Doç. Dr. Mustafa Bakkal’ın RECOTRANS Projesine Horizon 2020 Desteği
Nis 26, 2017


Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Mustafa Bakkal’ın yürütücüsü olduğu RECOTRANS - Taşıma Sektörü İçin Geri Dönüşebilir Hibrid Metal-termo Termoplastik Kompozitlerinin Entegre Üretimi (integrated manufacturing of REciclable hybrid metal thermoplastic COmposites for the TRANSport sector) adlı proje, Avrupa Birliği Ufuklar 2020 (European Union Horizon 2020) Industry 2020 in the Circular Economy” çağrısı kapsamında desteğe değer görüldü.

recotrans-2

Mayıs 2017’de başlaması ve üç buçuk yıl (42 ay) sürmesi planlanan projenin toplam bütçesi 4.525.000 Avro olarak belirlendi. 7 ülkeden 4 akademik ve 9 endüstriyel proje ortağının bulunduğu çalışmanın bütçesinden üniversitemizin alacağı pay ise 230.000 Avro oldu. RECOTRANS proje ekibi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Mustafa Bakkal, Doç. Dr. Turgut Gülmez, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Palabıyık, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Parlar, Yrd. Doç. Dr. Canan Gamze Güleryüz Parasız ve aynı bölümümüzden araştırma görevlisi Azmi Timur’dan oluşuyor.

RECOTRANS, ulaşım sektörü için metal ve kompozit malzemelerin üretimi ve birleştirilmesinde yüksek üretim hızlarına ulaşmayı ve hafif tasarımlar elde etmeyi sağlayan, Mikro Dalga (MW), RTM, Lazer Kaynağı (LW) ve Pultrüzyon teknolojilerini de içeren yeni bir üretim yöntemi geliştirmeyi hedefliyor. Projede geliştirilecek teknoloji sayesinde otomobil, kamyon ve raylı taşımacılıkta üretim ve enerji maliyetlerinin azaltılması, karbondioksit salınımının düşürülmesi ve ürünün pazara çıkış süresini en erkene çekilmesini amaçlıyor.

Proje kapsamında geliştirilecek teknolojinin kısa bir özetini aşağıda görebilirsiniz.

recotrans

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi