İTÜ'den Teknoloji Atağı: Yerli ve Milli Yüz Tanıma Sistemi
May 27, 2019


İTÜ’de geliştirilen “yüz tanıma sistemi”, tüm işletim sistemi ve donanımlarda çalışabiliyor. Sistemin önümüzdeki dönemde başta finansal güvenlik olmak üzere pek çok alanda hızla yaygınlaşması bekleniyor.

yuz_tanima_sistemi (3)

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül ve ekibi teknoloji dünyasında ses getirecek yerli bir “yüz tanıma sistemi” geliştirdi. Test aşaması neredeyse tamamlanan sistem, bir İTÜ Arı Teknokent firması olan ArtGe Teknoloji’nin ticari ürünü olarak kullanılmaya başlanıyor.

Prof. Dr. Akgül, çok amaçlı bir sistem geliştirdiklerini ve onun pek çok alanda hayatı kolaylaştıracağını belirterek, “Yüz tanıma sistemimiz, kapı giriş çıkışlarında başarılı bir şekilde çalışıyor. Cep ve web modülü ile ülkemizde artık insan yüzü, akıllı telefonlar ve bilgisayarları açmak için parola yerine kullanılabiliyor.” şeklinde konuştu. Sistem yazılım maliyetinin dünyaca ünlü firmaların geliştirdiği sistemlere göre daha az olduğunu belirtirken sözlerine, “Kullanım açısından hem çok fonksiyonel hem de güvenli.” diye devam eden Akgül, “Yüzde yüz yerli ve milli bir sistem geliştirmekten ve onu ülkemizin hizmetine sunmaktan onur duyuyoruz.” dedi.

Yüzde Yüz Yerli Ürün Olması Güvenlik Açısından Önemli

Yazılım güvenliğinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Tayfun Akgül, ülkemizin yerli ve milli yazılımlar geliştirmesinin dışa bağımlılığı önemli ölçüde azaltacağını vurguladı. Akgül sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde yüz yerli ve milli olan, yani tamamı sizin elinizden çıkan bir yazılım güvenlik açısından çok avantajlı. Böylelikle yazılımın her noktası sizin ürününüz, gerekirse müdahale etmek mümkün. Bu tarz yazılımların bağımsız sertifikasyon merkezlerinde sertifikalandırılıp, kaynak kodlarının saklanması da gizlilik açısından büyük önem taşıyor.”

“Her İşletim Sistemi Ve Donanımda Çalışıyor”

Sistemin basit bir yüz tanıma yazılımından çok daha fazlası olduğunu, onun sayesinde ölçeklenebilir bir platform oluşturulduğunu belirten Prof. Dr. Akgül, sistemin her işletim sistemi ve donanımda çalışabilen yapısını özellikle vurgulamak istediğini dile getirdi. Akgül bu ürünle ilgili gelecek planlarını, “Sistem; web-cam, IP kamera, gece görüşü ve hatta termal kamera dâhil her türlü amatör-profesyonel, ucuz-pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzdeki dönemde hem güvenlik ve savunma, hem de finans sektörlerinde, özellikle ATM’lerde bu yazılımı görebileceğiz. Bu ürünle öncelikli hedefimiz Ortadoğu ve Afrika pazarına açılmak.” sözleriyle açıkladı.

yuz_tanima_sistemi (1)

6 Yılda Geliştirildi

Sistemin geliştirilme sürecinin 6 yıl aldığını ve son 2 yıldır da test sürecinde olduklarını belirten Prof. Dr. Akgül, “Şu an canlılık testlerini gerçekleştiriyoruz. Yani telefonun, kameranın ya da bilgisayarın karşısındaki gerçek bir insan yüzü mü yoksa tabletten gösterilen bir fotoğraf mı? Sistem bunları da çözmek üzere.” ifadelerini kullandı.

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi