İTÜ Kampüsü’ne Otomotiv Ar-Ge Tesisi
Nis 25, 2017


Üniversitemiz ve İTÜ ARI Teknokent girişimiyle düzenlenen Next Mobility Summit’e katılan Rektörümüz Prof. Dr. Karaca, ARI 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası'nın açılış müjdesini verdi.

Swissotel Bosphorus'ta düzenlenen etkinlikte, otomotiv alanındaki yeni eğilimler ve sektörün geleceği masaya yatırıldı. Toplantıya; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İbrahim Özkol, İTÜ ARI Teknokent CEO'su Kenan Çolpan, İTÜ ARI Teknokent Operasyon Direktörü (COO) Gökçe Tabak’ın da aralarında bulunduğu önemli isimler, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

next-mobility-summit (1)

Faruk Özlü: “Her dört Ar-Ge merkezimizden biri otomotiv üzerine çalışıyor.”

Etkinlikte konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'de en çok Ar-Ge harcaması yapan sektörün otomotiv olduğunu ve neredeyse her dört Ar-Ge merkezinden birinin bu alanda faaliyet gösterdiğini belirtti. Bu noktanın sektör adına çok önemli bir gösterge olduğunu kaydeden Özlü, kaynakların daha doğru bir şekilde kullanılması, ana ve yan sanayi ilişkilerinin doğru şekilde kurulması durumunda bu çalışmaların niteliğinin artacağını vurguladı. Otomotivde kullanılan teknolojinin hızla geliştiğine dikkat çeken Bakan, bugün araçlarda kullanılan teknolojinin yarın yeterli olmayacağını ve günümüzde kullanılan parçaların %70’inin yakın gelecekte atıl duruma düşeceğini hatırlatarak, gelişimin sürekli olması gerektiğinin altını çizdi.

2030'lu yıllarla birlikte bir otomobilin maliyetinin yarısının elektronik ve yazılımdan oluşacağını söyleyen Özlü, İTÜ ARI Teknokent'te 85 milyon liralık yatırımla inşa edilecek ARI 7 Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası'nın da kendisini heyecanlandırdığını ifade etti. Bu tür yatırımların yerli otomobil projesine güç katacağını belirten Özlü, bu konuya ilişkin düşüncelerini: "Dünya pazarlarına hitap edebilecek bir yerli otomobil markası oluşturmayı çok önemsiyoruz. Bunun, özel sektörün katkısıyla ve kamu sektörünün de desteğiyle gerçekleşeceğine inanıyorum.” Sözleriyle paylaştı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca: “Geleceğin otomobillerini yapıyoruz.”


Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ise konuşmasında, 1982 yapımı Bıçak Sırtı (Blade Runner) filminin 2000'li yılların Los Angeles'ını anlattığına dikkat çekerek filmin hafızalara kazınan karelerini katılımcılara anımsattı. Filmde hem havada hem de karada gidebilen otonom araçlar olduğunu, senaryonun geçtiği yer olan ve normalde güneşli havasıyla bilinen California eyaletinin bu filmde puslu, kasvetli, yoğun hava kirliliği yaşanan bir alan yansıtıldığını söyleyen Rektörümüz, buradan hareketle geleceğin otomobilleri üretilirken çevre duyarlılığının da göz önüne alınması gerektiğini belirtti.

Üniversitemizin, ülkemizin ilk tematik teknokenti olarak üç yıl önce hizmete sunduğu Enerji Teknokent'inden sonra, ARI 7 binasının da Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası olarak açmalarının son derece önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mehmet Karaca, bu projenin hayata geçmesinde büyük destek veren Kalkınma Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşekkür etti.

next-mobility-summit (2)

Gökçe Tabak: "Tesis, 1000 ila 1200 kişi arası istihdam sağlayacak.”

Bu önemli buluşmada söz alan bir diğer önemli kişi ise İTÜ ARI Teknokent Operasyon Direktörü (COO) Gökçe Tabak oldu. Hazırladığı sunuma, otomotiv sektörü paydaşlarının diğer mobil sektörlerle sürekli etkileşim hâlinde olması gerektiğini söyleyerek başlayan Tabak, İTÜ ARI Teknokent bünyesinde kurulacak bu tesisin, Türkiye’deki otomotiv sektörü için bir buluşma noktası ve teknoloji geliştirme merkezi olacağını belirtti. Tabak bunun yanında, 85 milyon TL’lik bir yatırımın yapılacağı ve 32000 metrekarelik kapalı alana yayılacak tesisin, eğitim düzeyi giderek yükselen ve teknik bilgisi zamanla artan genç bir nüfusa sahip ülkemize 1000-1200 kişi arası yeni istihdam sağlayacağını da sözlerine ekledi. Tabak ayrıca, tesiste üniversitemize ait İleri Araç Teknolojileri Ar-Ge Merkezi'nin de bulunacağı bilgisini katılımcılarla paylaştı ve 7000 metrekarelik alana kurulacak bu alanın Türk otomotiv sanayiine hizmet vereceğini anlattı. ARI 7’de gerçekleşecek dönüşümle ilgili düşüncelerini: “Tesisin 2-3 yıl içinde bugünün değerleriyle yaklaşık olarak 500-600 milyon TL’lik bir Ar-Ge cirosuna ulaşmasını hedefliyoruz. Otomotiv ve Hareketlilik Tematik Binası sadece bir ofis alanı olmayacak. Aynı zamanda, İleri Araç Teknolojileri Ar-Ge Merkezi sayesinde, tematik binadaki tüm firmalara da hizmet verecek. Burada, özellikle çeşitli motorların geliştirme testleri, araç güç aktarma organları test sistemleri gibi testler ve çeşitli elektrikli araç ile batarya geliştirmeleri yapılacak.” sözleriyle aktardı.

Hareket Endüstrisinin Gelecek Dinamikleri


Otomotiv sektöründe danışmanlık hizmeti veren şirketlerden Frost & Sullivan'ın Türkiye Ofisi Başdanışmanı Mine Özcan da etkinliğe katılanlar arasındaydı. "Hareket Endüstrisinin Gelecek Dinamikleri" başlıklı sunumuyla katılımcılara seslenen Özcan; araç paylaşım sistemleri, otomotiv endüstrisi ve otomotivde entegre mobilite sistemlerin dünya genelindeki kullanımlarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Sunumunda dünya otomotiv endüstrisinde yeni iş modellerinin ortaya çıktığını anlatan Özcan, mobil çözümlerin otomotiv sektörünü doğrudan etkilediği üzerinde durdu.

Zirve kapsamında düzenlenen "Distrupters! Araçların Çevrimiçi Yolcuları" başlıklı panelde konuşan Turkcell Smart Places Ürün Ekibi Yöneticisi Onur Turan ise 5. nesil mobil teknoloji (5G) ile birlikte, akıllı araçlarda kullanılan mobil çözümlerin gecikme paylarının düşeceğini söyledi. Turan bu gelişmelerin geleceğe etkisine dair görüşünü: "2020'de gelmesi planlanan 5G teknolojisi, şu anda 4G'de kullandığımız internet hızını 100 kat artıracak ve gecikmeler milisaniyelerin 1000’de 1’ine kadar inecek. Bu da bize otomotivde “bağlantılı araç (connected car) bağlamında büyük faydalar sağlayacak." sözleriyle özetledi.Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi