Üniversite Adaylarıyla Fuarda Buluştuk
Nis 05, 2017


Üniversitemiz, aday öğrenciler ile iş dünyasına yeni başlayacak gençleri buluşturan İstanbul Eğitim ve Kariyer Fuarı’ndaydı.

30 -31 Mart tarihlerinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Eğitim ve Kariyer Fuarı; vakıf ve devlet üniversitelerinin yanı sıra uluslararası üniversiteleri, yurt dışı eğitim danışmanlıklarını, dil okullarını, eğitim yayıncılarını ve sektör temsilcilerini iş dünyasının önde gelen şirketleriyle buluşturdu.

egitim-kariyer-fuarı (3)

Fuarda; rektörler, akademisyenler, eğitim uzmanları, şirket temsilcileri, İK uzmanları, meslek gruplarından uzmanlar tarafından verilen seminerlerde ve düzenlenen panellerde, gençlerin eğitim ve eğitim sonrası atılacakları iş dünyasıyla ilgili önemli ipuçları verildi. Moderatörlüğünü, Tanıtım Ofisi Koordinatörümüz Dilek Görgüç’ün üstlendiği Meslek ve Üniversite Seçiminde Düzgün Karar Vermek başlıklı panele; İTÜ Ginova Başkanı Prof. Dr. Şebnem Burnaz, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Koordinatörümüz Cem Demirbaş, anlatsın.com Kurucusu Sargın Erdoğan ve Endüstri Mühendisliği Bölümü 2003 yılı mezunumuz olan SHR Consultancy Kurucusu ve Yetenek Madencisi Ebru Meriç Akgül konuşmacı olarak katıldı.

egitim-kariyer-fuarı (2)

‘İTÜ’DE bir gün’ projesi başlıyor

Oturumun moderatörü Dilek Görgüç, üniversite adaylarının merak ettiği soruları konuşmacılara yönelterek, gençlerin aklındaki soru işaretlerini kaldırdı. Görgüç, panel sonrasında konuyla ilgili görüşlerini de paylaştı. Tanıtım Ofisi koordinatörümüz, üniversiteye hazırlanan öğrenciler arasında, bölüm seçiminde net bir karar verebilenlerin sayıca az olmasına dikkat çekti. Öğrencilerin kendilerine yüklenen hedeflere ulaşmak isterken kendi ideallerini göz ardı edebildiklerini, bu nedenle ancak yaşamın ilerleyen dönemlerinde seçtikleri mesleğin kendilerine uygun olmadığının farkına varabildiklerini belirtti. Görgüç düşüncelerini: “Öğrenciler, tercih yapmadan önce üniversitelerin ve bölümlerin kendilerine uygun olup olmadığını mutlaka araştırmalı. Biz İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, tüm aday öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz. Tam da bu sebeple, 2018’de YGS’ye ve LYS’ye girecek gençlerimiz için ‘İTÜ’de Bir Gün’ adlı projemize başlıyoruz. Mühendislik, mimarlık, konservatuvar, endüstriyel tasarım gibi pek çok farklı dalda öğrenim görmek ve hepsinden önce ‘İTÜ’lü olmak’ isteyen aday öğrencilerimize kapımız açık.” sözleriyle özetledi.

Ebru Meriç Akgül: “İlgi alanlarınızın ve yeteneklerinizin farkına varın.”

SHR. Consultancy Kurucusu ve Yetenek Madencisi Ebru Meriç Akgül ise konuşmasında, seçilecek bölüme ilgi ve yetkinliğin önemini vurguladı. Küçük yaşlarda belli olmaya başlayan ilgi alanının gelecekteki meslek seçiminde önemli bir rol oynadığının altını çizen Akgül, bunun kariyer yolunda da fark yaratan en önemli noktalardan biri olduğunu söyledi. İlgi kadar yeteneklerin de etkili olduğunu belirten mezunumuz, bu noktada kişinin kendisini tanıması ve yeteneklerinin farkında olmasının işin püf noktası olduğunun üzerinde durdu. Ayrıca, gençlerin bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetmesi adına “Güçlü yanlarım ve geliştirmeye açık özelliklerim neler?” , “Gelecekte karşılaşacağım riskler neler olabilir?” sorularını kendilerine sorması gerektiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Şebnem Burnaz: “Dünya insanı olmak önemli.”

İTÜ Ginova Başkanı ve İşletme Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Şebnem Burnaz ise günümüzde öğrencilerin bilgiye ulaşma konusunda geçmiş kuşaklara oranla daha şanslı olduğunu hatırlatırken, buna bağlı olarak gençlerin kendilerini keşfetme sürecinin de hızlandığına vurgu yaptı. Burnaz görüşünü: “Üniversite ve bölüm tercihi önemli bir karar ama hayatınızdaki tek karar olmayacak. Üniversite içerisinde de kendinizi keşfedeceğiniz çok farklı alanlar bulacaksınız. Bu nedenle, kendinizi keşfetmenizi sağlayacak üniversiteyi tercih etmeniz oldukça önemlidir. Size vizyon kazandırabilecek, ‘dünya insanı’ olmanıza katkıda bulunabilecek birçok platform sunacak bir üniversitenin parçası olmayı hedefleyin.” sözleriyle paylaştı.
Panelde söz alan anlatsın.com Kurucusu Sargın Erdoğan öğrencilere seslenirken, kendi girişimini gerçekleştirirken izlediği yolu gençlere aktardı. Girişimini, henüz üniversite ikinci sınıftayken hayata geçirdiğini ve üniversitenin sadece derslere girip sınavları geçmek olmadığını söyleyen Erdoğan, üniversitelerin aynı zamanda “Mezuniyet sonrası nasıl bir çevrem olacak? Yanımdaki insanlar kariyerime destek verecek mi? Okurken staj bulabilecek miyim?” gibi soruların yanıtlarını veren bir ortam olduğunu belirtti. Bu bağlamda üniversite seçimini bu kriterleri de göz önüne alarak seçmelerini önerdi. Erdoğan sözlerini: “Düşünce yeteneği çok önemli. Ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra o yönde ilerlemelisiniz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

egitim-kariyer-fuarı (1)

Cem Demirbaş: “Kendinizi tanıyor musunuz?”

Etkinliğin diğer konuşmacısı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik merkezi Koordinatörümüz Cem Demirbaş oldu. Üniversiteye hazırlık sürecinde psikolojik durumun en az akademik çaba kadar önemli olduğunu söyleyen koordinatörümüz, bireylerin kendini tanımasının ve buna göre karar vermesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. Demirbaş konuyla ilgili olarak iş yaşamından da örnekler verdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirketlerin de bilimsel yeteneklerin yanı sıra kendini tanımış, bütün gizil güçlerini hayata dökebilecek kişiler aradığını görüyorum. Karar vermenin içselleştirilip farkındalığın öneminin altını çiziyorum. Mezunlarımızdan dikkat çekici geri bildirimler alıyoruz. Çok ilginç, daha önce öngöremeyecekleri sorularla karşılaştıklarını, problem çözebilme ve farklı bakış açıları edinme yeteneklerinin ölçüldüğünü söylüyorlar. Eğer öğrencisi olduğunuz üniversitede tıpkı İTÜ’de olduğu gibi 160 kulüp varsa ve bunların 120’si aktif olarak çalışıyorsa, sosyal sorumluluk projeleri üretilebiliyorsa, staj olanaklarından yararlanabiliyorsanız, bilimsel çalışmalarınızı da temsil edebiliyorsanız, bu durum çeşitli yetkinlikleri kazandığınız anlamına gelir.”

İstanbul Eğitim ve Kariyer Fuarı’nda panelmizi izleyen tüm gençlerimizi üniversitemize bekliyor, İTÜ’lü olma ayrıcalığını yaşamasını diliyoruz.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi