İTÜ Vodafone Future Lab Geleceğin Teknolojilerini Türkiye’de Geliştirecek
Nis 30, 2019


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Vodafone geleceğin teknolojilerinin Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi için güçlerini birleştirdi. Yapılan iş birliğiyle İTÜ Ayazağa Kampüsünde açılan teknoloji merkezi ‘İTÜ Vodafone Future Lab’de, İTÜ öğrencilerinden oluşan proje grupları, yeni teknoloji çözümleri geliştirebilecek ve bu çözümler, Vodafone’un desteğiyle ürüne dönüştürülerek dünyaya ihraç edilebilecek. İTÜ Vodafone Future Lab’de, işletmelere geleceğin teknolojilerini bizzat deneyimleme fırsatı sunulacak ve tamamı yerli iş ortakları ile ihtiyaçlarına uygun yeni nesil teknoloji çözümleri geliştirilecek.

vodafone_future_lab_acilis (8)

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone ile İstanbul Teknik Üniversitesi, güçlerini birleştirerek Türkiye’nin dijital geleceği için el ele verdi. Alanında bir ilk olan akıllı teknoloji merkezi İTÜ Vodafone Future Lab’de, Vodafone’un IoT ve 5G’de geliştirdiği en yeni aktivasyonlar sergilenecek ve işletmelere geleceğin teknolojilerini bizzat deneyimleme fırsatı sunularak ihtiyaçlarına uygun yeni nesil teknoloji çözümleri geliştirilecek. Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında Vodafone Grubu'nun tüm teknoloji bilgi birikimini aktaracağı merkezde, işletmelerin dijitalleşmeye paralel olarak iş yapış şekillerini dönüştürebilmelerine ve yakalayacakları rekabet avantajıyla işlerini büyütebilmelerine katkı sağlanması hedefleniyor. Merkezde ayrıca, İTÜ öğrencilerinden oluşan proje gruplarının geliştireceği yeni teknoloji çözümleri de Vodafone’un desteğiyle ürüne dönüştürülecek ve bu ürünler dünyaya ihraç edilebilecek. Vodafone’un İspanya, İtalya, Almanya ve İngiltere’den sonra Türkiye’de kurduğu merkez, bir üniversite iş birliği ile hayata geçirilen ilk teknoloji merkezi olma özelliği taşıyor.

İTÜ Bilgi Teknolojileri Merkezi’nde bulunan ‘İTÜ Vodafone Future Lab’ın resmi açılışı; Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

vodafone_future_lab_acilis (3)

Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan: “Teknolojiyi mümkün olan en yüksek ölçüde yerli ve milli imkanlarla üreten ülkelerden biri olmak için çalışmaya devam ediyoruz.”


Açılış konuşması yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “Yerli ve milli imkanlarla üreten ülkelerden bir olmak için her daim çalışmaya devam ediyoruz. Bu alanda en önemli gördüğümüz çalışmalardan bir tanesi; tüm dünya ile eş zamanlı olarak 5G teknolojisini kazandırmak. 5G ve ötesi teknolojilerde tüm verilerin merkezde toplanıp işlenmesi yerine, verinin son kullanıcıya en yakın noktadaki sunucularda işlenerek daha hızlı ve daha etkin geri dönüş sağlanması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli ve milli ürün hizmetlerini, tüketicilerimize en iyi, en doğru ve en kısa zamanda sunmak, iletişim teknolojilerinin yanı sıra ticaretin her boyutunda teknolojiyi yakından takip eden firmalar için aslında bunu büyük fırsat olarak görüyoruz. ULAK milli baz istasyonumuz, halihazırda Bakanlığımızca yürütülen evrensel hizmet projesi kapsamında 500’den fazla sahada aktif olarak kullanılmakta. 5G teknolojisiyle birlikte dikey ve yatay sektörlerin ihtiyaç duyacağı yazılım ve donanım ürünlerinin Ar-Ge’sinin ve üretiminin ülkemizde yapılması, ülkemizin teknolojiye ve inovasyona dayalı kalkınmasında önemli bir rol alacağını düşünüyoruz. Bugün burada Vodafone Türkiye, 30’dan fazla geleceğin teknolojisini bugünden sergiliyor. Sadece bu teknolojileri sergilemekle kalmıyor; hem Ar-Ge yükümlülükleri hem de yerli malı yükümlülükleri çerçevesinde 5G Vadisi ile ilgili burs programı dahil olmak üzere Future Lab bünyesinde doktora öğrencilerimizi destekliyor. Doktora öğrencilerimizin yerli mühendislerce geliştirmiş olduğu çözümleri de burada sergiliyor.’’ şeklinde konuştu.

vodafone_future_lab_acilis (2)

Rektörümüz Prof. Dr. Karaca: “İTÜ Vodafone Future Lab, yeni nesil teknolojiler konusunda öğrenci ve öğretim üyelerine çalışma fırsatı oluşturacak.”

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Future Lab açılışında yaptığı konuşmada 3. nesil üniversite hedeflerinin yerine getirilmesinde önemli bir adımı daha gerçekleştirdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Karaca, İTÜ Vodafone Future Lab’da; IoT, VR ve yapay zeka alanındaki yeni nesil teknolojilerle araştırmacıların buluşacaklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Akıllı teknoloji üssümüz hem Vodafone’un mevcut teknolojilerinin tecrübe edilebildiği bir laboratuvar, hem de burslu lisansüstü ve lisans öğrencilerimizin neredeyse tamamı yerli paydaşlarla proje geliştirdikleri bir inovasyon merkezi olacak. İTÜ Vodafone Future Lab aslında eğitim alanında da yeni bir dönemin ve dönüşümün de habercisi.”

İTÜ Vodafone Future Lab’ı ‘bir keşif gemisi’ne benzeten Prof. Dr. Karaca, “Belki günümüz keşifleri ahşap gemilerle yapılmıyor ama karşımızda bir kez daha “yeni bir Dünya” var. Future Lab’deki araştırmacılarımız buraya henüz ayak basmış öncüler olarak yeni bir dünyanın sunduğu olasılıkları keşfetmek için var.” diye konuştu.

vodafone_future_lab_acilis (1)

Colman Deegan: “İTÜ Vodafone Future Lab’i, Türkiye’nin ‘teknoloji üssü’ olarak konumlandırıyoruz.”

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bağladığı nesne sayısı itibariyle dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı olan Vodafone Grubu’nun deneyimini aktardığımız ve Türkiye’nin ‘teknoloji üssü’ olarak konumlandırdığımız akıllı teknoloji merkezimiz İTÜ Vodafone Future Lab’i hizmete açmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye’yi geleceğin teknolojileriyle buluşturduğumuz çok özel bir yer olan bu merkez ile, 5G yolunda Türkiye'de IoT ve yapay zeka odağında hayata geçirdiğimiz yatırımları bir adım ileriye taşıyoruz. Vodafone olarak uzaktan yönetim, etkin çalışma ve operasyonel mükemmellik alanlarında geliştirdiğimiz 34 akıllı teknoloji çözümünü sergilediğimiz ve neredeyse tamamı yerli 30 partner ile çalıştığımız bu merkezde, işletmelerin geleceğin teknolojilerini bizzat deneyimlemelerini ve ihtiyaçlarına uygun çözümler geliştirilebilmesini sağlıyoruz. Buna göre artık İTÜ Vodafone Future Lab ile ister kamu, ister özel sektör olsun, geleceğin dünyasında rekabete hazırlanmak isteyen, işini büyütmeyi hedefleyen her işletmeye, her kuruma; bu çalışma gruplarıyla bir araya gelme ve kendi işletmesine özel akıllı çözümlere ulaşma imkanı sunuyoruz. İTÜ Vodafone Future Lab, hızla dijitalleşip akıllanan dünyada, Türkiye’yi yeni rekabet koşullarına hazırlayan bir teknoloji üssü olarak hizmet verecek.”

vodafone_future_lab_acilis (4)

“Yerli teknoloji üreterek Türkiye’den dünyaya ihraç edeceğiz.”

Merkezde Vodafone Ar-Ge ekibi ve İTÜ doktora öğrencilerinden oluşturdukları çalışma gruplarıyla ürettikleri yeni projelere verdikleri önemi de vurgulayan Deegan, şöyle devam etti:

“İTÜ Vodafone Future Lab’de halen 7 lisansüstü ve 1 lisans projesinde burslu toplam 25 öğrencimiz çalışıyor. Nihai hedefimiz; her sene burs verdiğimiz 25 lisans, lisansüstü ve doktora öğrencisi de dahil olmak üzere, yerli girişimci iş ortaklarımızla birlikte Türkiye’de teknoloji üreterek, bu teknolojileri dünyaya ihraç edebilmek. Akademi ve iş dünyası arasında bir köprü olacak ve alanında da bir ilk olan bu merkezi açmaktan büyük gurur duyuyoruz. Vodafone olarak, Türkiye’nin yerli teknoloji üretiminin artırılması yolunda, desteğimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

vodafone_future_lab_acilis (7)

İTÜ Vodafone Future Lab’in kapısı Türkiye’nin tüm işletmelerine açık


Kurum ve şirketlere Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bulut teknolojisinin getireceği yeni dünyayı daha yakından inceleme imkânı sunan İTÜ Vodafone Future Lab; Uçtan Uca Çözümler Alanı, Vodafone İnovasyon Çalıştay Odası, 5G Odası, İTÜ Ar-Ge Alanı olmak üzere, 4 farklı sahadan oluşuyor. Deneyimlenebilecek inovatif ürün ve servisler arasında 5G uygulamaları, akıllı şehir teknolojileri, akıllı enerji sistemleri, akıllı tarım sistemleri, akıllı araç sistemleri, dijital perakende servisleri, hibrit bulut, bulut santral ve Red kontrol gibi çözümler yer alıyor.

5G odasında örnek vakalar sergileniyor

Merkezde Vodafone müşterisi olsun olmasın tüm işletmeler; Vodafone’un hayata geçirdiği inovatif ürün ve servislerini deneyimleyebilecek. 5G odasında yeni nesil teknolojinin farklı sektörlere getireceği örnek vakalar sergilenecek. Vodafone Türkiye, dijital iş ortakları için İTÜ Vodafone Future Lab’de düzenlediği İnovasyon Çalıştay Günleri ile de ihtiyaca özel tasarladığı inovatif çözümler ile işletmelerin işlerini güçlendirmeye katkıda bulunmaya devam edecek.

vodafone_future_lab_acilis (6)

İTÜ Vodafone Future Lab hakkında.


İTÜ bünyesinde faaliyetine başlayan Vodafone Future Lab ile lisans, lisans üstü öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz doğrudan endüstriye yönelik, inovasyon yaratma potansiyeline sahip çalışmalar yürütebilecekler. Future Lab bünyesinde temelde bilgi teknolojileri ve haberleşme alanında yürütülen proje konuları belirlenirken, öğrenciler danışman İTÜ öğretim üyeleri ve Vodafone Ar-Ge ekipleriyle toplantılar yapılıyor, ortak kararlar veriliyor. Şu anda yürütülmekte olan tez konuları:

• Enerji Hasatlama ile Nesnelerin İnterneti Tabanlı Sistemler

• Çevreci Haberleşme Ağı Optimizasyonu

• 5G Akıllı Anten Tasarımı

• 5G Cihazların Elektromanyetik Alan Dağılımları

• Makine Öğrenme Tabanlı Sosyal Etkileşimler

• Makine Öğrenme Tabanlı Aboneyi Operatör Değişikliğine Götüren Süreç gibi başlıkları içeriyor.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraf: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofis