Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nu Anma ve Bilim Ödülü Töreni
Eki 26, 2018


20 Ekim 1978 tarihinde İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanlığı görevi sırasında silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden merhum Öğretim Üyemiz Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu, ölümünün 40. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

Ord_Prof_Dr_Bedri_Karafakioglu (2)

Üniversitemizde Karafakıoğlu’nun bilimsel kişiliği ve eserlerinin konuşulduğu toplantı düzenlenirken Beşiktaş Belediyesi tarafından ise Abbasağa Parkı’nda Karafakıoğlu büstünün açılış töreni yapıldı. 
İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Ömer Korzay Konferans Salonu’nda yapılan törene, ailesi, Elektrik-Elektronik Fakültesi öğretim üyeleri, emekli öğretim üyeleri, öğrenciler, mezunlar ve Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi temsilcileri katıldı.

Ord_Prof_Dr_Bedri_Karafakioglu (1)

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşu ile başlayan anma töreninde ilk olarak Bedri Karafakıoğlu’nun hayatını, bilimsel eserlerini, ülkemize ve İTÜ’ye hizmetlerini ve anı fotoğraflarını içeren bir sunum yapıldı. Sunum sonrasında Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat ŞEKER bir konuşma yaparak anma törenine katılım ve katkılar için davetlilere teşekkür etti ve sözü Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nun oğlu Prof. Dr. Mehmet Karafakıoğlu’na verdi. Prof. Dr. Mehmet KARAFAKIOĞLU, babasının kendisi ile olan kimi anılarından, İTÜ’ye hizmetlerinden ve vefatından sonraki süreçten bahsederek, babasının anısının yaşatılması amacıyla yapılanlardan dolayı teşekkür etti.

Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Adına Bilim Ödülü

Anma töreninin ikinci kısmında tekrar söz alan Dekan Prof. Dr. Serhat Şeker, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Yönetim Kurulu tarafından Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nun adına bilim ödülü verilmesi kararı alındığını ve geçici bir ödül komitesi kurulduğunu belirtip, 2018 yılı ödülünü açıklamak ve ödülü vermek üzere Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Akdumanı’ı kürsüye davet etti.

Ord_Prof_Dr_Bedri_Karafakioglu (3)

Prof. Dr. İbrahim Akduman, 2018 yılı Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim Ödülü’ne, uygulamalı matematik ve elektromagnetik alanlar bilimine ulusal ve uluslararası üst düzey katkıları ve yetiştirdiği akademik kadrolarla ülkemize verdiği hizmetlerden dolayı, Prof. Dr. Mithat İdeme’nin layık görüldüğünü açıkladı. Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim Ödülü 2018 yılında Prof. Dr. Mithat İdemen'e verildi.

Prof. Dr. Serhat Şeker, bu yıldan itibaren ödülün verilmeye devam edileceğini ve Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim Ödülü Komitesi’nin onursal başkanlığına Prof. Dr. Mithat İdemen’in getirildiğini sözlerine ekledi.

Açıklamaların ardından 1984 girişli İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunlarınca yenilenen Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Seminer Odası ziyareti ile tören sona erdi.

Ord_Prof_Dr_Bedri_Karafakioglu (4)

Ölümünün 40. yılında değerli Öğretim Üyemiz Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu’nu saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu
1915-1978

Bedri Karafakıoğlu, İstanbul Yüksek Mühendis Mektebi'nde okudu. PTT’den aldığı bursla 1937 yılında Fransa’ya giderek, Paris’te Ecole Nationale Superievre Des Telecommunications’da 2 sene elektrik mühendisliği eğitimi gördü. Yurda dönüşünün ardından İTÜ Elektrik Fakültesi’ni kurdu. 1939’da doçent, 1948 yılında profesör oldu. 1960 yılında ise ordinaryüs oldu. 1964-65 yıllarında İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanlığı, 1965-69 yılları arasında İTÜ Rektörlüğü yaptı. Rektörlüğü sırasında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin açılmasına destek verdi. Bedri Karafakıoğlu rektörlüğü sırasında, İTÜ Maslak Kampüsü’nün alınması, 2 kademeli öğretimin uygulanması, Temel Bilimler Fakültesi'nin ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin kurulması gibi önemli projelere imza attı. 20 Ekim 1978'de ise silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybetti.


Haber ve Fotoğraf: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi