Beyin Hasarları Ambulansta Tespit Edilebilecek
Mar 02, 2018


İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Akduman ve ekibi tarafından geliştirilen "KASK" sistemiyle kaza, darbe ve damar tıkanıklığı sonucu oluşan beyin hasarları artık ambulansta teşhis edilebilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle kaza, darbe ve damar tıkanıklığı sonucu oluşan beyin hasarlarının ambulansta tespitini sağlayan, Ambulanslar İçin Beyin Kanaması Erken Teşhis ve Görüntüleme Sistemi'nin (KASK) tanıtımı gerçekleştirildi.

Ayazağa Kampüsü Elektrik Elektronik Fakültesi Ömer Korzay Konferans Salonundaki tanıtım törenine Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, Elektrik ve Elektronik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serhat Şeker, İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölüm Başkanımız Prof. Dr. İbrahim Akduman ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akduman, KASK'ın kaza, darbe ve damar tıkanıklığı sonucu oluşan beyin hasarlarını ve ölümlerini ambulansta teşhis ederek önlemek ve azaltmak amacıyla üretildiğini söyledi.

kask_proje

“Erken tespit hayati önem taşıyor”
İSTKA'nın desteğiyle bu projeyi gerçekleştirdiklerini belirten Akduman, şöyle konuştu: "Dünyada ve ülkemizde inme, en ölümcül ikinci hastalık olarak sıralanmakta ve aynı zamanda yetişkinlerde görülen nörolojik bozuklukların en önemli nedenini oluşturmaktadır. Beyne giden damarların tıkanması ile oluşana iskemik inme, beyindeki damarların yırtılması ile oluşana ise hemorajik inme denir. İskemik inmede oluşan kan pıhtısının eritilmesine yönelik ilaçlar verilir, fakat aynı tedavi hemorajik inmede uygulanırsa yüksek olasılıkla hasta kaybedilir. Bu nedenle inmenin kaynağının ilk müdahale esnasında ve tedaviye başlanmadan önce doğru şekilde tespit edilmesi hayati önem arz eder. Tespit, hastane öncesi, daha hasta olay yerinde veya ambulans ile nakledilirken yapılmalı ve hastane ekibine bildirilerek doğru müdahale için gerekli hazırlığın yapılması sağlanmalıdır. KASK inme nedenini hastane öncesi hızlı ve doğru tespit eden cihaz olarak geliştirildi."

kask_proje_1

“İTÜ’de geliştirilen tıbbi cihazlarımıza bir yenisini daha ekledik”
KASK'ın İTÜ de tasarlandığını, prototipinin üretildiğini ve yapılan testlerin başarıyla sonuçlandığını söyleyen Akduman: "Travma sonrası ambulanslarda mobil olarak hastanın beynindeki semptomun iskemik mi, yoksa hemorajik mi olduğunu tespit eder, kanamayı görüntülediği için hastanın durumunu sürekli monitor eder, kısa zamanda doğru tedavinin başlamasını sağlar, iyonize radyasyon içermez. İki adet prototip geliştirildi. Patent başvuru çalışmaları tamamlanmak üzere. Fantomlar üzerinde yapılan testler başarıyla sonuçlandı ve klinik testlere başlamak için Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihazlar Genel Müdürlüğü’ne gereken başvuru yapıldı. Böylece İTÜ’de geliştirdiğimiz tıbbı cihazlarımıza bir yenisini daha eklemiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yeni projelerimizi tanıtmaya devam edeceğiz"
Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın da 2011 yılından bu yana İSTKA ile ortak projeler yürüttüklerini, toplam proje sayısının 25’i bulduğunu belirterek, "Projelerimizin sayısal büyüklüğünün ötesinde 2017 yılında YÖK tarafından araştırma üniversitesi unvanı alan üniversitemizin misyonunu yansıtan, toplumun refahını yükseltmeye ve Türkiye’nin kalkınmasına yönelik konulara odaklanan nitelikte araştırmalar olmaları dikkate değerdir. Toplumun farklı kesimlerine faydalı, disiplinler arası çalışmaları destekleyen yeni projelerimizi de önümüzdeki günlerde tanıtmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle yeni başlayan İSTKA projemizin başarıyla yürütülmesini temenni ederim." şeklinde konuştu.
İTÜ Elektrik ve Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker ise, projeyi geliştirip katkı sunan İTÜ'lü bilim insanlarına teşekkür ederek, "Bilim ve teknolojinin topluma yansıtılması açısından çok iyi bir örnek bu proje. Sistemin gereği olarak büyük bir felaket öncesinde küçük etkilerini gözlemleyip önlemlerin alınması bakımından önem arz ediyor." dedi.

Konuşmaların ardından cihazın çalışma prensipleri Prof. Dr. İbrahim Akduman tarafından katılımcılara aktarıldı.