İTÜ’den Türkiye’nin Tek Müzik ve Dans Araştırmaları Dergisi: Porte Akademik
Şub 23, 2018


Müzik ve dans araştırmaları alanında Türkiye’nin en etkin akademik organlarından biri olan Porte Akademik Dergisi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarımız (TMDK) tarafından yılda iki kez çıkarılıyor.

Porte Akademik Müzik ve Dans Araştırmaları Dergisi, İTÜ TMDK bünyesinde 2010 yılından itibaren yayımlanmaya başladı. İngilizce ve Türkçe yayın yapan uluslararası hakemli dergi, EBSCO ve Dergi Park indekslerinde yer almaktadır. Bahar ve güz dönemlerinde olmak üzere yılda iki defa yayınlanan dergi, çalgı bilimi, dans, kimlik, müzik eğitimi, müzikte kuram, müzik teknolojisi, toplumsal cinsiyet gibi konular çerçevesindeki özel sayılarla müzik ve dans çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.

Müzik ve Dans Araştırmalarında Disiplinler Arası Çalışma

Dergide müzikoloji, etno-müzikoloji, müzik teorisi, dans ve etno-koreoloji gibi çalışma alanlarının yanı sıra disiplinler arası yaklaşımla müzik ve dans araştırmalarına katkıda bulunan her türde bilimsel çalışma; özgün makale, değerlendirme yazısı (review) ya da makale çevirisi biçiminde yayınlanmaktadır.

Kuruluşundan bu zamana kadar 16 sayısı yayınlanan Porte Akademik’in 17. Sayısı (Bahar 2018) için çalışmalar devam etmektedir.

porte-akademik-gorsel

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi