İTÜ Kimya Mühendisliği 1. Lisansüstü Sempozyumu
May 10, 2019


İTÜ Kimya Mühendisliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Lisansüstü Sempozyumu, akademi ve endüstriden konukların katılımı ile gerçekleşti. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sözlü ve poster sunumları ile tanıttıkları önemli ve güncel bilimsel çalışma konuları öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

kim_muh_sempozyum_2019 (1)

Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Elif Genceli Güner ve Dr. Öğr. Üyesi Gamze Gümüşlü Gür tarafından organize edilen başarılı etkinliğe; İKMİB, Organik Kimya, Tüpraş, Cargill ve Tekfen Şirketleri sponsor oldular.

Sempozyum kapsamında gerçekleştirilen tematik konuşmalarda UCLA Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şenkan “Sürdürülebilir Bir Toplum İçin Karbondioksitin Dönüşümü” ve TOBB Kimya Sanayi Meclis Başkanı Timur Erk “Kimya Endüstrisinin Geleceği” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

kim_muh_sempozyum_2019 (2)

Sempozyumda İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasancan Okutan moderatörlüğünde Timur Erk (TOBB Kimya Sanayi Meclis Başkanı), Haluk Erceber (TKSD başkanı), Adil Pelister (İKMİB Başkanı), Dr. Ediz Aksoy (Cargill), Özlem Andaç Sandıkkaya (TEKFEN Mühendislik) ve Gizem Kuşoğlu (TÜPRAŞ Ar-Ge) katılımıyla bir panel düzenlendi. “Ar-Ge Çalışmalarında Kimya Mühendisliği” konulu panelde kimya mühendisliğinde araştırmaya açık Ar-Ge konuları ve lisansüstü eğitiminin Ar-Ge çalışmalarına katkısı tartışıldı.

kim_muh_sempozyum_2019 (3)

Akademi ve endüstriden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda en iyi sözlü ve en iyi poster sunumları belirlendi. Ödüller, Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülhayat Saygılı, İKMİB Başkanı Adil Pelister ve TKSD Başkanı Haluk Erceber tarafından takdim edildi. En iyi sözlü sunum ödülünü Dr. Öğr. Üyesi Gamze Gümüşlü Gür danışmanlığında çalışılan “Temizlenmiş Sentez Gazından Hafif Olefin Üretimine Yönelik Katalizör Geliştirilmesi” başlıklı yüksek lisans tezi ile Melis Kırarslan alırken, en iyi poster sunumu ödülünü Prof. Dr. Nuran Deveci Aksoy danışmanlığında çalışılan “PHI29 DNA Polimeraz Türevlerinin Klonlanması, Heterolog Ekspresyonu ve Saflaştırılması” başlıklı yüksek lisans tezi ile doktora öğrencisi Fatma Aras aldı.

kim_muh_sempozyum_2019 (4)

Bölüm içi bilimsel araştırma, uygulama ve deneyimlerin paylaşıldığı, İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünün sanayi ile bağlarını güçlendirici bir etkinlik olarak gerçekleşen İTÜ Kimya Mühendisliği Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu’nun önümüzdeki senelerde daha fazla sektör temsilcisinin ve öğrencinin katılımıyla düzenlenmesi hedefleniyor.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi