İTÜ MİAM’dan Kültürler Arası Proje
Eki 25, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (İTÜ MİAM) üyesi olduğu Medinea (Mediterranean Incubator of Emerging Artists) Projesi, Erasmus+ Programı’na kabul edildi.

medinea_2

Araştırmacı müzik uzmanları yetiştirmek ve müzikal çalışmalar gerçekleştirmek amacıyla faaliyet yürüten İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin proje lideri olarak yer aldığı Medinea Projesi’nin, Erasmus+ Programı kapsamında desteklenmesi kabul edildi. Bu doğrultuda Erasmus+ tarafından Medinea’ya sağlanan ödenek sayesinde İTÜ MİAM’ın da dahil olduğu projelere fon temin edilecek. Medinea Projesi kapsamında Temmuz 2021’e kadar Avrupa-Akdeniz Bölgesi’ndeki 5 kentte (Aix-en-Provence, İstanbul, Nuoro, Valletta ve Lisbon) müzikal yaratıcılık üzerine birçok kültürler arası buluşma gerçekleştirilmesi planlıyor. Böylece Akdeniz’in farklı bölgelerinden gelen genç müzisyenler hem birbirleriyle hem de müzik alanındaki profesyonel isimlerle iletişime geçme olanağı bulacaklar.

Kültürler Arası Bestecilik Buluşmaları

Medinea Projesi’nde İTÜ MİAM ile birlikte, İtalya’dan Ente Musicale di Nuoro, Fransa’dan Festival d’Aix-en-Provence ve Malta’dan ARC Research & Consultancy gibi farklı ulusların kurumları da yer alıyor. Nisan 2019 tarihi itibariyle İstanbul’da uygulanmaya başlayacak olan proje, kültürler arası müzikal etkinliklerin yanı sıra kolektif bestecilikle ilgili e-öğrenme programları, kariyer planlanması gibi hizmetler de sunacak. Bu sayede genç müzisyenler, uluslararası bestecilik bilgisi ve tecrübesi kazanırken sanatsal yaratıcılıklarını da geliştirebilecekler.

medinea_1

Medinea Projesi

Aix-en-Provence Festivali ve Akademisi tarafından koordine edilen Medinea Projesi, Avrupa ve Akdeniz’de bulunan ve uluslararası değişim ve işbirliğine kendini adamış yükseköğrenim kurumları, kültür merkezleri gibi kültürel sektör örgütlerinden oluşmaktadır. Proje, Akdeniz Havzası içerisinde bulunan ülkelerdeki genç müzisyenlerin etkileşim içinde olmasını ve onların kariyerlerine yön vermeyi, müzik ekseninde bir birliktelik sağlamayı, oluşturulan yeni müzik projelerini desteklemeyi ve gerekli eğitim imkânlarını oluşturmayı amaçlamaktadır.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi