Mezunumuz Dr. Ali Erdemir’e Uluslararası Görev
May 09, 2019


Mezunumuz Dr. Ali Erdemir, ABD Enerji Bakanlığı'ndan (DOE) mühendislere verilen en yüksek profesyonel ayrımlardan biri olan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi seçildi.

Üniversitemizden 1976 yılında Metalurji Mühendisi olarak mezun olan, daha sonra eğitimine ABD’de devam eden ve halen Argonne Ulusal Laboratuvarları’nda seçkin araştırmacı (distinguished scientist) olarak çalışmaya devam eden Dr. Ali Erdemir, ABD’nin en saygın ve prestijli mühendislik kurumu olan Ulusal Mühendislik Akademisi’ne (NAE, National Academy of Engineering), sürtünme ve aşınma konularına yaptığı seçkin katkılar nedeni ile üye olarak seçildi.

Dr. Ali_Erdemir

Argonne Uygulamalı Malzemeler Bölümü'nde program lideri olan Dr. Ali Erdemir, sürtünme ve aşınmayı azaltmak, hareketli mekanik sistemlerde verimi ve dayanıklılığı en üst düzeye çıkarmak için araştırma ekibi ile yeni malzemeler, kaplamalar ve yağlayıcılar geliştiriyor. Çalışmalarından kaynaklanan keşifler ve yenilikler ona 6 Ar-Ge 100 Ödülü ve 23 ABD patenti kazandırdı.

Erdemir, 300'den fazla bildiri yazdı. Ulusal laboratuvarlar, akademi ve endüstri ile iş birliği içinde yaptığı araştırma, üretim ve taşımacılık dahil alanlardaki teknolojiyi geliştiriyor. Uluslararası Triboloji Konseyi Başkanı ve 2016 - 2017 yıllarında Triboloji Uzmanları ve Yağlama Mühendisleri Derneği Başkanı olarak görev yaptı.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi