IEEE CAMA’dan “En İyi Bildiri Ödülü” Müjdesi
Ara 21, 2016


23-27 Ekim tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Syracuse kentinde, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından düzenenlenen “Anten Ölçümleri ve Uygulamaları Uluslararası Konferansı 2016”da (2016 IEEE International Conference on Antenna Measurements & Applications Focus on Antenna Systems) Ulrich L. Rohde İnovatif Konferansı Bildiri Ödülü’nü (Ulrich L. Rohde Innovative Conference Paper Award) kazandı. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akduman, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi ve Telekomünikasyon Mühendisliği Doktora Programı öğrencimiz Agah Oktay Ertay, Telekomünikasyon Mühendisliği Yüksek Lisans Programı öğrencimiz Semih Doğu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Şahintürk’ün birlikte yazdığı bildiri, konferansta bu ödüle değer görülen iki çalışmadan biri oldu.

Resim2

Mikrodalga Meme Görüntüleme İçin Frekans Yanıtı İyileştirilmiş Eş Düzlemsel Vivaldi Anten Tasarımı (A Coplanar Vivaldi Antenna Design with Improved Frequency Response for Microwave Breast Imaging) başlıklı bildiriyle, anten uygulamaları alanında sunulan özgün çalışmalara verilen bu ödülü kazanan ekibin çalışmasında, üç aşamalı bir anten tasarım süreci oluşturuldu ve ayrıca mikrodalga meme görüntüleme frekanslarında çalışma yeteneklerine sahip bir anten tasarımı ile üretimi yapılmış ölçümler birlikte sunuldu. TÜBİTAK tarafından da desteklenen çalışmanın dosyasını buradan inceleyebilirsiniz.

IEEE APS ve IEEE CAMA nedir?

Dünyanın en geniş profesyonel teknik organizasyonlarından biri olan Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (Institute of Electrical Electronics Engineers- IEEE) bünyesindeki topluluklardan biri olan IEEE Antenler ve Yayılım Topluluğu (IEEE Antennas and Propagation Society – IEEE APS), anten sistemleri ve ölçümleri alanında araştırmalar yapıyor. Bugüne dek birçok konferans, sempozyum ve çalıştay düzenleyen IEEE APS’ın gerçekleştirdiği organizasyonlardan biri de Anten Ölçümleri ve Uygulamaları Uluslararası Konferansı’dır. (IEEE International Conference on Antenna Measurements and Applications - IEEE CAMA). Her yıl düzenlenen etkinlikte, anten ölçümleri ve uygulamaları hakkında konferansa gönderilen bildirilerden ikisine, “IEEE Ulrich L. Rohde İnovatif Konferans Bildirisi Ödülü” (IEEE Ulrich L. Rohde Innovative Conference Paper Award on Antenna Measurements and Applications) veriliyor.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi