Big Bang Yine Rekor Kırdı: 21 Milyon TL’lik Dev Destek
Kas 30, 2018


İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nin yeni girişimler arasından yılın en iyilerini belirlediği Big Bang Start-up Challenge, bu yıl 3000’den fazla katılımcıyı Uniq İstanbul’da, girişimcilik ruhu ve inovasyon heyecanında buluşturdu.

Big_bang_2018_(7)

Dünyanın girişimcilere en fazla kaynak sağlayan etkinliği Big Bang Start-up Challenge, bu yıl da kalabalık bir katılımcı kitlesiyle düzenlendi. Binlerce girişimci ekip arasından seçilen 20 finalist ve fuayede bulunan bazı yarı finalist gruplar ile ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleri, toplam 21 milyon TL’lik ödül ve yatırımdan yararlandı.

Big_bang_2018_(8)

Big Bang’de ilk 3 sıra: Reminis APP, WatchX, FilameX

Sahneye çıkan 20 finalist arasından dereceye giren proje ekipleri sırasıyla; yüz tanıma teknolojisinden yararlanan fotoğraf dağıtım uygulaması Reminis APP, çocukların kolayca kodlama öğrenebileceği akıllı saat WatchX ve geri dönüşümlü mini filament kullanarak 3 boyutlu yazıcılar için sarf malzemeleri üreten FilameX oldu. Reminis APP birinciliğini 771.000 TL, WatchX ikinciliği 437.000 TL ve son olarak FilameX ise üçüncülüğü 415.000 TL’lik ödülle kutladı.

Big_bang_2018_(3)

Binlerce girişim arasından sıyrılarak finalist olan diğer 17 teknoloji girişimi ise Akıllı Magnet, AkıllıBES, BenzinLitre, Hextech Green, Drivee, Kodeco, Hippist, Hyggefood Company, Intenseye, Iltema, Kobaküs, Laska Enerji, Micro-S Biyoteknoloji, Otomazone, PetSurfer, Vagustim, Wollox oldu.

Big_bang_2018_(1)

Big Bang sahnesindekiler bu yılın girişimleriyle sınırlı kalmadı. Etkinlikte, geçtiğimiz yıllarda yatırım almış olan bazı girişimler de Big Bang 2018 etkinliğinde toplam 12 milyon TL’lik ikinci tur yatırımı almayı başardılar.

Big_bang_2018_(4)

İTÜ ARI Teknokent Girişimcileri Ödüllendirdi

Ev sahibi İTÜ ARI Teknokent, 5 girişime İTÜ Çekirdek kapalı ofis ödülü, 6 girişime ise Innogate ödülü verirken, diğer girişimlere ise İTÜ MAGNET ve açık ofis ödülleri verdi. Big Bang Start-up Challange 2018, girişimcileri destekleyen firma sayısı bakımından da kayda değer bir performans gösterdi. Aralarında; İstanbul Sanayi Odası, Elginkan Vakfı, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Enerjisa Enerji, Allianz, Anadolu Efes, Anadolu Sigorta, ING Bank, TEB, Softtech, Arıkovanı, Koç Finans, 3M Türkiye, Innova ve Vodafone’nun da bulunduğu 40’tan fazla destekçi, 10 yatırımcı şirket ve melek yatırımcı ağı ile 2 bireysel yatırımcı, gelecek vadeden bu yüksek potansiyelli girişimlere yatırım ve hibe yardımı yaptı.

Big_bang_2018_(6)

İş dünyası, girişimciler ve geleceğin teknolojilerine tanıklık olmak isteyenler tarafından yine büyük ilgiyle karşılanan Big Bang Start-up Challenge finalinde başarıya ulaşanlar maddi ödüllerin yanı sıra, İTÜ Çekirdek’in sunduğu tüm olanaklardan bir yıl boyunca ücretsiz olarak yararlanacak.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca : “Girişimcileri ayrım yapmadan, var gücümüzle destekliyoruz”

Big Bang Start-up Challenge finalini değerlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ilk olarak, katılımın bu yıl daha yoğun olduğuna dikkat çekti. Ardından üniversitemizin girişim projelerine verdiği desteğe dair verileri paylaştı. İTÜ Çekirdek tarafından 2012’den beri toplam 1797 girişime ve 4233 girişimciye destek verildiğini söyleyen Rektörümüz, 50 milyon TL’den fazla yatırım alan İTÜ Çekirdek girişimlerinin toplam değerlemesinin 650 milyon TL’yi, toplam cirosunun ise 65 milyon TL’yi aştığının altını çizdi.

Karaca, bu performansın istihdama da yansıdığını belirtti. İTÜ Çekirdek’in sadece 7 yılda 388 girişimin başarı yolunu açtığına ve proje ekiplerini şirketleştirdiğine değinen Rektörümüz, 1400’den fazla kişiye iş olanağı yaratılmasını vurguladı. Bu heyecanlı yarışın sadece maddi yardım sağlamakla kalmadığını, girişimlerin değerlendirilmesinde oldukça seçici standartlar belirlediğini ve hiçbir ayrım gözetmeksizin, Türkiye’nin dört bir yanından parlak iş fikirlerine sahip sayısız girişimciyi, doğru yatırımcılarla buluşturduğunu sözlerine ekledi.

Big_bang_2018_(5)

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp: “Girişimcilere daha fazla kaynak sağlamak için çalışıyoruz”

İTÜ ARI Teknokent olarak, benzersiz bir girişimcilik ekosistemi kurduklarını belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz Tunçalp ise İTÜ Çekirdek’in Avrupa’nın en iyi ikinci, dünyanın ise en iyi üçüncü kuluçka merkezi olmasının altında yatan büyük emekten bahsetti.

Big Bang Start-up Challenge finalinin İTÜ ARI Teknokent’teki tüm ekipler için büyük bir heyecan anlamına geldiğini söyleyen Tunçalp, proje ekiplerinin piyasa başarılarının ve diğer istatistiki verilerin oldukça iyi olduğunu aktardı. İTÜ girişimcilik ekosistemini daha da büyütmek amacıyla, paydaş sayısını artırmak istediklerini belirten Tunçalp düşüncelerini: “Türkiye’nin ilk dijital fabrikalarından biri, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle İTÜ ARI Teknokent bünyesinde hayata geçiriyor. Prototip üretmek isteyen tüm girişimciler, aradıkları çözümü burada bulacak. Ülkemizde şimdiye kadar bir araya gelmemiş bir makine parkını bir araya getiriyoruz. Önümüzdeki günlerde bunu tüm Türkiye’ye hizmet verir hâle getireceğiz.” sözleriyle ifade etti.

Big_bang_2018_(2)

İTÜ Çekirdek Hakkında

Avrupa’nın en iyi 2’nci, dünyanın ise en iyi 3’üncü kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, fikirlerini ticarileşebilir ürün ya da hizmete dönüştürmek isteyen girişimciler için çalışmaktadır. Kurulduğu 2012 yılından beri yüzlerce girişimin aldığı desteklerle başarılı olmasını ve şirketleşmesini sağlayan İTÜ Çekirdek, bugüne dek ülke genelinde 1.797 girişimi ve 4.233 girişimciyi destekledi. 50 milyon TL’nin üstünde yatırım alan İTÜ Çekirdek girişimlerinin toplam değerlemesi ise 650 milyon TL’yi aştı. Girişimcilik ekosistemini girişimlerin kalitesi, dünya piyasalarındaki başarısı ve başarılı girişim sayısı bakımından büyütmeyi hedefleyen İTÜ Çekirdek aynı zamanda, özel sektör ve kamu kurumlarından pek çok paydaşla iş birliği yapıyor.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi