İTÜ Mimarlık Fakültesi Contemporary İstanbul 2018’daydı
Eki 01, 2018


Mimarlık Fakültesi öğrencilerimiz, 13. Contemporary İstanbul 2018’e katılarak çalışmalarını sergiledi.

contemporary-2018-haber (4)

13. kez düzenlenen Contemporary İstanbul başarıyla tamamlandı. 22 ülkeden 83 galerinin katıldığı etkinlikte, 400’ü yabancı 650 sanatçının yaklaşık 2 bin eseri sergilendi. Contemporary Istanbul, 5 günde 74 bin ziyaretçiyi ağırladı. Farklı coğrafyalardan çağdaş sanat örneklerini bir araya getiren 13. Contemporary İstanbul’a Üniversitemiz de katıldı. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Contemporary İstanbul 2018 sergisi için Mimarlık Fakültesi birinci sınıf tasarım öğrencilerimiz ve farklı üniversitelerden gelen mimarlık öğrencilerinin de katılımıyla Taşkışla’da “Let’s Design Together for an Exhibit” isimli Tasarım Çalıştayı gerçekleştirildi. Yürütücülüğü farklı disiplinlerde eğitim veren akademisyenlerimiz Çiğdem Eren, Demet Günal Ertaş, Elif Sezen Yağmur Kilimci, Gizem Özer, Aycan Kızılkaya, Oğuz Orkun Doma, Ahmet Başkan ve Kübra Yıldız tarafından yapılan çalıştayın üretimleri sergi içi ve dışı alanlarda sergilendi.

contemporary-2018-haber (2)

Öğrencilerimiz hünerlerini sergiledi

Bu çalıştayda, birinci sınıf tasarım öğrencileri tarafından Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen sergisinin giriş alanına konumlandırılan kanopinin bire bir üretimi gerçekleştirdi. Farklı üniversitelerden öğrencilerle uyum içinde çalışan öğrencilerimiz, katlanabilir ve birbirine geçebilir şekilde kurgulanan kanopinin tasarım, üretim ve kurulum aşamasında etkin rol aldı.

contemporary-2018-haber (3)

Çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, İstanbul’un bölgede önde gelen sanat merkezlerinden biri olması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Güreli, “Bu yıl, geçen yıllara kıyasla, İstanbul’u ve fuarı ziyaret eden koleksiyoncu ve ziyaretçi sayısında önemli bir artış oldu. Gösterilen bu ilgi, dünyadan İstanbul’a olan ilginin arttığını ve şehrin sanat ortamının ilgiyi çeker şekilde geliştiğini göstermektedir. Yurtdışından gelen koleksiyoncuların yanı sıra Türkiyeli koleksiyoncuların ve ziyaretçilerin ilgisi ise İstanbul’a ve sanat çevrelerine beslediğimiz güvenin bir kanıtı oldu. Yakaladığımız ilgiyi gelecek yıl da sürdürmeye kararlıyız. Türkiye’deki sanat üretiminin artması, sanat piyasasının çeşitlenip büyümesi, ülkemizin ve İstanbul’un itibarına ve marka değerine katkı yaparken iş dünyasını birleştirici, yaklaştırıcı rolü ile de ekonomik ilişkilerin büyümesini sağlamaktadır. Contemporary İstanbul’a hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızla devam edeceğiz.” diye konuştu.

contemporary-2018-haber (1)

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi