Türkiye’de Televizyonculuğu Başlatan İTÜ TV’nin Serüveni Kitap Olarak Okuyucuyla Buluşuyor
Kas 16, 2018


Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın editörlüğünü üstlendiği “Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” isimli kitap okuyucularla buluştu. Kitabın tanıtım toplantısı İTÜ Rektörlüğü Sanat Galerisi’nde açılan “İTÜ TV ve Türkiye’de Televizyon Yayıncılığının Doğuşu” başlıklı sergiyle birlikte yapıldı.

itu_tv_lansman (7)

Televizyon teknolojisinin Türkiye’ye gelmesini sağlayan ve TRT Televizyonunun kuruluşuna zemin hazırlayan İTÜ TV, döneminin tüm yönleriyle ilk kez “Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” isimli belgesel yayın niteliğindeki kitapta ele alındı. Zeynep Şahin Tutuk’un yazarlığını üstlendiği, araştırmayı ise Dr. Burak Barutçu ile birlikte yürüttüğü kitabın editörlüğünü İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptı.

itu_tv_lansman (6)

“Kitabın öyküsünü yazarlarından dinledik”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca kitap tanıtımı ve sergi açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Üniversitemiz, 1773’ten bugüne kesintisiz ulaşan akademik mirasıyla kimliğini yenilikçilik ekseninde şekillendirirken birçok alanda ilham oldu ve cesaret verdi. İTÜ TV’nin öyküsünü bu kadar önemli ve ayrıcalıklı yapan da içinde sakladığı ilham ve cesarettir. İTÜ ve mühendislik tarihimiz üzerine araştırmaları başlattığımızda, televizyon ve radyo yayıncılığını diğer tüm çalışmalardan bağımsız bir yere koymuştuk. Özellikle ele alınması hem yakın tarihimizdeki mühendislik yaklaşımlarını anlamak hem de İTÜ’nün günlük hayatın ve iletişimin çok önemli bir parçasına dokunuş biçimlerini kavramak açısından önem taşıyordu. Önce TV ve radyo yayıncılığını birlikte ele almayı düşünsek de sonrasında ayrı kitaplar halinde çalışmanın daha detaylı bir inceleme sağlayacağına karar verdik. Ve önceliği İTÜ TV kitabına verdik.

Sonrasında bir İTÜ’lü olacağımı bilemeden çocukluğumda son dönem yayınlarına yetiştiğim ve Teknik Üniversite adıyla ilk kez ekrandan tanıştığım bu kanalın benim için kıymeti her zaman ayrıydı. En başta -aynı zamanda eski rektörümüz de olan- İTÜ TV’nin kurucusu Prof. Dr. Mustafa Santur hocamız ile 20 yıl boyunca bilfiil kanalı yöneten ve her çalışmasıyla bizzat ilgilenen Prof. Dr. Adnan Ataman hocamızı rahmetle, minnetle anıyorum. Bu kitabın onlara her zaman bir saygı selamı yollayacağına inanıyor; Türkiye’de televizyonculuğun gönüllü öncüsü olan İTÜ TV’nin, özverisiyle hayran bırakan ekibinin tüm üyelerine de şükranlarımı sunuyorum.

itu_tv_lansman (2)

Mühendis ya da iletişimci olsun olmasın herkesin rahatlıkla okuyabileceği ve bir yeniliğin hikayesini öğrenebileceği bu kitabın, İTÜ TV ve Türkiye’de televizyonculuğun tarihine belgeler ışığında odaklanan ilk yayın olması nedeniyle kaynak niteliği taşıması, değerini daha da artırıyor. Kitapta Zeynep Şahin Tutuk, Değerli Hocamız Burak Barutçu’nun ve arkasında birçok insanın emeği var. Onlara da gönülden teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Dr. Burak Barutçu “Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, benden ilk defa radyo ve televizyon üzerine araştırma yapmamı istediğinde hemen çalışmaya başladım. Araştırmalarım esnasında radyoyla ilgili çok malzemenin olduğunu, televizyon ile ilgili ise daha az kaynak olduğunu fark ettim. O dönem İTÜ TV yayınlarına şahitlik yapan değerli insanlara ulaştık. Onlardan hem tecrübelerini dinledik hem de dönemin belgelerine ulaştık. Bu belgeleri kitabımızda da siz değerli okuyucularımızla paylaştık.” diye konuştu.

Kitabın yazarlığını üstlenen Zeynep Şahin Tutuk ise kitap için şunları söyledi: “2 yıllık emeğin ardından bugün kitabımızı sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyorum. Kitabımızda şu ana kadar yayımlanmamış fotoğraflara yer verdik. 67 yıl önceden bugüne televizyonculuğun tarihini siz okuyucularımızın değerlendirmesine sunduk. Dönemin şartlarına göre kısıtlı imkânlarla ülkemizde televizyonculuğu başlatan değerli bilim insanlarımızı bir kez daha minnet ve saygıyla anıyorum.”

itu_tv_lansman (4)

Kitabın tanıtım toplantısı İTÜ’de sanatseverleri bir araya getiren Rektörlük Sanat Galerisi (RSG)’nde açılan “İTÜ TV ve Türkiye’de Televizyon Yayıncılığının Doğuşu” başlıklı sergiyle birlikte yapıldı. Programa, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, rektör yardımcılarının yanı sıra birçok akademisyen ve İTÜ TV kitabıyla ilgili araştırma sürecinde kendilerine başvurulan birçok davetli katıldı.

23 Özel İsimle Röportaj

“Televizyon Diye Bir Şey Varmış: Türkiye’de Televizyonculuğun Başlangıç Öyküsü 1951-1971 İTÜ TV Dönemi” isimli 304 sayfalık kitap, 1951 yılından başlayarak 1971’e kadar devam eden İTÜ TV dönemini ele alıyor. Kitap için İTÜ TV’nin yaşayan tanıkları, aramızdan ayrılan isimlerin yakınları ve sanat dünyasının duayen isimlerinin de aralarında bulunduğu 23 kişiyle röportaj yapıldı. İlk ekran deneyimini İTÜ TV’de yaşayan ve röportajlarla o günleri anlatanlar arasında; Halit Kıvanç, Erkan Yolaç, Haldun Dormen, Müjdat Gezen, Erol Evgin gibi tanınmış isimler de yer aldı.

itu_tv_lansman (3)

Fecri Ebcioğlu ve Altan Erbulak’ı Aileleri Anlattı

Pop müziğinin şarkı fabrikası olan, Türkçe sözlü ilk popüler müzik şarkısını yazan ve günümüzün birçok yıldızını keşfeden isim olan İTÜ TV’nin en büyük emektarlarından Fecri Ebcioğlu’nu, kardeşi Nevsal Ebcioğlu ilk kez anlattı. Mizah dünyamızın unutulmaz isimlerinden olan ve programlarıyla İTÜ TV’de uzun yıllar yer alan Altan Erbulak’ı ise kendi gibi oyuncu olan eşi Füsun Erbulak ve kızı Sevinç Erbulak anlattı.

itu_tv_lansman (1)

İlklerin Kanalı

İTÜ TV Türkiye’deki yayıncılık tarihine pek çok ilkle geçti. İlk naklen maç yayınından ekranda ilk tiyatroya, ilk bilgi yarışmalarından ilk müzik ve eğlence programlarına kadar birçok formatın çıkış noktası oldu. İTÜ TV’nin konukları arasında; Safiye Ayla, İsmail Dümbüllü, Münir Nurettin Selçuk, Zeki Müren, Aşık Veysel’in de aralarında bulunduğu birçok duayen isim yer aldı. Bilim kurgu türündeki Rocket Man, ekranın ilk yabancı dizisi olurken, yabancı ve yerli filmler de İTÜ TV’nin yayınlarını renklendirdi. İTÜ TV’yle ilgili dikkat çeken ve kitapta detayları anlatılan bir diğer önemli konu ise, başlangıçta ithal cihazlarla yayıncılığın başlatılmış olmasına karşın, zaman içinde yerli üretim cihazların kullanılır olması. Verici, mikrofon, kurgu cihazı gibi birçok ekipman, dönemin sınırlı koşullarına rağmen İTÜ’nün Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü’nün öğrencileri tarafından bitirme projesi olarak tasarlandı ve kullanıma alındı.

itu_tv_lansman (9)

Geliri Burs Olacak

TRT’nin kuruluş yıllarına ve İstanbul yayınlarının başlamasına da ışık tutacak yayın, İTÜ TV yıllarını ve Türkiye’nin yeni bir teknolojiyle tanışma öyküsünü her yönüyle ele alan ilk kitap olma niteliğini taşıyor. 2 yıl süren araştırma ve röportajların ardından ortaya çıkan anı - inceleme türündeki kitap, öncelikle online kitap satış mecralarında, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki 1773 Satış Mekanı’nda ve www.1773itu.com adresinde satışa sunulacak. İlk baskısı 3.000 adet yapılan kitabın satış geliri ise İTÜ Vakfı burs fonuna aktarılarak, ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim desteği sağlanacak.


Haber ve Fotoğraf: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi