1300 Lisansüstü Mezunumuzu Geleceğe Uğurladık
Haz 20, 2019


İTÜ yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerimizin diplomalarına kavuştuğu törenler 18 -19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Üniversitemiz bu yıl 1106’sı yüksek lisans, 194’ü doktora olmak üzere toplam 1300 lisansüstü mezununu geleceğe uğurladı.

2019_lisansustu_mezuniyet (6)

Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen törenlerde yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik düzeyindeki öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz belgelerini aldı. Bu özel günde aileleri, tez danışmanları ve arkadaşlarıyla bir araya gelen mezunlarımızın mutluluğu görülmeye değerdi.

2019_lisansustu_mezuniyet (1)

“İnandıklarınız uğruna emek vermekten hiçbir zaman vazgeçmeyin.”

Üniversitemiz, 2018-2019 akademik yılının mezuniyetleri, “Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Töreni” ile başladı. 18 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen törende ilk konuşmayı Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptı.

Karaca konuşmasında mezunlarımıza “Aldığınız bu derece, dünyanın neresine giderseniz gidin, alanınızda gerçek bir uzman olduğunuzu belgeleyecek ve size pek çok kapı açacak. Bundan sonra size başka akademik unvanlar verilse de doktora kendi seçiminiz ve çalışmanızla aldığınız son akademik titr olacak.” dedi.

Nobel Ödüllü Macar Biyokimyacı Albert Szent Gyorgyi’nin “Araştırmacılık, herkesin daha önce gördüklerini görüp bunlardan kimsenin düşünmediklerini bulup çıkarmaktır.” sözleriyle doktora sürecini en iyi şekilde özetlediğini belirten Karaca, “Şahsen bu yönüyle doktora çalışmasını bir ‘söylenmemiş olanı söyleme çabası’ olarak nitelendiriyorum. Sizler alanınızda daha önce birbirine bağlanmamış noktaları buluşturarak, yeni olanı keşfettiniz ve arkanızda anlamlı bir iz bıraktınız. Bu sayede, kendinizden sonra gelecek araştırmacıların yürüdüğü yolu biraz daha açtınız. Toplumlar birikimlerin aktarımıyla ilerlediğine göre, alın teriniz hem ülkemizin hem dünyanın aydınlanması için bir adım niteliği taşıyor. Sizlere artık ‘doktor’ olarak seslenmek istiyor ve hayatın hep yaptığı gibi emek harcadığınız alanda yolunuzu sonuna kadar açmasını diliyorum. İnandıklarınız uğruna emek vermekten hiçbir zaman vazgeçmeyin!” diyerek sözlerini noktaladı.

2019_lisansustu_mezuniyet (2)

“İTÜ, başarılı doktora çalışmalarıyla AR-GE ve girişimci üniversiteye dönüştü.”


Törenin bu yılki davetli konuşmacısı Altın Arı Ödülü sahibi 1988 Makina Mühendisliği mezunumuz İsmail Tacir oldu. Tacir, İTÜ’nün 250. yılını kutlamaya hazırlanırken, en iyi mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, sanatçıları, iş ve bilim insanlarını yetiştirme misyonunu başarıyla sürdürdüğünü ifade etti. Üniversitemizin, doktora çalışmalarından beslenen bir AR-GE ve girişimcilik üniversitesine dönüştüğünü söyleyen Tacir, İTÜ’nün bundan sonraki hedefinin nitelikli araştırmalarla, ülkemizdeki liderliğini dünya sıralamalarında üst seviyelere taşıması olması gerektiğini belirtti. “İTÜ gibi asırlardır alanında ekol olmuş, ülkemize ve dünyamıza değer katan insanlar yetiştirmiş bir camianın ferdi olmaktan, onurlu ve mutluyum.” diyen Tacir, “Geleceğimizin teminatı kıymetli mezunlarımızı, gençliklerinin en güzel dönemlerinde, günün cazip dünyevi imkanlarını adeta ellerinin tersiyle iterek, azimle ve mantıkla, akıl ve becerilerini en üst düzeyde kullanarak, bu uzun ve zorlu yolculuğu başarılı bir şekilde tamamladıkları için tebrik ediyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, mezunumuz İsmail Tacir’e konuşmasının ardından teşekkür plaketi takdim etti.

2019_lisansustu_mezuniyet (3)

2018-2019 Yılı En Başarılı Tez Plaketleri Sahiplerini Buldu

Konuşmaların ardından 2018-2019 yılının en başarılı tez sahipleri ve danışmanları plaketlerini, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın elinden aldı.

2019_lisansustu_mezuniyet (4)

Daha sonra doktora mezunlarımız adına konuşmasını gerçekleştiren Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Mezunumuz Dr. Christopher Berndt, “Bu üniversiteye, Avrupa Komisyonu'nun Marie-Curie ITN Projesi çerçevesinde Avrupa'ya yayılan on üç doktora adayından biri olarak geldim. İlk kez, memleketim Almanya'dan başka bir ülkede yaşamayı deneyimledim. İlk başta yeni iş yerimden, İTÜ'den, İstanbul'dan ve ayrıca genel olarak Türkiye'den ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Yeni bir maceraya adım atmıştım. Hedefe yönelen insanların başarıları genellikle kendi kişisel dürtüleri ve motivasyonlarının yanı sıra etraflarındaki insanların verdiği sevgi ve destekle mümkün olur. Bu yolda öğrenci arkadaşlarımız, meslektaşlarımız aynı zamanda ev arkadaşlarımız ve ailelerimiz bizlerle birlikte yürüdü. Bu nedenle, bugün olduğumuz yere gelmemize katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

2019_lisansustu_mezuniyet (5)

“Yolunuzu sadece aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın.”

Enstitü müdürleri adına konuşan Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Aytekin Çökelez ise, “Sizler, eğitim hayatınızın en zorlu süreçlerinden birini başarıyla tamamladınız. Bugün her biriniz artık kendiniz ve ailelerinizin yanı sıra, ülkemize ve dünyaya karşı da sorumluluğu olan bireylersiniz. İnanıyoruz ki, yapacağınız işlerde İstanbul Teknik Üniversitesinde size verilen üst düzey bilgilerle, kısa zamanda parçası olduğunuz kurumlarda farkınızı ortaya koyarak önemli başarılar elde edeceksiniz. Başarınız, aileleriniz ve sizleri yetiştiren akademisyenleriniz için birer iftihar kaynağı olacak ve onlar yaptıklarınızı onurla izleyeceklerdir. Bundan sonra yolunuzu sadece aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Unutmayın ki, dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir ve başarı sizi ancak değer oluşturduğunuzda takip eder.” ifadelerini kullandı.

2019_lisansustu_mezuniyet (12)

“Yüksek Lisans hızla değişen dünyaya nasıl katkı sağlayabileceğimizi keşfettiğimiz bir süreç oldu.”

Yüksek lisans mezunları adına konuşmasını gerçekleştiren Fen Bilimleri Enstitüsü Mezunumuz Bilgisayar Yüksek Mühendisi Damla Gülen düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti; “İTÜ’deki yolculuğuma 2012 yılında, İTÜ’nün en zorlu bölümlerden biri olarak anılan Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde başladım. Lisans sonrasında bilime ve araştırmaya olan ilgim ve değerli hocalarımın da tavsiyeleriyle eğitimime devam ettim. Yüksek lisans eğitimi, lisanstan farklı olarak daha önce özenle inşa ettiğimiz temel bilgilerimizi nasıl daha faydalı kullanabileceğimizi, neleri iyileştirebileceğimizi ve hızla değişen bu dünyaya hangi alanlarda katkı sağlayabileceğimizi keşfettiğimiz bir süreç oldu. İTÜ Bilgisayar Mühendisliğindeki ve üniversitemizdeki tüm değerli hocalarıma emekleri için teşekkürlerimi sunarım.”

2019_lisansustu_mezuniyet (8)
  
Ülkemizin lisansüstü ve doktoralı mezun sayısı artmalı

Enstitü müdürleri adına konuşmayı İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tahsin Attila Çiner yaptı. “Türkiye bu sene toplam 6.500 doktora ve 51.000 yüksek lisans mezunu vermiştir. Son 15 yılda yükseköğretim sisteminde önemli bir büyüme gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu artış lisansüstü ve doktora mezun sayısında fazla yansımamıştır. Ülkemize benzer nüfus ölçeğindeki ülkelerden Fransa, İngiltere ve Almanya’da ise yüksek lisans mezunlarının sayısı, yılda 200.000’in üzerindedir. Dolayısıyla, hedefleri büyük olan Türkiye için şu an verdiği mezun sayısı yetersizdir. Bir diğer nokta ise kalitenin ön planda olması gerektiğidir. Bu nedenle hem sayıyı hem de kaliteyi en üst düzeye taşımak zorundayız.” Çiner öğrencilere kariyer planları konusunda ise şu öneride bulundu; “Kiminiz öğrenimine devam etme arzusu ile doktora çalışmasına başlayacak, bir kısmınız da özel şirketlere veya devlet kurumlarına yönelecek. Seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterin sevdiğiniz ve mutlu olacağınız bir işi yapmak olması gerektiğini unutmayın. Severek yaptığınız ve zevk aldığınız bir işte başarılı olma şansınızın çok daha yüksek olduğunu bilmenizi isterim.

2019_lisansustu_mezuniyet (13)

“Bilim insanı, değer üretmeye odaklanmalı.”

Törenin ikinci bölümünde ise enstitü müdürleri adına konuşmayı Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha yaptı. Konuşmasında nitelikli ve değerli insan kaynağının yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Karaçuha, “Bilim insanı, bıkmadan usanmadan, uçsuz bucaksız derinliklere uzanmaya çalışan, ulaştığı bilgiyi yalnızca geçici bir süre için güvenilir bilgi olarak kabul eden, bununla da yetinmeyip hep daha fazlasını arayan, değer üretmeye odaklanan insandır.” dedi.

2019_lisansustu_mezuniyet (10)

İki gün süren törenlerde tüm mezunlarımıza diplomaları, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından verildi. Öğrencilerimiz, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın eşliğinde ettikleri yeminin ardından keplerini attı.

2019_lisansustu_mezuniyet (11)

2019_lisansustu_mezuniyet (9)

2019_lisansustu_mezuniyet (7)

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi ve İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi