Üniversitemiz ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Arasında İşbirliği Protokolü
Kas 06, 2018


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türk karasuları ve Türk boğazlarında can, mal ve çevre emniyeti sağlanması ana sorumluluğunu taşıyan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) arasında Stratejik Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı.

kiyi_emniyet_protokol (3)

Üniversitemiz ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) arasında Stratejik Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında KEGM’nin eğitim faaliyetlerine İTÜNOVA Teknoloji Transferi Ofisi destek verecek. İTÜNOVA Teknoloji Transferi Ofisi, KEGM eğitim faaliyetlerinin yönetimi, denetimi, raporlanması, uluslararası denizcilik mevzuatı ve yeni nesil eğitim teknolojileri ile uyumlu hale getirilmesini tesis edecek eğitim yönetim sisteminin araştırılması ve geliştirilmesinde önemli rol üstlenecek.

kiyi_emniyet_protokol (2)

KEGM’den İTÜ’ye ziyaret

Protokol kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ergin, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızır Reis Deniz, Genel Müdür Yardımcısı Vekili Hakan Vural İTÜ Arı Teknokent’te bir araya geldiler. Heyet, İTÜ Arı Teknokent, İTÜ Çekirdek, İTÜ Magnet, İTÜ Uygulama Araştırma Merkezleri ve Laboratuvarları’nda incelemelerde bulundu.

kiyi_emniyet_protokol (1)

Eğitim yönetim sistemi faaliyetleri yürütülecek

Denizcilik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Oğuz Salim Söğüt, protokol hakkında şunları dile getirdi: “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), vermiş olduğu hizmetlerinden dolayı ülkemize büyük katkı sağlamaktadır. Gemi trafik hizmetleri, kurtarma/yardım hizmetleri, seyir yardımcıları hizmetleri, deniz haberleşme hizmetleri, kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri ile denizlerimizde seyir emniyeti artırılmakta ve deniz çevresi deniz trafiğinin olası kötü etkilerinden korunması sağlanmaktadır. Bir araştırma üniversitesi olan İTÜ ile birlikte yapılan işbirliği ile ulusal ve uluslararası operasyonel görev standartları taranacak. Bu görev standartlarına uluslararası nitelikte personel yetiştirebilmek için eğitim sisteminin yönetim ve organizasyon yapısı araştırılarak geliştirilecek. Bu yapıya uygun Yeni Nesil Eğitim Teknolojileri (AR, VR, Simülasyon ve Modelleme vb.) ve AR-GE uygulama alanları tespit edilecek. Mevcut simülasyon ve modelleme altyapısının gelecek operasyonel ihtiyaçlara göre evrilmesi için gerekli stratejik yol haritası araştırılarak geliştirilecek. Bu sürecin çıktıları sürdürülebilir bir eğitim ve performans yönetim sistemi yazılım ve donanım altyapısının araştırılıp geliştirilmesi maksadıyla kullanılacaktır.” dedi.Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi