• Dönemin İlk Mezunları Minik İTÜ’lüler
  May 31, 2019
  Ayazağa ve Maçka Yerleşkelerimizde hizmet veren İTÜ Kreş ve Anaokulu’nun 6 yaş grubu yılsonu mezuniyet töreni, 31 Mayıs’ta Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 • Mimarlık Fakültemizin Yarışma Başarıları
  May 31, 2019
  USNEWS and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), RUR, ARWU, NTU ve URAP Laboratuvarı'nın sıralama listelerinde hep üst sıralarda yer alan Mimarlık Fakültemiz bu başarısını ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmalarında da sergiliyor.

 • Taşkışla Geri Dönüşüm Mekânı: #albırak
  May 30, 2019
  İTÜ Mimarlık Fakültesinde kurulan “#albırak Taşkışla Geri Dönüşüm Mekânı” ile artık malzemeler yeniden değerlendirilerek öğrencilerin yeniden kullanımına sunuluyor.

 • İTÜ’lü Tasarımcı Adayları İTÜ Fashion Show 2019’da
  May 27, 2019
  İTÜ - FIT (Fashion Institute of Technology) Moda Tasarımı Programının bu yılki mezunları, Rektörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen İTÜ Fashion Show’da tasarımlarını sergiledi.

 • "Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları" için MEB ile İTÜ El Sıkıştı
  May 27, 2019
  Millî Eğitim Bakanlığı eğitimde yapay zeka uygulamalarını geliştirmek ve uygulamak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliği yaptı.

 • İTÜ'den Teknoloji Atağı: Yerli ve Milli Yüz Tanıma Sistemi
  May 27, 2019
  İTÜ’de geliştirilen “yüz tanıma sistemi”, tüm işletim sistemi ve donanımlarda çalışabiliyor. Sistemin önümüzdeki dönemde başta finansal güvenlik olmak üzere pek çok alanda hızla yaygınlaşması bekleniyor.

 • İTÜ İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu
  May 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin iklim değişikliği ve etkileri konusunda ülkemizde ve dünyada yapılan bilimsel çalışmalara katkı sağlaması bekleniyor.

 • İTÜ Havacılık Günleri İle Havacılığın Merkezinde
  May 23, 2019
  İTÜ Uçak Uzay Mühendisliği Kulübü ve İTÜ Havacılık Kulübü tarafından bu yıl 5.’si gerçekleşen İTÜ Havacılık Günleri’19, 17-18 Mayıs’ta Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlendi.

 • Dünyaca Ünlü Araştırmacı Prof. Dr. David Banister İTÜ’de
  May 23, 2019
  David Banister “Architalkture” İTÜ Mimarlık Fakültesi seminer serisi kapsamında “Geleceğin Kentlerinde Ulaşım ve Hareketlilik” konusunu değerlendirdi.

 • İstanbul Tiyatro Şenliği İTÜ’de
  May 22, 2019
  14. İstanbul Tiyatro Şenliği, 8-18 Mayıs tarihlerinde İTÜ Sahnesi, TİMİS Oyuncuları, İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM) Sahnesi, İktisat Sahnesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu iş birliğiyle Üniversitemizde gerçekleşti.

 • İdari Personelimiz Ramazan Çevik'e Uluslararası Görev
  May 22, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görevli personelimiz Ramazan Çevik, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından, CEV Kadınlar Golden Lig maçına başhakem olarak atandı. Hakemliğe 1999 yılında başlayan Çevik, 2005’te Ulusal Voleybol Hakemi olmuştu. Uluslararası Voleybol Hakemliğine terfi etmesi ise 2015 yılında gerçekleşti.

 • Beton Kanolar İTÜ’de Yarıştı
  May 21, 2019
  İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 • Orienteering Kulübümüz Birinci Oldu!
  May 20, 2019
  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı vesilesiyle Koçfest Üniversiteler Arası Orienteering Yarışması düzenlendi.

 • Oyun Geliştiriciler İTÜ’de Buluştu
  May 20, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Oyun Tasarlama ve Geliştirme Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Geliştirme Günleri heyecanlı geçti. Etkinliğe katılanların, video oyunu yapmak için sadece 48 saati vardı.

 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun
  May 18, 2019

 • İTÜ TMDK Selanik SKG Bridges Festivali’nde
  May 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan topluluk, Yunanistan’ın Selanik kentinde, 9 - 11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen “SKG Bridges Festivali”nde iki konser verdi.

 • Haydarpaşa Lisesi, Bahçesini İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile Tasarlıyor
  May 17, 2019
  İTÜ, doğaya ve insana saygılı yaklaşımı çerçevesinde üniversite kampüsü içindeki doğal hayatı korumak için başlattığı “Yeşil Kampüs” projesini liselere de taşıyor.

 • 19 Mayıs Gençlik Kupası Yelken Yarışları
  May 17, 2019
  Türkiye Yelken Federasyonu kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Yelken Kulübü; 19 Mayıs Gençlik Kupası’na ev sahipliği yapacak.

 • Rektörümüze Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nden Fahri Doktora
  May 15, 2019
  Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya “Fahri Doktora” unvanı verdi. Unvan kendisine, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi (AzMİU) Rektörü Prof. Dr. Gulchohra Mammadova tarafından takdim edildi.

 • Tarih Öncesi Kaya Resimleri Volkanik Patlamaya Işık Tuttu
  May 15, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya’nın da aralarında bulunduğu araştırmacılar Çakallar Volkanı’nda bulunan Kanlıtaş kaya resminden yola çıkarak volkandaki patlamanın ayrıntılarını ve gelişimini ortaya koydu.

 • Kadına Şiddet Sorunsalını Odağına Alan İTÜ Dans Festivali
  May 13, 2019
  İTÜ Dans Kulübü tarafından düzenlenen 11. İTÜ Dans Festivali, kadına şiddetin toplumsal farkındalığı için “Broken White” temalı ana gösterisiyle İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisinde gerçekleşti.

 • Prof. Hervé Moulin’den İnternet Çağında Adil Paylaşım Semineri
  May 13, 2019
  İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisinin beşincisinde Glasgow Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Hervé Moulin Üniversitemizin konuğu oldu.

 • İTÜ Kimya Mühendisliği 1. Lisansüstü Sempozyumu
  May 10, 2019
  İTÜ Kimya Mühendisliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Lisansüstü Sempozyumu, akademi ve endüstriden konukların katılımı ile gerçekleşti. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sözlü ve poster sunumları ile tanıttıkları önemli ve güncel bilimsel çalışma konuları öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. A.M. Celal Şengör’e Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’ndan En İyi Akademisyen Ödülü
  May 10, 2019
  Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “Best Of Rumeli” Ödülleri sahiplerini buldu. 15 kategoride ödülün verildiği törende, Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Celal Şengör "En İyi Akademisyen" ödülünü aldı.

 • İTÜ Geomatik Mühendisliği Öğrencileri Zirvesi: GEOSUM 2019
  May 09, 2019
  İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Kulübü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İTÜ Geometrik Mühendisliği Öğrencileri Zirvesi: GEOSUM 2019 bölümden mezun olan Türkiye'de fark yaratan akademisyenleri, sektör temsilcilerini ve öğrencileri bir araya getirdi.

 • Mezunumuz Dr. Ali Erdemir’e Uluslararası Görev
  May 09, 2019
  Mezunumuz Dr. Ali Erdemir, ABD Enerji Bakanlığı'ndan (DOE) mühendislere verilen en yüksek profesyonel ayrımlardan biri olan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi seçildi.

 • Öğrencimiz Veysel Abdullah Tekin Paralimpik Yüzmede Türkiye Üçüncüsü
  May 09, 2019
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Veysel Abdullah Tekin Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu kupasında s7 kurbağa branşında Türkiye 3.'sü oldu. Öğrencimiz bu başarısıyla bronz madalya elde etti.

 • İTÜ TMDK Ülkemizi Çin’de Temsil Etti
  May 09, 2019
  Çin'in başkenti Pekin'deki Central Conservatory of Music tarafından düzenlenen "2nd Music Education Alliance Across the Belt and Road" konferansına dünyanın dört bir yanından 52 konservatuar katıldı. Türkiye'den davet edilen tek konservatuar olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ülkemizi başarıyla temsil etti.

 • Yer Bilimlerinde Ülkemizi Dünyaya Tanıtan Kaynak Kitap
  May 08, 2019
  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü bilim insanlarımız Türkiye jeomorfolojisi ve jeolojisine kaynak olacak nadir bir eseri bilim dünyasına kazandırdı.

 • İTÜ’ye Bir Sosyal Medya Ödülü Daha
  May 08, 2019
  İTÜ’nün resmi sosyal medya hesaplarından Facebook, Twitter ve Instagram platformlarındaki verilerinin ölçümleri ile Üniversitemiz, “Social Media Awards 2019”da “Üniversiteler” kategorisinde Bronz Ödüle hak kazandı.

 • Baharda Festival Coşkusu İTÜ’de
  May 06, 2019
  İTÜ Kulüpler Birliği tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Bee’z Bee’ze Fest’19 ile İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde bahar coşkuyla kutlandı.

 • Kız Kardeşim Projesine İki Yeni Ödül
  May 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi, Malezya’da 11.si gerçekleşen Global Sosyal Sorumluluk Zirvesi "Kadının Güçlendirilmesi" altın ödülünü ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 18.si düzenlenen Altın Pusula Kurumsal Sorumluluk Ödülünü aldı.

 • Üniversitemizin 246. Yılında İTÜ Ailesi Yeniden Birlikte
  May 06, 2019
  İTÜ mezunlarını ve ailelerini üniversitemizde bir araya getiren geleneksel “İTÜ Günü” etkinlikleri, bu yıl 4-5 Mayıs 2019’da tüm mezunlarımız, aileleri ve yakınları ile birlikte gerçekleştirildi.

 • İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Serisi: Prof. Dr. Hervé Moulin Fair Division in The Internet Age
  May 06, 2019
  Prof. Dr. Hervé Moulin'i İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları'nın beşincisinde "Fair Division in The Internet Age" başlıklı konuşmasıyla ağırlıyoruz.

 • Adnan Ergüler "Ateşle Sırlanan 40 Yıl" Çini Sergisi İTÜ’de
  May 06, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), Merhum Adnan Ergüler'in "Ateşle Sırlanan 40 Yıl" Çini Sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının özel bir koleksiyondaki İznik çinilerinden oluşan sergi, 21 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Kore Robot Bilimi Müzesinin Mimarı Mezunumuz Melike Altınışık Olacak
  May 03, 2019
  Lisans eğitimini 2003 yılında İTÜ Mimarlık Bölümü’nde bölüm birincisi olarak tamamlayan mezunumuz Melike Altınışık’ın kurucusu ve yürütücüsü olduğu Melike Altınışık Architects (MAA), İstanbul’da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik “TV ve Radyo Kulesi” ile uluslararası prestij kazandıktan sonra şimdi de Güney Kore'nin Robot Bilim Müzesi'nin mimari projesi için yapılan tasarım yarışmasını kazandı.

 • İTÜ TMDK Öğretim Üyemiz Dr. Göktan Ay’a Türk Müziği Hizmet ve Onur Ödülü
  May 03, 2019
  İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi Başkanı ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Dr. Öğr. Üyesi Göktan Ay'a, 26.İstanbul Türk Müziği Festivali kapsamında "Türk Müziği; Hizmet ve Onur Ödülü" takdim edildi.

 • İTÜ’de Veri Bilimine Analitik Yolculuk
  May 03, 2019
  Yapay zeka, büyük veri, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti (IoT) gibi konularda yazılım ve analitik çalışmaları üzerine yoğunlaşan İTÜ Veri Bilimi Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen “Veri Bilimi Zirvesi” 24-25 Nisan’da İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde ilk defa gerçekleşti.

 • Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Özge Cordan’ın TÜBİTAK Projesi Sultanbeyli Belediyesi’nde Tanıtıldı
  May 02, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü üstlendiği, ”Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi tanıtım toplantısı Sultanbeyli Belediyesi’nde yapıldı.

 • Dijital Gelecek İTÜ’de Konuşuldu
  May 02, 2019
  Vizyon 100 toplantısı İTÜ’de gerçekleştirildi. Toplantıda Vizyon 2100 Defteri, 80 yıl saklanmak üzere mühürlenerek Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya teslim edildi.