Mezunumuz Dr. Ersin Arıoğlu’ndan Yeni Kuşağa Tavsiyeler
Nis 11, 2017


Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı, mezunumuz Dr. Ersin Arıoğlu mühendis olmayı tanımladı: “Mühendisler, verimli sonuçlara ulaşıp ulaşmadıklarına yaptıkları hesaplar sonunda, fakat daha çok tecrübeleriyle karar verirler.”

Kıtaları deniz altından birleştiren Avrasya Tüneli projesine öz kaynak sağlayan iki şirketten biri olan ve 2023’te bitmesi planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nde de yer alan Yapı Merkezi Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Arıoğlu, Ayazağa Yerleşkemizde “Proje Yönetimine Genel Bakış ve Avrasya Tüneli” başlıklı özel bir sunum yaptı.

ersin-arioglu (3)

Mezunumuzun sunumunu izleyenler arasında bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, konuğumuza katılımı nedeniyle teşekkür ederek başladığı konuşmasında Dr. Ersin Arıoğlu’nun bugüne kadar yaptıklarının ve birikiminin çok yönlü kişiliğini yansıttığını belirtti.

ersin-arioglu (2)

Dr. Ersin Arıoğlu: “Mühendisler her şeyle empati kurarlar.”


Toplumsal konumunu inşaat mühendisleri ve meslektaşları arasında “taşıyıcı sistem mühendisi” olmakla açıklayan Arıoğlu, her ne kadar bir kural olmasa da proje yönetiminin genellikle mühendisler tarafından yürütüldüğünü söyledi ve mühendislerin projelerle ilgili her şeyle empati kuran, ilgili her konuya yeterli ölçüde hâkim olan kişiler olduğunun altını çizdi. Proje yönetiminde başarının takım ruhundan geçtiğini kaydeden mezunumuz, bu ruha ise hayal gücü, öğrenme tutkusu, bilgiyi işleme, yaratıcılık, estetik tutum, iş bitirme azmi ve sorumluluk bilincinden oluşan 7 noktadan geçilerek ulaşılabileceğini vurguladı.

ersin-arioglu (1)

Konuşmasında iş yaşamından örnekler de veren Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı, şirket olarak Atlas Okyanusu’ndan Hint Okyanusu’na kadar uzanan bir coğrafyada irili ufaklı yüzlerce projeye imza attıklarının altını çizdi. Sayısız projeyi gerçekleştirmelerine rağmen bugüne dek hiçbir müşteriyle, ortakla, banka veya benzeri bir kuruluşla uyuşmazlık yaşamadıklarına dikkat çeken Arıoğlu, başarısının altında insan ilişkilerine bakış açısının da etkili olduğunu “Herkesin gözlerine bakarak elini sıkabildik” sözüyle aktardı. Konuşmasında büyük sanatçı Mimar Sinan’ı da anan mezunumuz, ortaya çıkan eserleri görecek gelecek kuşakların, harcanan çabanın değerini bilerek bu projelere emek verenleri de iyi bir şekilde anacağına inandığını söyledi. Arıoğlu, genç kuşağı sayısız olanak sunan ilgi çekici bir dünyada heyecan verici çalışmaların beklediğini hatırlatıp başarı dileklerini paylaşırken, gençlerin insanlık onurunu, meslek sevgisi ve projeleriyle işlemeye başladıklarında başarıyı kolayca yakalayabileceklerini belirtti. 


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi