• Einstein’ın Görelilik Kuramının ve Modern Fiziğin Türkiye’ye Girişi
  Mar 29, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinliklerimiz kapsamında, bilim tarihçisi Doç. Dr. Meltem Kocaman’ı ağırladık.

 • İTÜ, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve Boeing‘den Eğitim İş Birliği
  Mar 29, 2019
  İTÜ ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Boeing’in katkılarıyla yürütülecek Hava Aracı Yapıları ve Malzemeleri Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nı hayata geçirdi.

 • Yer Biliminin Önde Gelen İsmi İTÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Hans Thybo ile Röportaj
  Mar 29, 2019
  Yer bilimi alanında dünyaca tanınan, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hans Thybo ile akademik hayatı ve çalışmaları üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 • Prof. Dr. Gökhan İnalhan’a IEEE Üstün Hizmet Ödülü
  Mar 29, 2019
  İTÜ’de havacılık ve uzay alanında otonom sistemler ve yapay zekâ araştırmaları yürüten, deneysel ve endüstriyel çalışmalarıyla tanınan öğretim üyemiz, dünyanın önde gelen mühendislik organizasyonlarından IEEE’nin (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), Aerospace and Electronic Systems Society (AESS – Havacılık, Uzay ve Elektronik Sistemler Topluluğu) tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü’ne değer görüldü.

 • İTÜ’de Sınai Mülkiyetin Ticarileştirilmesi ve Değerleme Çalışmaları Paneli
  Mar 27, 2019
  Türk Patent ve Marka Kurumu’nun iştiraki; Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Anonim Şirketi (TÜRKSMD) tarafından düzenlenen ilk etkinlik, İTÜ’nün ev sahipliğinde 25 Mart’ta gerçekleşti.

 • TRT Akademi Söyleşileri İTÜ'de
  Mar 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından düzenlenen TRT Akademi Söyleşileri’ne ev sahipliği yaptığı etkinlikte televizyon yayıncılığının serüveni konuşuldu.

 • İTÜ Yelken Campus Cup’tan Kupalarla Döndü
  Mar 27, 2019
  Her yıl Marmaris’te düzenlenen üniversiteler arası yelken yarışlarında İTÜ Yelken Ekibi 2 tekne ile parkurda yerini aldı. Ekibimiz, Mersin Yelken Akademisi teknesi ile birinci, Minx teknesi ile ikinci ve IRC1-2-3 Overall’da şampiyon oldu.

 • İTÜ’de Piyano Festivali ile Notalara Yolculuk
  Mar 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) tarafından “İTÜ MİAM Piyano Festivali 2” gerçekleştirildi. İTÜ MİAM’ın 20. yılının da kutlandığı festivalde “Yolculuk” teması ile 10 piyanist ve konuk sanatçılar farklı dönemlerden eserler icra etti.

 • Dünya Meteoroloji Günü’nde Güneş, Dünya ve Havanın Önemi
  Mar 27, 2019
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Meteorolojik Araştırmalar Kulübü (METAR) tarafından 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları kapsamında “Güneş, Dünya ve Hava” başlıklı panel ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

 • İTÜ AUV Takımı’ndan Otonom Su Altı Aracı Araştırmaları
  Mar 25, 2019
  Çalışmalarını; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Dr. Öğretim Üyesi Bilge Tutak danışmanlığında yürüten İTÜ AUV Takımı, (Autonomous Underwater Vehicles) otonom su altı aracı araştırmalarını sürdürüyor.

 • Savunma Teknolojilerinin Geleceği İTÜ’de Konuşuldu
  Mar 22, 2019
  İTÜ Savunma Teknolojileri Kulübü’nün (SAVTEK) düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri’nde üniversite öğrencileri ile ülkemizdeki savunma sanayii temsilcileri bir araya geldi.

 • İTÜ'den Temiz Enerji Günleri
  Mar 22, 2019
  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinde çalışmalarını sürdüren İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından, bu sene dokuzuncusu düzenlenen Temiz Enerji Günleri (TEG 2019) 15 Mart’ta Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 • İTÜ’den SNELA 2019 ile Peyzaj Arkeolojisinde Bir İlk
  Mar 22, 2019
  Uluslararası Yakın Doğu Peyzaj Arkeolojisi Sempozyumu, 13-15 Mart 2019’da İTÜ’nün ev sahipliğinde düzenlendi.

 • Çetin Ceviz Demo Day Girişim Kampı 2019
  Mar 22, 2019
  İTÜ GİNOVA tarafından bu sene beşincisi düzenlenen Çetin Ceviz Girişim Kampı, Demo Day etkinliğiyle son buluyor.

 • 246. Yılımızda Evimizde Yeniden Birlikte
  Mar 21, 2019
  İTÜ mezunlarını ve ailelerini üniversitemizde bir araya getiren geleneksel “İTÜ Günü” etkinlikleri, bu yıl 4-5 Mayıs 2019’da gerçekleşiyor.

 • İTÜ Hornets İstanbul Şampiyonu
  Mar 21, 2019
  İTÜ Hornets Kadınlar Bayrak Futbolu Takımımız İstanbul Flag Football Ligi’nde (Istanbul FFL) kıran kırana bir mücadelenin ardından şampiyon oldu.

 • Türkiye Girişimci Kadın Buluşması’ndan Kız Kardeşim Projesine Ödül
  Mar 21, 2019
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi, Türkiye Girişimci Kadın Buluşması’nda ödüle değer görüldü.

 • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir İTÜ’de
  Mar 20, 2019
  T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, üniversitemizi ziyaret etti. Savunma sanayii konusunda gerçekleştirilen söyleşi ile İTÜ’lü akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

 • Mezunumuz Dr. Selda Günsel’e Enerji Bakanlığı’ndan Ödül
  Mar 20, 2019
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen, "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" ödülleri sahiplerini buldu. Mezunumuz Dr. Selda Günsel, “İş Dünyası” kategorisinde sektöre sunduğu katkıdan dolayı ödüle layık görüldü.

 • İTÜ’lüler 6. Kez “Kariyerinin Dümenine Geç!” Dedi
  Mar 19, 2019
  İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren İTÜ Gemi Mühendisliği Kulübü’nün (GMK) düzenlediği 6. Gemi Mühendisliği Günleri bu sene 12-13 Mart’ta gerçekleşti.

 • Bilim İnsanlarımızdan Kanserli Hücreleri 3 Boyutlu Görüntüleyen Cihaz
  Mar 15, 2019
  İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Yıldırım öncülüğünde başlatılan meme kanserini üç boyutlu görüntüleme çalışmalarından hareketle, kanserli hücrelerin üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan bir cihaz geliştirildi. Cihazın önümüzdeki yıllarda geliştirilerek yalnızca bir kaç yüz dolarlık maliyetiyle yüz binlerce dolar değerindeki cihazlara (konfokal mikroskop) rakip olması bekleniyor.

 • İTÜ Apis Ar-Ge’den CanSat Competition Başarısı
  Mar 15, 2019
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren Apis Ar-Ge Uydu Takımımız uzay teknolojileri alanında dünya genelinde üniversitelerin katıldığı Uluslararası CanSat Competition 2019’un 13 Mart’ta açıklanan Preliminary Design Review (PDR) sonuçlarında 1. oldu.

 • İTÜ’den Elektrik Arızalarına Yapay Zekâ ile Önlem
  Mar 13, 2019
  İTÜ’de geliştirilen öngörülü bakım teknolojisi projesi ile büyük veri ve yapay zekâ kullanılarak elektrik arızaları önceden tespit edilip önlenebilecek. Proje ile kesintisiz ve verimli enerji akışı sağlanması hedefleniyor.

 • Einstein’ın Görelilik Kuramının ve Modern Fiziğin Türkiye’ye Girişi
  Mar 12, 2019
  “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında, İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılması ve yeni nesillere en doğru şekilde aktarımı amacıyla yapılacak etkinlikler kapsamında, Türkiye’nin mühendislik ve mimarlık tarihinin inşasında merkezi rolü olan üniversitemiz de çeşitli sergileri ve konuşmaları içeren bir dizi etkinlik düzenliyor.

 • İTÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık
  Mar 08, 2019
  İTÜ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Hayat ve Dengeyi Konuşuyoruz” başlığı altında farklı etkinliklerle kutladı. Rektörlüğümüz ile Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BMT-KAUM) tarafından düzenlenen etkinliklere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, akademik ve idari kadromuzun yanı sıra öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 • Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde Bir İTÜ’lü
  Mar 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Güney Illinois Üniversitesi Edwardsville Mühendislik Fakültesinin ikili lisans programında ikinci sınıf öğrencimiz olan Özge Özışıklıoğlu, Dostluk Elçileri Vakfı tarafından düzenlenen Gençlik Meclisi programı ile New York Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezini ziyaret etti.

 • Antarktika Bilim Seferi Ekibimiz Yurda Döndü
  Mar 07, 2019
  T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi koordinesinde gerçekleştirilen ve sefer liderliğini Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burcu Özsoy’un üstlendiği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Türk ekibi yurda döndü. Ekibi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap karşıladı.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi Horizon 2020’ye Yelken Açtı
  Mar 07, 2019
  İTÜ Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünün tasarladığı “Strengthening synergies between Aviation and Maritime in the area of Human Factors towards achieving more efficient and resilient MODES of transportation” (SAFEMODE) başlıklı proje, AB Horizon 2020 kapsamında kabul edildi.

 • Araştırma Zirvesi Tez Ödülleri Finalistleri İTÜ’den
  Mar 07, 2019
  İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde tamamlanan doktora tezleri Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin “AN’LAMAK” temalı 22. Araştırma Zirvesi’nde finalistliğe layık görüldü.

 • İTÜ’de TÜBİTAK Ödül Töreni
  Mar 06, 2019
  TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul-Avrupa Bölge Yarışması Ödül Töreni İTÜ’de yapıldı. Bölge sergisine çağrılan 1245 farklı projeden; 18 birincilik, 12 ikincilik, 12 üçüncülük olmak üzere toplam 42 proje ödüle değer görüldü. Yarışmada finale kalan projeler, Nisan ayında Ankara’da yapılacak Türkiye finaline gitmeye hak kazandı.

 • İTÜ TMDK’dan 44. Yılına Özel Görkemli Kutlama
  Mar 06, 2019
  Türkiye’nin Türk müziği alanında kurulan ilk konservatuarı olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) 44. yılını 2 Mart Cumartesi günü Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenlenen görkemli bir geceyle kutladı.

 • İTÜ’lü Akademisyen TexRobots Projesi ile Horizon 2020’de
  Mar 05, 2019
  Üniversitemiz Tekstil Teknolojisi ve Tasarımı Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Özgür Atalay’ın araştırma proje önerisi, Avrupa Birliği Horizon 2020 Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları kapsamında desteklenecek.

 • Women in Business ile “Güç Kadınların Kalbinde”
  Mar 01, 2019
  İTÜ Ekonomi Kulübünün, “Güç Kadınların Kalbinde” başlığıyla bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Women in Business” etkinliği, iş dünyasının başarılı kadınları ile üniversite öğrencilerini bir kez daha buluşturdu.

 • Konuğumuz Prof. Dr. Atilla Bir
  Mar 01, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Uluslararası Bilim ve Teknoloji Tarihi Konuşmaları’nda üniversitemizin değerli emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Bir’i misafir etti.

 • Kız Kardeşim Projesi Eğitmenleri 2019’a Hazır
  Mar 01, 2019
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi’nin 2019 gönüllü eğitmenleri sahaya inmeye hazır.