Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya Humboldt Araştırma Ödülü
Şub 27, 2019


İTÜ’de Polimer Kimyası alanında araştırmalarıyla dünyada adından söz ettiren akademisyenimiz, Alexander von Humboldt (AvH) Vakfı tarafından verilen Almanya’nın saygın bilim ödüllerinden Humboldt Araştırma Ödülü’ne değer görüldü.

prof_dr_y.yagci_odul (2)

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Humboldt Araştırma Ödülü ile Almanya’da bulunan üniversiteler ile İTÜ arasında bilimsel iş birliği sağlayacak. Almanya’ya davet edilen Yağcı, kendi seçtiği bir araştırma grubu ile birlikte bir yıla kadar bilimsel çalışma yapma olanağı ile birlikte uluslararası bilimsel iş birliklerini artıracak. Bilimsel araştırmalara katkısı dolayısıyla Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya verilen saygın ödül, AvH Vakfı’nın 28-31 Mart’ta Almanya’nın Bamberg şehrinde gerçekleştireceği 47. Araştırma Ödülleri Sempozyumunda takdim edilecek.

yusuf_ayagci_humboltd_2019-2 (1)

Bilimsel araştırmalara hayat boyu destek

Araştırmacı Alexander von Humboldt adına alanında uzman isimlere verilen ödüle Potsdam Üniversitesinden Prof. Dr. Helmut Schlaad tarafından aday gösterilen Prof. Dr. Yağcı, Alman bilim insanları ile birlikte polimer kimyası alanında yapacağı bilimsel araştırmalarına bu ödülle birlikte yenilerini ekleyecek. Araştırmacıların çalışmalarını göz önünde bulunduran ve bilime katkısının artarak devam edeceğinin göstergesi olan Humboldt Araştırma Ödülü 60 bin avro değerinde ve Pof. Dr. Yağcı’nın hayatı boyunca Alman bilim adamları ile gerçekleştirecekleri araştırmaları destekleme amacını da taşıyor.

Prof. Dr. Yağcı, genç bilim insanlarına güveniyor

Araştırma ödülü ile ilgili Prof. Dr. Yağcı, 1980 yılından beri bütün akademik çalışmalarını Türkiye’de İTÜ’de sürdüren bir bilim adamı olarak böylesine uluslararası önemli bir ödülü almanın onurunu taşıdığını söyleyerek bu ödülün Alman bilim adamları ile var olan bilimsel iş birliklerini daha da artıracağını söyledi. Prof. Dr. Yağcı,Üniversitemizdeki genç bilim insanlarının zor koşullarda dahi çok çalışarak daha büyük başarılar elde edebileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

yusuf_ayagci_humboltd_2019-2 (2)

Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Türkiye’de verilen birçok ödülün yanı sıra; Japan Polymer Society (2008), Ogranization of Islamic Countries (OIC)-Comstech (2011), OIC Science and Technology Acheievement Award (2017), Royal Society of Chemistry Fellow (UK) (2017), International Belgian Polymer Group Award (2018) ve Japan Photopolymer Society Best Paper Award (2018) gibi uluslararası ödüllerin sahibidir.

Tüm uzmanlık alanlarında her yıl 100 bilim insanına veriliyor

Dünyanın 140 ülkesinde 54’ü Nobel sahibi 27 binden fazla akademisyen ve araştırmacı ağına sahip AvH Vakfı, her yıl farklı ülkelerden 2 bin bilim insanına Almanya’nın araştırma olanaklarını açıyor. Birçok ödülü arasından Humboldt Araştırma Ödülü, konusunda bilime uluslararası düzeyde önemli katkı sağlayan, bilimsel araştırmalarıyla alanında temel keşiflerle yeni teoriler bulmuş ve yenilerini bulacak potansiyeli yüksek araştırmacılara veriliyor. Tüm bilimsel araştırma alanlarını kapsayan bu ödüle farklı ülkelerden her yıl 100 kişi layık görülüyor. Ülkemizden daha önce bu ödüle layık görülen bilim insanları; Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Prof. Dr. Ziya Akçasu, Prof. Dr. Sadık Kakaç, Prof. Dr. Nihat Berker ve Prof. Dr. Okyay Kaynak oldu.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi