• Sinirbilim Kongresi’ne ev sahipliğini İTÜ Yaptı
  May 31, 2018
  Üniversitemiz, 16. Ulusal Sinirbilim Kongresi'ne ev sahipliği yaptı. Ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil'in de katıldığı kongrede, sinirbiliminde giderek daha da önem kazanan teknik yaklaşımlara vurgu yapıldı.

 • Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk’ün Çalışması 193 Ülkede Yayında
  May 31, 2018
  Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk’ün hazırladığı “Could Land Readjustment Be Participatory and Inclusive in Turkey” başlıklı çalışma, UN-Habitat tarafından basılan “Global Experiences in Land Readjustment” isimli kitap içerisinde bölüm olarak yayınlandı.

 • İTÜ 2017 Yılı En Başarılı Tez Ödülleri Sahipleri Belli Oldu
  May 31, 2018
  Lisansüstü öğrencilerimizin ve tez danışmanı öğretim üyelerimizin hazırladığı başarılı çalışmalara teşvik için verilen “2017 Yılı En İyi Tez Ödülleri”nin kazananları açıklandı.

 • İTÜ ROV Takımımız ABD Yolcusu
  May 31, 2018
  İTÜ ROV Takımımız, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen MATE ROV Competition 2018 Türkiye elemelerinde 1. oldu. ROV takımımız 21-23 Haziran 2018’de ABD’nin Washington eyaletinde yapılacak olan finallerde ülkemizi temsil edecek.

 • Öğrencimiz Emre Karaselvi CERN’de
  May 31, 2018
  Uçak ve Uzay Mühendisliği yüksek lisans öğrencimiz Emre Karaselvi, 6 Ağustos – 7 Eylül 2018 tarihleri arasında “CERN Entrepreneurship Student Programme (CERN Girişimcilik Öğrenci Programı)”ına katılarak ülkemizi ve üniversitemizi temsil edecek.

 • Field Day Atletizm Günleri Şampiyonu: İTÜ Atletizm Takımı
  May 30, 2018
  Boğaziçi Üniversitesi’nin Atletizm Gönüllüleri Derneği (AGÖN) iş birliğiyle düzenlediği 120. Field Day Atletizm Yarışları’nda şampiyonluk kupasını İTÜ Atletizm Takımı kaldırdı.

 • İstanbul Boğazı’ndan İlhamla Bel Ağrısına Çözüm
  May 30, 2018
  Günümüzün yaygın sağlık problemlerinden biri olan bel ağrılarına İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Oğuz Okay ve ekibi geliştirdiği hibrit hidrojel ürünle çare olacak.

 • Öğretim Üyemiz Dr. Tuna Eken’e Humboldt Araştırma Bursu ve Ödülü
  May 30, 2018
  Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyemiz Dr. Tuna Eken, Humboldt Araştırma Bursu ve Ödülü’ne layık görüldü.

 • İTÜ’den Yeni Bir Sanat Buluşması: “ Sanatkule”
  May 29, 2018
  Üniversitemiz, sanatla bütünleşen teknik üniversite kimliğini güçlendirmeyi sürdürüyor. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Sanatkule etkinlikleri, dopdolu içeriğiyle sanatseverleri ağırlıyor.

 • SİU 2018’den Öğrencimize En İyi Bildiri Ödülü
  May 28, 2018
  2-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 26.IEEE Sinyal İşleme ve İletişim Uygulamaları Kurultayı’nda (SİU-2018), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Anabilim Dalı, Telekomünikasyon Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Öğrencimiz Hüseyin Onur Baktıroğlu’nun Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ümit Aygölü ile hazırladığı bildiri “IEEE Türkiye İletişim Kolu En İyi Öğrenci Bildirisi Ödülü”ne değer görüldü.

 • İTÜ’de Dans Rüzgarı
  May 25, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Dans Kulübü’nün düzenlediği ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden dans kulüplerinin performans sergilediği 10. İTÜ Dans Festivali’nde hafızalarda yer edecek gösteriler sahnelendi.

 • İTÜ’de Bir Gün
  May 24, 2018
  Lise öğrencilerine İTÜ’lü olma ayrıcalığı yaşatan “İTÜ’de Bir Gün” etkinliği 02-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında eş zamanlı olarak üniversitemizin Ayazağa, Taşkışla, Gümüşsuyu ve Maçka yerleşkelerinde gerçekleştirildi.

 • Temel Bilimler ve Mühendislikte Yılın “Genç Bilim İnsanı” İTÜ’den
  May 22, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi M. Reza Nofar, Bilim Kahramanları Derneği tarafından 2017 yılının “Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü.

 • FinTech Hackathon”da İTÜ’ye “İkincilik Ödülü”
  May 21, 2018
  İTÜ Mimari Tasarımda Bilişim Programı doktora öğrencisinin yer aldığı “Augmented Cube” hackathon takımı, Kuveyt Türk tarafından düzenlenen “FinTech Hackathon” yarışmasında “İkincilik Ödülü” aldı.

 • Sosyal Mühendisler İTÜ’de Yetişiyor
  May 18, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) IEEE Öğrenci Kolu’nun bir komitesi olan Electrical Engineering Students’ European Association Local Commitee Istanbul Kulübümüzün (EESTEC LC Istanbul) 7 yıldır her dönem düzenlediği Soft Skills Academy’nin bu yılki odağı öz farkındalık idi.

 • Yapay Zekâ İTÜ’nün Çekim Merkezi Magnet’te Konuşuldu
  May 18, 2018
  İTÜ Arı Teknokent İleri Aşama Girişimcilik Merkezi olan İTÜ Magnet bu kez de IT sektöründen önemli isimleri bir araya getirdi. Konusunda uzman konuşmacıların yer aldığı açık oturum, akademik dünyadan, iş hayatından ve öğrencilerden oluşan katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

 • Başarı Onları İTÜ’de Buluşturdu
  May 17, 2018
  Aydın Doğan Vakfı’nın 2009 yılından bu yana düzenlediği “Başarı Beni İstanbul’a Götürüyor” gezisi kapsamında lise düzeyinde eğitim gören 36 başarılı kız öğrenci, vakfın konuğu olarak İstanbul’da ağırlandı. İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknoloji’de Kadın Araştırmaları (KAUM) tarafından düzenlenen etkinlik dahilinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsünü gezen öğrenciler, keyifli saatler geçirdi.

 • İTÜ Baharı “Bee’z Bee’ze Festivali”yle Yaşadı
  May 17, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kulüpler Birliği tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Bee’z Bee’ze Festivali ile İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde bahar coşkuyla kutlandı.

 • Mezunumuz Nuray Kızıldağ’a En İyi Tez Ödülü
  May 17, 2018
  Üniversitemiz Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesinde doktorasını tamamlayan mezunumuz Nuray Kızıldağ, 2018 Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü Seçici Kurulu tarafından en iyi doktora tez ödülüne değer görüldü.

 • İTÜ Arı Teknokent’e Birincilik Ödülü
  May 17, 2018
  İTÜ Arı Teknokent, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 'Olgun Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kategorisi Birincisi' seçildi.

 • Mobil Genişband Test Merkezi İlk Kez İTÜ'de Deneyimlenecek
  May 17, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), yeni nesil telekomünikasyon sistemlerini geliştirmek ve bu alanda yerli ürünler oluşturmak isteyen araştırmacılar için “İTÜCELL Mobil Genişband Açık Alan Test Merkezi” kurdu.

 • İTÜ’de Uluslararası Buluşma
  May 17, 2018
  İTÜ Uluslararası Öğrenciler Kulübü (ITU Bees) tarafından düzenlenen, farklı uluslardan öğrencileri bir araya getiren, “International Day ’18” etkinliği 9 Mayıs 2018 tarihinde, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 • İTÜ Maden Fakültesi Mineraller ve Kayaçlar Müzesi Açıldı
  May 17, 2018
  Ülkemiz ve dünyanın çeşitli bölgelerine ait bin 500 mineral ve kayaç örneğinin sergilendiği İTÜ Maden Fakültesi Mineraller ve Kayaçlar Müzesi açıldı.

 • Mars Kaşifi “İnan” ABD Yolcusu
  May 17, 2018
  Gezegen keşif robotları üzerine çalışmalarını sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi Rover Takımı, yeni tasarladıkları “İnan” isimli araçla Ülkemizi University Rover Challenge'da temsil edecek. Vakıf Emeklilik’in de aralarında bulunduğu birçok sponsorun desteğiyle ABD’ye gidecek ekip ülkemize dereceyle dönmek istiyor.

 • İTÜ’lü Araştırmacı Alanında Dünyada En Başarılı 30 Kadın Arasında
  May 15, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Mühendisliği doktora öğrencimiz Demet Çilden Güler, 2018 yılında doktora programında sürdürdüğü bilimsel çalışmalarıyla havacılık ve uzay alanının en prestijli ödüllerinden biri olan Amelia Earhart (AE) ödülüne değer görüldü.

 • Rektörümüze Ukrayna’dan Fahri Doktora
  May 10, 2018
  Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kharkiv Politeknik Enstitüsünden (NTU KhPI) Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya verilen “Fahri Doktora” unvanı için tören düzenlendi.

 • İTÜ’de Savunma Teknolojileri Günleri
  May 09, 2018
  Üniversitemiz öğrencilerinin düzenlediği Savunma Teknoloji Günleri’ne sektördeki iş gücüne ihtiyacın her geçen gün arttığının vurgulanması damgasını vurdu.

 • DESIGNATHON 2.si İTÜ’lü Öğrenciler
  May 09, 2018
  “Algida Designathon 2018” tasarım çalıştayı 2.lik ödülü Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerimiz Gözde Özkaraman, Hande Gözen, Sinem Bulut ve Tuana Yılmaz’ın.

 • İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulumuz Yine Akredite Oldu
  May 08, 2018
  Dünyanın önde gelen Yükseköğretimde Dil Öğretimi Kalite Kuruluşu CEA (İngilizce Dil Programı Akreditasyonu Komisyonu), Yabancı Diller Yüksekokulumuzun akreditasyonunun 9 yıl daha uzatıldığını duyurdu.

 • 245. Yıl Arı Günü’nde Buluştuk
  May 08, 2018
  Üniversitemizin 245. kuruluş yılı kapsamında düzenlenen “Arı Günü: İTÜ Mezunlar Buluşması” bu yıl 6 Mayıs 2018 Pazar günü, tüm mezunlarımız, aileleri ve yakınları ile birlikte gerçekleştirildi.

 • Meteoroloji Uzmanları İTÜ’de Buluştu
  May 08, 2018
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, dünyaca ünlü meteorologları İstanbul’da ağırladı. Avrupa ülkelerinden konusunda uzman araştırmacıların katılımı ile her yıl gerçekleştirilen Avrupa WRF-CHEM Modelleme Çalıştayı’nın bu seneki adresi İTÜ oldu.

 • Dünya Devi Cisco’nun 10. İnovasyon Merkezi İTÜ Arı Teknokent’te
  May 08, 2018
  Cisco İstanbul İnovasyon Merkezi, Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden lojistik, taşımacılık ve üretim alanlarında, nesnelerin interneti (IoT) uygulamaları ve ülkenin dijitalleşmesi için gerekli inovasyonlara odaklanacak.

 • İTÜ’de Bahar Notaları
  May 03, 2018
  1975 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisinde, 24 – 28 Nisan tarihleri arasında düzenlediği konserlerde usta isimler sanatseverlerle buluştu. Etkinlikler, çok sayıda İTÜ’lüyü bir araya getirdi.

 • Genç Türkiye ile Buluşma
  May 03, 2018
  Üniversitemizin strateji ortaklığıyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi, 184 üniversiteden 3 bin öğrenciyi buluşturdu. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, yaptığı açış konuşmasında girişimci gençlere hayallerini gerçekleştirebilmenin püf noktalarını anlattı.

 • 5. İstanbul Karbon Zirvesi İTÜ’de Gerçekleşti
  May 03, 2018
  Üniversitemiz 5'inci İstanbul Karbon Zirvesine ev sahipliği yaptı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede, karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olan 26 kuruluş “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi

 • Mezunumuz Mustafa Çiftçi’ye En İyi Tez Ödülü
  May 03, 2018
  Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Organik Kimya Bölümünde doktorasını tamamlayan mezunumuz Mustafa Çiftçi, 2018 Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü Seçici Kurulu tarafından en iyi doktora tez ödülüne değer görüldü.