15. İstanbul Bienali Komşu Etkinliği: “Taşı-n-ma”
Eyl 14, 2017


15. İstanbul Bienali "Komşu" etkinliklerinden birisi olarak düzenlenen, farklı disiplinlerden sanatçıları "Portatif" teması etrafında bir araya getiren “Taşı-n-ma” isimli sergi, 18 Eylül-20 Ekim 2017 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla'da gezilebilir.

tasinma-sergisi-2017 (2)

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Bölümü, Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi iş birliğiyle 15. İstanbul Bienali komşu etkinliklerinden biri olarak “Taşı-n-ma" isimli sergiyi hazırladı. Sergi, "Portatif" teması üzerine veya üzerinden bir okuma ile farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiriyor. Portatif, kolay taşınabilen, katlanarak taşınabilir duruma getirilebilen, seyyar anlamına geliyor.

tasinma-sergisi-2017 (1)

İkinci anlam olarak ise, sökülüp başka yerde kurulma imkânı bulunan. Leonardo, ünlü Mona Lisa tablosunu 10 yıldan fazla süre yanında taşımış ve ölene kadar da üzerinde çalışmıştı. Bunu kolay taşınabilen kategorisinde değerlendirip, portatif sanatın ilk örneği sayabiliriz. Sergi çerçevesinde sanatçılar göçebe ruhuyla hareket etmekte, zamana ve mekana göre esnek davranıyor. Böylelikle "Portatif Sanat" tanımı ortaya çıkmakta ve bu kavram sanatçılara yeni bir yol açıyor. Zorunlulukların doğurduğu bu yapı yeni düşüncelerle desteklenirken, değişik sorunları da beraberinde getiriyor.

tasinma-sergisi-2017 (3)

20 Ekim’e kadar gezilebilecek

Sergiye; Aynur Karakaş, Başak Avcı, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Ferhan Gözgü Çelik, Fethi Çelik, Füruzan Şimşek, Gazi Sansoy, Hülya Küpçüoğlu, Hüseyin Rüstemoğlu, Maria Sezer & Nil İlkbaşaran, Nazan Azeri, Nermin Ülker, Oğuz Haşlakoğlu, Pınar Genç, Rubi Asa & Oya Araç, Serra Mübeccel Gültürk ve Tan Taşpolatoğlu katılıyor. Sergi, 18 Eylül-20 Ekim 2017 tarihleri arasında İTÜ Taşkışla'da gezilebilir.tasinma-sergisi-2017 (4)

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi