Öğretim Üyemiz Tayfun Akgül’den ‘Ahşabî İşler’ Sergisi
Eki 25, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyesi, karikatürist Tayfun Akgül ile küratör Ali Nihat Yazıcı’nın “Ahşabî İşler” Sergisi 17 Ekim’de Schneidertempel Sanat Galerisi’nde açıldı. Bilimle mizahı buluşturan sergi 4 Kasım’a dek izlenebilir.

ahsap_isleri_sergi (1)

Karikatürleri 1980’lerden beri yurtiçi ve yurtdışında yayımlanan ve halen ‘Herkese Bilim Teknoloji’ ile ‘URSI Radio Science Bulletin’ dergilerinde çizen Akgül’ün İTÜ’lü dönem arkadaşı, Dünya Satranç Federasyonu Onur üyesi Ali Nihat Yazıcı ile hazırladığı “Ahşabî İşler”, çizgiyi kâğıda mahkûm olmaktan kurtarıp ahşapla güçlendiriyor.

ahsap_isleri_sergi (4)

Prof. Dr. Tayfun Akgül tüm İTÜ’lüleri sergiye beklediklerini ifade ederek, ”Oymacılık ülkemizin geleneksel zanaatlerindendir. Gelişen teknolojinin sağladığı fırsatla karikatürleri ahşapla tanıştırınca oluşan ilginç sonucu sergilemek istedik diyecektik ki kağıt krizi çıktı! Velhasılı karikatürleri tahtaya işledik.” şeklinde konuştu. Hayata ve akademiye karikatür penceresinden bakan Akgül, akademik çalışmalarına karikatür ve mizah, karikatürlerine ise akademik çalışma katıyor.

ahsap_isleri_sergi (3)

Tayfun Akgül

Öğretim üyemiz Prof. Dr. Tayfun Akgül’ün karikatürleri 1980'lerden beri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yayın organlarında yayımlanmaktadır. Halen ‘Herkese Bilim Teknoloji’ ile ‘URSI Radio Science Bulletin’ dergilerinde çizimleri yayımlanıyor.

ahsap_isleri_sergi (5)

Ali Nihat Yazıcı

Ali Nihat Yazıcı İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu. Yayıncı, TRT emeklisi, satranç oyuncusu, Satranç Federasyonu eski başkanı, Dünya Satranç Federasyonu Onur Üyesi. Şu anda iş adamı ve küratör. Oymacılık yapıyor.

ahsap_isleri_sergi (6)Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi