Girişimcilerin Buluştuğu Kavşak ‘Startup İstanbul 2016’ Sona Erdi
Eki 18, 2016


Üniversitemiz, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen girişimcileri buluşturan, girişimci fikirleri ve projeleri bir araya getiren Startup İstanbul’un bu yılki ayağının ilk üç gününe ev sahipliği yaptı. Avrupa ve Asya’nın en önemli girişimcilik etkinliklerinden sayılan ve 6-10 Ekim arasında düzenlenen Startup İstanbul 2016; ABD’den ve Avrupa, Asya ile Afrika’dan gelen yüzlerce girişimciyi ve yatırımcıyı, Ayazağa Yerleşkemizde ağırladı. 9 Ekim’de verilen bir günlük aradan sonra ise büyük final Volkswagen Arena’da gerçekleştirildi.

startup istanbul 2

Girişimciliğin İstanbul’daki zirvesi Startup İstanbul’a geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana yaklaşık 25 bin girişimci başvururken, bu projelerin 4085’i ilk elemeyi geçti ve ardından 2139 girişimle çevrimiçi görüşmeler yapıldı. Kısa listeye kalan 428 girişimden 100 tanesi ise Startup İstanbul’a katılmaya hak kazandı. Sahneye çıkma şansı elde eden 50 girişim arasında girişimcilik ekosistemimizin kuluçka merkezi İTÜ Çekirdek’in projelerinden; Olbig Project, Irrigationalizer, Project Seasong ve AR Pandora da yer aldı.

startup istanbul
Soldan sağa: ​İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür'ü Kenan Çolpan - E-tohum Kurucu Ortağı ve CEO'su Burak Büyükdemir - 
İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcıları Gökçe Tabak  ve Deniz Tunçalp


Startup İstanbul’un En İyileri


Etkinlik, bu yıl da en iyi üç girişimi ödüllendirdi. Jüri oylarıyla dereceye alan ve ödüllendirilen üç proje şöyle sıralandı:

1. CasBasha (Ürdün)
Ürdünlü ve Suudi Arabistanlı internet kullanıcıların Amazon.com üzerinden alışveriş yapmasını sağlayan CasBasha, ödemelerin kredi kartsız ve banka kartsız olarak gerçekleştirilmesini sağlıyor. Projeyle ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

2. Innovera Labs (Türkiye)
Geliştirdiği A.T.A.R isimli güvenlik sistemi ile günümüzün dinamik ve atik siber güvenlik ihtiyacını karşılayan Innovera Labs, 40’tan fazla güvenlik teknolojisiyle donattığı sistemi sayesinde, tüm siber saldırı göstergelerine hızlı bir şekilde müdahale edilmesini ve gerekli görüldüğü noktalarda insan operatörlerin de korunma sürecine dâhil edilmesini sağlıyor. Projeyle ilgili detayları buradan inceleyebilirsiniz:

3. Pobu.ca (Yunanistan)
Ekiplerin edindikleri iş bağlantılarını paylaşabilmeleri için paylaşımlı bir sistem olan Pobuca, kişileri gruplara ayırmaktan ekibin e-postalarındaki tüm bağlantıları tek bir havuzda toplamaya kadar uzanan özellikleriyle öne çıkıyor. Taranan kartvizitlerin tanınması, e-posta ve SMS gönderimi gibi yeni ve heyecan verici özelliklerin de yakında sisteme eklenmesi planlanıyor. Startup İstanbul 2016 üçüncüsü projeye daha yakından bakmak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


startup istanbul 3

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi