BAGEP’ten Üç Bilim İnsanımıza Ödül
Nis 06, 2018


Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı’nın (BAGEP) 2018 sonuçları açıklandı. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ertuğrul Başar ve Jeofizik-Sismoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen ödüle layık görüldü.

Ödül Kazanan Akademisyenlerimiz


Bilim Akademisi tarafından yürütülen “BAGEP Ödül Programı”, alanında en iyi genç akademisyenlerin belirlenmeleri, ödüllendirilmeleri ve yeni araştırmalar için desteklenmeleri amacı ile 2013 yılından bu yana gerçekleştiriliyor. Bilim Akademisi tarafından belirlenen toplamda 39 genç bilim insanının yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaların ödüllendirildiği BAGEP 2018’de, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ertuğrul Başar ve Jeofizik-Sismoloji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen, BAGEP 2018 ödülünü almaya hak kazandı.

Yılda 15.000 TL Destek

Ödül kazanan genç akademisyenlerimize araştırmalarını desteklemek amacıyla iki yıl süreyle yılda 15.000 TL destek verilecek. BAGEP ödülleri 27 Nisan’da düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak.

HABER_GORSEL
Doç. Dr. Hazım Ekenel                             Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen                    Doç. Dr. Ertuğrul Başar

Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel

Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel lisans ve yüksek lisans derecelerini 2001 ve 2003 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden, doktora derecesini ise 2009 yılında Karlsruhe Üniversitesi (TH) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden aldı. 2009-2011 yılları arasında Karlsruhe Üniversitesi’nde araştırma grubu lideri olarak çalıştı. 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde göreve başladı. Halen bu bölümde doçent olarak görev yapmaktadır. Dr. Ekenel’in araştırma konuları derin öğrenme, makine öğrenmesi, görüntü işleme, bilgisayarla görü, örüntü ve nesne tanıma üzerine olup, başta yüz tanıma olmak üzere, yüz modelleme, kişilerin duygu durum, yaş, cinsiyet ve sağlık durumlarının yüz imgelerinden çıkarımı konularında çok sayıda çalışma yapmış ve atıf almıştır. Kurucusu olduğu İTÜ SiMiT Lab’da yürüttüğü araştırmalar, ulusal, uluslararası ve endüstriyel fonlar tarafından desteklenmektedir. Dr. Ekenel, 2008’de Avrupa Biyometrik Araştırma Ödülü’nü kazanmış, 2010 yılında Alman Mükemmeliyet İnisiyatifi kapsamında, Alman Araştırma Kurumu (DFG) tarafından 320.000 Avro tutarında genç araştırmacı desteğine layık görülmüştür. Araştırma grubu ile birlikte katıldığı “Facial Expres-sion Recognition and Analysis Challenge 2011” ve “Emotion Recognition in the Wild Chal-lenge 2013” uluslararası teknoloji değerlendirmelerinde Avrupa’dan en iyi yüz ifadesi analizi sistemlerini geliştirmiş, 2016’da “International Challenge on Biometric Recognition in the Wild” yarışmasında birincilik kazanmıştır. 2017 yılında Bilim Kahramanları Derneği tarafından Yılın Bilim İnsanı, Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Doç. Dr. Ertuğrul Başar

Dr. Başar, lisans derecesini 2007 yılında İstanbul Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise sırasıyla 2009 ve 2013 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü (İTÜ EHMB)’den aldı. Dr. Başar, 2011-2012 akademik yılını, ABD’de bulunan Princeton Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü bünyesinde araştırmacı olarak geçirdi. 2009-2014 yılları arasında araştırma görevlisi, 2014-2017 yılları arasında ise yardımcı doçent olarak görev aldığı İTÜ EHMB’de 2017 yılından itibaren doçent doktor olarak görev yapmakta. Dr. Başar’ın ilgi alanları gelecek nesil (5G ve ötesi) telsiz iletişim sistemleri, MIMO sistemler, indis modülasyonu, dalga formu tasarımı, haberleşme için işaret işleme ve görünür ışıkla haberleşmedir. 2017 Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) Ödülü, 2017 The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü ve 2013 yılı İTÜ En İyi Doktora Tezi Ödülü sahibi de olan Dr. Başar'ın saygın uluslararası dergi ve konferanslarda 70'in üzerinde yayını ile değerlendirme aşamasında olan üç uluslararası patent başvurusu bulunuyor. IEEE Kıdemli Üyesi (IEEE Senior Member) olan Dr. Başar, halen IEEE Communications Letters, IEEE Access ve Physical Communication (Elsevier) dergilerinde yardımcı editörlük yapıyor.

Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen

1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun olan Doç. Dr. Seda Yolsal Çevikbilen, yüksek lisans ve doktora derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında çeşitli kara ve deniz arazi çalışmalarını içeren geniş katılımlı uluslararası projelerden, Marmara Denizi içerisinde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun incelenmesini amaçlayan SEISMARMARA 2001 ve Ruhr Üniversitesi (Bochum, Almanya) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin işbirliği içinde yürüttüğü Batı Anadolu-Ege Denizi aktif tektoniğinin incelenmesi amacıyla geliştirilen EGELADOS projelerinde araştırmacı olarak çalışarak, sismoloji alanında deneyimlerini artırdı. 2006 yılında 2 ay süreyle Almanya Ruhr Üniversitesi’nde “davetli araştırmacı” olarak, doktora sonrasında 2009-2010 yıllarında Arizona Üniversitesi’nde “doktora sonrası araştırmacı” ünvanıyla araştırmalarını sürdürdü. 2001 yılından itibaren İTÜ Maden Fakültesi’nde araştırma görevlisi ve yardımcı doçent olarak çalıştı, 2015 yılında doçent unvanını aldı. 2015-2017 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın desteklediği, dünya genelinde meydana gelen yıkıcı depremlerin kaynak mekanizması parametrelerinin ve kayma dağılımı süreçlerinin belirlenmesi, matematiksel tsunami simülasyonları ile okyanus içerisinde tsunami dalga ilerlemesinin ve çeşitli kıyılarda tsunami dalga yüksekliklerinin belirlenmesi konularını içeren araştırma projesini tamamladı.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi