İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands’den İTÜ ARI Teknokent’e Davet
Eki 13, 2016


İTÜ girişimcilik ekosistemi sayesinde yenilikçi fikirler üreten girişimcilere ev sahipliği yapan ve parlak fikirleri destekleyen İTÜ ARI Teknokent’e İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands konuk oldu. Aralarında İstanbul İngiliz Başkonsolosu Judith Slater’ın da yer aldığı İngiliz heyete, İTÜ ARI Teknokent’in işleyişi ve ekonomiye sağladığı katkılar hakkında bilgi verildi. Greg Hands, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığında yapılan İTÜNOVA TTO, İTÜ Ginova, İTÜ Gate yetkililerin de yer aldığı heyetler arası toplantı sonrasında, İTÜ ARI Teknokent’in ön kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’i de ziyaret etti. Hands, çalışmalarını burada sürdüren girişimcilerle bir araya geldi.

ingiltere ticaret bakani greg hands'den itu ari teknokente davet_3

İTÜ ARI Teknokent’in girişimciliğe uygun atmosferinden ve yarattığı artı değerden etkilendiğini belirten İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands, İngiltere’nin girişimciliğe yönelik ayırdığı fonların İTÜ ARI Teknokent’teki projelere kullandırılması noktasında karşılıklı görüşmelerin mümkün olabileceğini söyledi. Hands, İTÜ ARI Teknokent’in, firmaları Amerika pazarına taşıdığı İTÜ GATE projesinin Avrupa ayağı için Londra’nın da seçenekler arasında değerlendirilebileceğini belirtti.

ingiltere ticaret bakani greg hands'den itu ari teknokente davet_1

İngiltere ile ilişkileri teknoloji ve girişimcilik geliştirecek

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İngiliz heyetiyle gerçekleşen toplantı ile ilgili görüşlerini de paylaştı. İTÜ ARI Teknokent’in en önemli hedeflerinden birinin yerli girişimleri yurt dışına taşımak olduğunu hatırlatan Karaca, bu doğrultuda Chicago ve San Francisco’da ön kuluçka merkezlerinin açıldığını belirtti ve İTÜ ARI Teknokent’in kapsama alanını genişletmek adına diğer ülkelere de ulaşmanın hedeflendiğini söyledi. Rektörümüz ayrıca, Greg Hands’in, Avrupa’nın 8. kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek, akademisyenlerimiz ile şirketler arasında bir köprü görevi gören İTÜ Gate ve yurt dışına odaklı teknoloji transfer ofisimiz İTÜNOVA TTO’nun çalışmalarına büyük ilgi gösterdiğini de sözlerine ekledi. Rektörümüz sözlerini: “İngiltere Ticaret Bakanı Greg Hands ile gerçekleştirdiğimiz toplantı sonucunda, firmaları desteklemeye yönelik Prosperity Fund ve Katip Çelebi - Newton Fund adlı fonlara daha fazla pay ayrılabileceğini konuştuk. İngiltere ve Türkiye arasında, İTÜ ARI Teknokent aracılığıyla nasıl daha fazla değer yaratılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Sayın Bakan ayrıca, Londra Borsası’nda da İTÜ ARI Teknokent için görüşmeler yapabileceğini dile getirdi. Bu toplantının, iki ülke arasında ekonomik ilişkileri daha fazla geliştirmesi en büyük dileğimiz.” diyerek noktaladı.

ingiltere ticaret bakani greg hands'den itu ari teknokente davet_2

İTÜ ARI Teknokent ziyaretinde Greg Hands başkanlığındaki İngiliz heyeti, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Startup İstanbul etkinliğine katılarak girişimcilerin projelerini de dinledi.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi