Geleceğin Girişimleri Big Bang 2016’da Sahne Aldı
Kas 14, 2016


Günümüz dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilecek projeleri öne çıkaran ve ülkemizin en önemli girişimcilik etkinliklerinden biri olarak proje sahiplerine maddî destek sağlayan Big Bang 2016’nın 12 Kasım’da gerçekleşen ödül töreninde, girişimciler ile melek yatırım ağları bir kez daha buluştu. Bu yılki teması “yansıma” olarak belirlenen yarışma, geleceğin girişimlerini sahneye taşıdı ve yeni fikirlerin potansiyelini yansıttı. İlgi çekici sunumları ve görsel açıdan da zengin içeriğiyle çevresine bir festival havası yayan Big Bang 2016’da, 5600 takım arasından seçilen 250 ekip yarışmaya katılma hakkı kazandı. Yarışın sonunda seçilen 20 girişimci grup, İTÜ Çekirdek’in sunduğu bir yıllık kuluçka programına katılma şansı yakaladı. Böylece yatırım ağlarından toplam 5 milyon TL’lik yatırım alan takımların yolculuğu, girişimcilik ekosistemimizin desteğiyle başladı. Bu projelerin arasından, İTÜ Çekirdek’ten her biri 175 bin TL ödül kazanan Mikrop ve Next Horizons ekipleri birinciliği paylaştı. Tam 70 girişim ise daha da büyüyebilmek için ilk adımı attı.

Big_Bang_Final (3)

Big Bang 2016’da “Genel kategori” ve “Otomotiv teknolojileri” kategorilerinde yarışan girişimciler, İTÜ ARI Teknokent’ten ve çok sayıda paydaştan oluşan geniş çaplı bir yatırım ağı ve ödül havuzu ile desteklendi. Destek veren kuruluşlardan olan İstanbul Sanayi Odası’nın 300 bin TL’lik eğitim ve hızlandırma desteği, “Geleceğin Sanayicisi Büyük Ödülü” olan 200 bin TL tutarındaki nakit ödüle değer görülen “Mikrop” ve “3Z” ekipleri arasında eşit olarak dağıtıldı. Otomotiv İhracatçıları Birliği ise açtığı “Otomotiv teknolojileri” kategorisinde 250 bin TL’lik nakit ödülü; Park Kolay, Nanografen, Progin Bilişim, Formulate ve Metrobi arasında paylaştırdı.

Big_Bang_Final (2)

İTÜ Çekirdek’in kurulduğu günden beri yarışmayı her yıl eksiksiz destekleyen Elginkan Vakfı, bu yıl da Big Bang yarışmasının destekçileri arasındaydı ve girişimcilere 100 bin TL’lik destek sağladı. Bu yıl Big Bang’de ilk kez yer alan ana paydaşlardan Turkcell’in girişimcilere desteği ise 300 bin TL oldu. 2016 ile birlikte ilk kez melek yatırım ağlarını ve risk sermayesi şirketlerini de Big Bang’e davet eden İTÜ Çekirdek; TR Angels, Diffusion Capital partners, 500 Stratups, BIC Angels, Proline Ventures, Telos Angels, Vestel Ventures, Şirket Ortağım, Bluecap Ventures, Galata Business Angels ve Keiretsu’yu da girişimcilere destek olmaları amacıyla konuk etti.

Arıkovanı, Cardtek Group, Monitise, Ege Kimya, Yapı Kredi Teknoloji, IBM, Microsoft gibi pek çok önemli kuruluşun destek ve iş birliğiyle yoluna devam eden İTÜ Çekirdek, teknoloji girişimcilerine ihtiyaç duydukları tüm kaynakları, girişimcilik ekosistemi sayesinde üniversitemizin edindiği deneyimle birlikte ve İTÜ ARI Teknokent altyapısı avantajıyla bir arada sunuyor.

Big_Bang_Final (1)

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca: “Ülkemizin, dünyanın lider teknoloji girişimcilik adreslerinden birisi haline gelmesi için çalışıyoruz.”

İTÜ Çekirdek’in geçtiğimiz 4 yılda ülke genelinde 1600 girişimciye destek verdiğini, bu yılki katılımcılarla birlikte bu sayının 1850’ye yükseldiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Big Bang 2016’daki en büyük yeniliğin, yatırımcıların sürece katılımları olduğunu söyledi. Big Bang final etkinliğinin, Türkiye’deki girişimcilik kültürünü ve ekosistemini güçlendiren en önemli etkinliklerden biri olduğunu hatırlatan Karaca, teknoloji ve girişimcilik açısından dünyada öne çıkan merkezlerindeki çalışmaların yakından takip edildiğini ve bu gelişmelerin İTÜ Çekirdek’e de aktarıldığını vurguladı. Melek yatırım ağlarının Big Bang sürecine dâhil edilmesinin, etkinliğin yurt dışına da ulaşmasında bir köprü olacağını sözlerine ekledi. Rektörümüz konuşmasını: “Tam 5 yıldır kesintisiz bir şekilde düzenlediğimiz ve her geçen gün daha da büyüyen Big Bang; girişimciler, yatırımcılar, akademik çevreler ve ülkemiz açısından son derece ilham verici bir hale gelmiş durumda. İTÜ Çekirdek’te, her yıl çok farklı alanlarda girişimlere ev sahipliği yapıyoruz. Ülkemizin, dünyanın lider teknoloji girişimcilik adreslerinden birisi haline gelmesi için çalışıyoruz. Başından beri bizi destekleyip büyüten tüm destekçilerimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.” sözleriyle noktaladı.

Big_Bang_Final (5)

Big Bang’in En İyileri Sahneye Çıktı

Finalde, İTÜ Çekirdek’in Big Bang yatırım havuzu haricinde; Next Horizons, Buy Buddy, Smart Mimic, Teleporter ve WalkOVR ekiplerine kapalı ofis olanağı da sağlandı. Finale kalan diğer tüm girişimlere açık ofisten yararlanma, yarı finale kalan tüm ekiplere ise İTÜ ARI Teknokent’in yeni açılacak girişimcilik merkezi Magnet’te 1 ay ücretsiz kullanım hakkı tanındı.

Big Bang 2016 finalinde birçok girişimciye farklı noktalarda destek sunuldu. Katılımcılardan Teleporter ekibi, İTÜ ARI Teknokent’in girişimcileri Amerika’ya taşıyan programı ITU GATE’e davet edilerek 50 bin dolarlık programdan yararlanma hakkı kazandı.

Big_Bang_Final (6)

“Microsoft Özel Ödülü” olarak dağıtılan toplam 240 bin dolarlık bulut bilişim ödülü ise; Nowhere Studios ve Getys projeleri arasında paylaştırıldı. Diğer bulut bilişim ödülü olan ve IBM’in Big Bang girişimlerine sunduğu toplam 240 bin dolarlık desteği ise Buy Buddy ve Leadtime paylaştı. Böylece, 1 milyon 520 bin TL tutarındaki bulut bilişim ödülü dört ekibe dağıtıldı.

Toplamda 175 bin TL kazanan, Mikrop ve Next Horizons ekibi Big Bang birincisi olurken, Teleporter ekibi 170 bin TL’nin, 3Z ise 150 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Big Bang’de dereceye giren diğer ekipler ise, 150 bin TL ile Smart Mimic ve WalkOVR 150bin TL olarak sıralandı.

Big_Bang_Final (4)

5600 başvuru arasından son 250’ye kalan, yatırım alan, dereceye giren ve desteğe değer görülen tüm çalışmaları ve proje ekibi girişimcileri kutluyor, yatırım ağları, destekçi firmalar ve girişimcilerle Big Bang 2017’de tekrar buluşmayı diliyoruz.

Big Bang 2016'nın kısa videosunu  buradan izleyebilirsiniz.
Haber : İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi