karaca konuşmasına şöyle devam etti:
“Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarda; 1920'li yılların heyecanı, umudu ve inancıyla bağımsızlığımıza, ulusal birliğimize ve Cumhuriyetimize sahip çıkmak, bilimin ve barışın sonsuz aydınlığında mücadele etmek ana görevimiz olmalı. İTÜ Ailesi’nin fertleri olarak; ülkemize daha iyi hizmet ederek, daha çağdaş ve daha yenilikçi bakış açısıyla yarınlara hazırlanarak, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak, tarihimize karşı sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Cumhuriyetimizin 92. yılını kutladığımız bugün, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Milli Mücadeleye emek vermiş tüm isimleri saygıyla anıyorum. İTÜ Ailesi’nin ve ülkemizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.”