İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Eğitimcilere Tanıtıldı
Haz 11, 2019


Üniversitemizin Türkiye’deki nitelikli teknik eleman ihtiyacından yola çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte oluşturduğu bir proje olan İTÜ MTAL’nin tanıtım toplantısı 25 Haziran 2019’da İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

mtal_tanitim-2019 (1)

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Döneminde öğrenci alımına başlayacak olan İTÜ Ortaköy MTAL’nin tanıtım toplantısına, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul genelinden ortaokul müdürleri ve rehber öğretmenlerin yanı sıra, akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

İTÜ MTAL meslek liselerine yeni bir boyut kazandıracak

Toplantının açılış konuşmasını İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptı. Toros, İTÜ Ortaköy MTAL’in bu yıl Türkiye'nin dört bir yanından "denizcilik", "elektrik-elektronik" ve "bilişim" alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrencileri beklediğini ifade etti. Köklü bir üniversite olan İTÜ’nün, yeni nesil okul vizyonunu ortaya koyduğunu belirten Toros, İTÜ Ortaköy MTAL’nin meslek liselerine yeni bir boyut kazandırarak üniversite disiplini ve bakış açısını, lise seviyesinde sunacağını aktardı. Toros, “Bu projenin etkileri dalga dalga tüm illerimize yayılacaktır. Meslek liselerine bakışın değişmesinde önemli birer paydaş olan siz değerli öğretmenlerimizi aramızda görmek önemli ve değerlidir. Bugünlerde yapabileceğimiz en büyük katkılardan birisi de bilişim, elektrik-elektronik ve denizcilik alanında kabiliyetli çocuklarımızın okulumuza kazandırılmasıdır.” dedi.

mtal_tanitim-2019 (2)

Proje okullarımıza en önemli katkı sizlerden gelecek

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da LGS tercihlerinin yapılacağı bu süreçte rehber öğretmenlerin çok önemli bir rol üstleneceğini belirtti. Yazıcı bakış açısını, “Milli Eğitim Balkanımız ve Rektörümüzün desteğiyle meslek liselerinin 25 yıllık tarihinde yeni bir sayfa açılıyor. Bu projenin Türkiye için nitelikli insanların yetişmesine hizmet edeceği çok açık. Bu proje, mesleki teknik eğitim algısının pozitif yönde değişmesinde de önemli bir adım olacaktır. Bugün, Türkiye’deki nitelikli teknik eleman ihtiyacından yola çıkarak oluşturulan bu projeyi çok önemsiyoruz. Siz değerli rehber öğretmenlerimiz MEB’nın önemli aktörlerisiniz. Projemize en önemli katkı sizlerden gelecek. Onun doğru bir şeklide hayata geçirilmesi için yüksek puan almış ya da mesleki ve teknik anlamda başarılı olma potansiyeli olduğuna inandığınız öğrencilerimizin bu okulda eğitim almasına vesile olun. Mühendis olmak isteyen ya da ülkemizin milli teknoloji hamlesine hizmet edebilecek öğrencilere İTÜ Ortaköy MTAL’yi tercih önerin. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.” cümleleriyle aktardı.

mtal_tanitim-2019 (3)

İTÜ’nün akademik kadrosu en önemli kriter

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ise konuşmasında üniversitemizin eğitim ve araştırma olanaklarına kısaca değindikten sonra İTÜ MTAL’nin öğrencilere sunacağı olanaklardan bahsetti. Doğru bir lise tercih etmenin, iyi bir üniversite ve mesleğe sahip olmak için atılması gereken ilk adım olduğunu aktaran Karaca, “Okulun eğitmen kadrosu, yabancı dil olanakları, ders içeriklerinin yeterliliği, sınav sistemlerine ve müfredata uygun olarak derslerin en verimli şekilde aktarılması önemli çok önemli kriterlerdir.” dedi.

mtal_tanitim-2019 (4)

Tanıtım programında ayrıca, Medipol Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ragıp Özyürek, “Mesleki Teknik Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” konusunda bir seminer verdi. Etkinlik, seminer bitimindeki soru cevap bölümü ile son buldu.

mtal_tanitim-2019 (5)

İTÜ Bilim ve Mühendislik Tecrübesini Meslek Lisesine Taşıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında yapılan bir protokolle İTÜ Ortaköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kuruldu. Okul Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros ile 2018-2019 Eğitim Öğretim Döneminin kapanışı öncesinde bir araya geldik. Kendisinden, MEB’in 2023 eğitim vizyonu doğrultusunda dünya ölçeğinde aranan nitelikli iş gücünü ülkemize kazandıracak bu mesleki eğitim konusunda bilgiler aldık.

İTÜ MTAL Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros, 2019-2020 Eğitim Öğretim Döneminde öğrenci alımına başlayacak olan İTÜ Ortaköy MTAL’ın Üniversitemizin 246 yıllık deneyimiyle birlikte bir değişim başlatacağını dile getirdi.

ITU_MTAL_ MUDUR

Prof. Dr. Hüseyin Toros: “İTÜ, 250 yıla yakın geçmiş deneyimi ile geleceğe yön veriyor.”

İTÜ MTAL’de, Bilişim, Elektrik-Elektronik ve Denizcilik alanlarında eğitim verileceğini belirten Prof. Dr. Hüseyin Toros, “MEB ile birlikte meslek liseleri açısından ilkleri gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu yıl sınavla tercih yapacak ilk öğrencilerimizi kabul edeceğiz. Bu öğrenciler hem üniversite imkânlarından hem de akademik dünyanın ışığından yararlanacaklar. Gelişmiş laboratuvarlar, sınıf ortamı ve eğitimci kalitesi ile ilk mezunlarımızın daha son sınıfta işe yerleşeceğine inanıyoruz. Bu alanda ilk olmanın gururu ile öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştireceğiz.” diye konuştu.

ITU_MTAL_1

Denizcilik sektöründe bilişim teknolojileri öne çıkıyor

Prof. Dr. Hüseyin Toros, ülkemizin jeopolitik konumu sebebiyle denizcilik sektörünün ekonomimizin lokomotifi olacağını ve bu sektörde dünyadaki gelişmelere paralel olarak ciddi bir değişimin gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı. Toros, denizcilik sektörünün büyük bir imtihanın eşiğinde olduğunu artık büyük veri, derin öğrenme, nesnelerin interneti, otonom gemiler, drone’lar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, robotlaşma gibi gelişmelerin, denizcilik sektörünü dönüştürdüğünü kaydetti. Toros, “Yerel denizcilik sanayinin küresel rakiplerin arasından sıyrılması, toplanan büyük verinin bilişim teknolojileri kullanılarak incelenip kullanılmasıyla mümkündür.” ifadelerini kullandı.

Yapay zeka lise müfredatına giriyor

Millî Eğitim Bakanlığının yapay zeka teknolojisini ilgili programların müfredatına dahil etmeye hazırlanıldığını hatırlatan Toros, “İTÜ bünyesinde bulunan Yapay Zeka ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bu sürece destek verecek. Bilişim Teknolojileri Bölümünün eğitmenlerine yapay zeka eğitimleri de İTÜ tarafından verilecek. Mesleki teknik eğitimde iş piyasasına uyumlu yapay zeka uygulamaları ile ilgili mevcut müfredat da bu kapsamda güncellenecek. Ayrıca iş birliği kapsamında bu yeni teknoloji ve uygulamaların riskleri ve veri kullanım etiği ile ilgili bilgilendirme eğitimleri de düzenlenecek. Bu çalışmalar bir lisede ilk kez uygulanacak.” dedi.

ITU_MTAL_2

“Erken yaşta İTÜ’lü olma fırsatı yakalayın.”

Prof. Dr. Toros ayrıca, İTÜ Ortaköy MTAL öğrencilerinin nitelikli bir İngilizce hazırlık eğitimi alacaklarını belirtti. Bu eğitimin, tecrübeli İTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu eğitmenlerinin danışmanlığında gerçekleşeceğini aktaran Toros “Öğrencilerin İngilizce konuşma, yazma ve okuma becerileri kazanabilecekleri alt yapımız hazır. İTÜ MTAL mezunlarından isteyenlerin başta İTÜ olmak üzere diğer önemli üniversiteleri de rahatlıkla kazabilecekleri bir eğitim programı planladık. Okulda ayrıca hayata erken yaşta atılmak isteyen öğrencilere liseden sonra iş hayatına kolayca giriş yapabilecekleri bir alt yapı oluşturduk. Sahip olacakları bu donanımla İTÜ Ortaköy MTAL öğrencilerinin kendilerine daha çok güveneceklerini, üniversiteye giriş veya sektörde aranan ana eleman olmanın onlar için oldukça kolay olacağını öngörüyorum.” şeklinde konuştu.