Üniversitemiz Teknik Birikimini Cibuti’ye Taşıyor
Nis 27, 2017


Teknik eğitimde iki yüzyılı aşan birikime sahip üniversitemiz, birikimini dünyanın farklı köşelerine de taşıyor. Hem altyapı eksiklikleri hem de nüfus Son dönemde dış yatırımların dikkatini çeken Üniversitemiz ve Djibouti Üniversitesi arasında imzalanan “Eğitimde İkili İş Birliği Anlaşması” ile farklı bölümlerden öğretim üyelerimiz, Afrika ülkesi Cibuti’de ilk aşama eğitim programının zeminini hazırlamak ve ders vermek amacıyla ülkeyi ziyaret etti. Anlaşma çerçevesinde ülkede yürüttüğümüz İnşaat Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği lisans programlarının 1. dönemi de başarıyla sona erdi. Ayrıca, Ekim-Aralık 2016 döneminde 3 kez Cibuti’ye giden öğretim üyelerimiz, birer haftalık sürelerle yoğunlaştırılmış bir ders programı uyguladı. 25-30 Aralık 2016’daki son programa ise Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Burçkin Dal ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Güler de katıldı. Bu ziyaretlerde Prof. Dr. Burçkin Dal’ın girişimleri sonuç verdi ve Djibouti Üniversitesi’nin bir sonraki döneminde üniversitemizin desteğiyle İngilizce’nin yanında Türkçe eğitim de verilmesi noktasında anlaşma sağlandı. Elektrik Mühendisliği Bölümümüzden Prof.Dr. Şahin Serhat Şeker, Jeoloji Mühendisliği Bölümümüzden Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Gulsen Uçarkuş, Geomatik Mühendisliği Bölümümüzden Yrd. Doç. Dr. Serdar Bilgi ve İnşaat Mühendisliği Bölümümüzden Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş’un 30 Ekim-4 Kasım 2016 arasında verdikleri derslerin sonunda yürüttükleri derslerin final sınavlarını da gerçekleştirmesiyle üniversitemiz, Cibuti’de ilk dönem eğitim programını tamamladı. Bu son ziyaretle birlikte, üniversitede ikinci dönemde uygulanacak yeni ders programları da oluşturuldu ve Djibouti Universitesi Rektörlüğüne sunuldu. Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Gürsel Sunal ise bu ülkede 21-25 Kasım 2016 tarihleri arasında verdiği “Geology for Engineers” dersinde, alanla ilgili bilgileri Cibutili üniversite öğrencilerine aktardı.

cibutii (5)

Varılan iş birliğinin ilk aşaması; Prof. Dr. Serhat Şeker, Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş, Yrd. Doç. Dr. Serdar Bilgi ve Yrd. Doç. Dr. Gülsen Uçarkuş’un, Djibouti Universitesi Mühendislik Fakültesi’nde yoğun bir ders programı hazırlayarak bilgilerini öğrencilere aktarmasıyla başladı. Yabancı Diller Yüksek Okulu okutmanımız Birol Çetinkaya ise burada hem dil öğretmenlerine hem de birinci sınıf öğrencilerine İngilizce eğitimi verdi. Öğretim üyelerimiz, üniversitede görev yapan akademik kadroyla tanıştıktan sonra laboratuvarları incelediler. Ayrıca kütüphanemiz, Djibouti Üniversitesi’ne çok sayıda elektronik yayın bağışlayarak üniversitenin araştırma altyapısına katkıda bulundu.

cibutii (2)

Üniversite ziyaretinin ardından, Cibuti Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Dr. Nabil Mohamed Ahmed’in konuğu olan akademisyenlerimiz bakanlıkta düzenlenen toplantıda, Djibouti Üniversitesi için hazırladıkları eğitim programıyla ilgili yetkililere bilgi verdi. Görüşmeyle ilgili düşüncelerini belirten Bakan Ahmed, üniversitemizle yapılan iş birliğinin son derece önemli olduğunu ve Türkiye’nin altyapısını inşa eden sayısız mühendisi yetiştiren deneyimli bir üniversitenin, Cibutili mühendisleri desteklemesinin kendileri için heyecan verici olduğunun altını çizdi. Toplantıya, Djibouti Universitesi Rektörü Dr. Djama Mohamed Hassan ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Dr. Abdoulkader Ibrahim Idriss de katıldı. Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Sadi Altınok ise kafilemizi ağırlayarak gezi boyunca akademisyenlerimize eşlik etti. Cibutili yetkililer ile yapılan röportajların çekimler ise Görsel İletişim ve Tasarım Ofisimizden video editörümüz Altan Bal’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

cibutii (4)

Dr. Nabil Mohamed Ahmed: “İTÜ’nün verdiği destekten ötürü mutluyuz.”


Üniversitemizin yurt dışında yürüttüğü en kapsamlı eğitim programlarından biri olan bu anlaşma, Cibuti Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Dr. Nabil Mohamed Ahmed ile yaptığımız röportajda, Cibuti’nin en çok mühendislik alanında gelişme
kaydetmesi gerektiğini belirten Bakan, Türkiye’nin oldukça dinamik bir ülke olarak kendileri için bir rol model olduğunu ve İTÜ gibi Türkiye’nin büyük projeleri için sayısız nitelikli mühendis yetiştiren bir eğitim kurumunun kendilerini desteklemesinden ötürü mutluluk duyduğunu belirtti. Akademisyenlerimizin iletişim ve eğitim tarzlarıyla fark yaratmasının kendileri için çok önemli bir deneyim olduğunu söyleyen Cibutili öğrenciler ise aldıkları derslerde öğrencilerin katılımını ön plana alan akademisyenlerimizin teknik bilgileri uygulama çalışmalarıyla güçlendirdiği üzerinde hemfikir oldular. Cibutili öğrencilerin sonsuz bir öğrenme isteğine sahip olmasının ve bu yönde gösterdikleri çabanın ülkenin kalkınmasında etkili olacağını vurgulayan akademisyenlerimiz ise öğrencilerin kendilerine gösterdiği ilgiden son derece memnun olduklarını söylediler.

Ziyaret kapsamında Jeoloji mühendisliği öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Gulsen Uçarkuş’un girişimiyle Djibouti Universitesi Rektörlüğü tarafından Assal Gölü’ne bir arazi gezisi de düzenlendi. Yer bilimi açısından önemli yapılardan biri olarak kabul edilen ve deniz seviyesiden 156 metre alçakta bulunan göl, Afrika’nın en alçak noktası olma özelliğini de taşıyor. %35'lik tuz oranıyla dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Assal Gölü, tektonik olarak Doğu Afrika’ya açılma merkezi rolü de oynuyor. Cibuti, dünyada İzlanda’dan sonra okyanus kabuğunun karadan göründüğü ikinci yer olması nedeniyle yer bilimleri alanının çekim merkezleri arasında yer alıyor.

cibutii (3)

Cibuti hakkında

Doğu Afrika'nın en küçük ülkesi olan Cibuti’de nüfusun üçte ikisi, ülkeyle aynı adı taşıyan başkent Cibuti’de yaşıyor. Altyapı eksiklikleri bulunan Cibuti'de su sıkıntısı ve tarıma elverişsiz araziler, yabancı yatırım ihtiyacını artırıyor. 1977 yılından bu yana bağımsız bir cumhuriyet olarak yönetilen ülkede yaklaşık 1000 yıl önce Arap Yarımadası’ndan göçen Müslüman Somalililer ve Afarlar yaşıyor. Topraklarının yalnızca %1'i tarıma elverişli olan, yüzde 10'u ise otlak niteliğinde olan Cibuti’nin geri kalanı ise çöllerden ve kayalıklardan oluşuyor.

Her ne kadar Türk nüfus çok az olsa da % 94'ü Müslüman olan halk, Türkiye'ye son derece sempatiyle bakıyor. Ülkeye Türkiye’den ulaşım, Türk Hava Yolları’nın haftada yedi gün yaptığı doğrudan uçuşlarla sağlanıyor. Bu doğrultuda Türkiye ve Cibuti arasında; siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler de gün geçtikçe güçleniyor. Ülkenin, Doğu Afrika’nın serbest ticaret bölgesi olma hedefi ve buna elverişli coğrafî konumu sebebiyle, 2014 yılında imzalanan mutabakat zaptı sayesinde Cibuti’de, Özel Türk Ekonomik Bölgesi kurulması kararı da alındı. Sözkonusu özel ekonomik bölgenin kurulmasıyla birlikte, iş insanlarımızın Doğu Afrika pazarına Cibuti'den ulaşması öngörülüyor.

Küçüklüğüne rağmen, jeostratejik konumu nedeniyle büyük bir öneme sahip Cibuti ile 2012’den beri hız kazanan ekonomik ilişkiler, ülkemizin Cibuti’ye sağladığı yükseköğrenim bursları sayesinde, eğitim alanındaki iş birliklerine de zemin oluşturacak. Üniversitemiz, öncelikli olarak; makina, elektrik ve inşaat mühendisliği konularında nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyan ülkede eğitim veren ilk Türk üniversitesi olarak bir ilke daha imza attı.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar ve Video: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi