Marie Curie Mezunu Bilim İnsanları İTÜ’de
Haz 28, 2019


Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri (Marie Sklodowska Curie) Mezunları (MCAA) Türkiye ayağındaki yıllık toplantısı çok sayıdaki bilim insanının katılımı ile Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

mariecurie-2019 (4)

İTÜ, 21 Haziran 2019’da bilim dünyası açısından önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Marie Sklodowska-Curie Mezunları (MCAA), Türkiye ayağı yıllık toplantılarını Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirdi.

Toplantıya, Marie Curie Türkiye Şubesi'nin kurulmasına öncülük eden Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Gözde Ünal, MCCA Sekreteri Dr. Murat Güneş’in de aralarında bulunduğu çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanı katıldı.

MMCA Yıllık Toplantısı'nın amacı; Marie Sklodowska-Curie projesini yürüten veya yürütmeyi planlayan bilim insanlarını bir araya getirmek ve onları ortak çalışmalar için teşvik etmekti. Etkinlik sırasında; Marie Sklodowska-Curie Mezunları Derneği’nin yürüttüğü etkinlikler ve pek çok vakıf bursiyerinin ileride başvurmayı planladığı Avrupa Araştırma Komisyonu (ERC) hibesi gibi konular hakkında bilgilendirme yapıldı.

mariecurie-2019 (1)

Türkiye’deki Marie Curie bursiyerleri bir arada

Prof. Dr. Gözde Ünal, Marie Sklodowska-Curie Mezunları Türkiye kolunu yönetim kuruluna tanıttı ve kurulun şu ana kadar yaptığı etkinlikler konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Dr. Murat Güneş, üyelerin başvurabileceği hibeler (micro grant) ile Türkiye’deki araştırmacılara yardımcı olabilecek çalışma gruplarından bahsetti. Dr. Emel Topuz ise bu sene Viyana'da düzenlenen Marie Sklodowska-Curie Mezunları Derneği’nin yıllık konferansında öne çıkan konulara değindi. Bu konulardan bazılarının araştırmacıların akıl sağlığı, Avrupa’daki mülteci bilim insanlarının durumu ve kadınlara uygulanan ayrımcılık olduğunu belirtti.

mariecurie-2019 (3)

Bunun yanı sıra Prof. Dr. Yusuf Yağcı, bilim dünyasında başarılı olmak için sahip olması gereken özelliklerden bahsetti ve Türkiye’de uluslararası çapta araştırma yürüten bilim insanlarının olanaklarına ve karşılaştıkları zorluklara değindi.

Aslı Vural, katılımcıları Avrupa Araştırma Komisyonu (ERC) fonu hakkında bilgilendirdi ve Türkiye’nin gittikçe daha çok ERC fonu aldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Zehra Sayers, kendi çalışmasından örnekler vererek günümüzdeki bilimsel araştırmalar için farklı disiplinlerin neden harmanlanması gerektiğini vurgulayarak bunun nasıl yapılacağını açıkladı.

Doç. Dr. Kerem Pekkan ise katılımcıları projesi hakkında bilgilendirdikten sonra, ERC proje başvurusunun bir kısmını katılımcılarla paylaştı ve başvuru için nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerine konuştu.

Son olarak; Emrah Göker, ERC projesine başvuranların çalıştıkları kurumlardan destek alması gerektiğini bildirdi. Ayrıca, başvuruları değerlendiren kişilerin hangi kriterlerle ilgilendiğini vurguladı.

mariecurie-2019 (2)

Katılımcılar etkinlik sonunda; Marie Sklodowska-Curie Mezunları Derneği’nin bundan sonra Türkiye’deki bilim insanları için ne yapması gerektiği konusundaki fikirlerini beyan etti. Ayrıca ülkemizdeki araştırma olanaklarının gelişmesi hakkındaki düşüncelerini de paylaştı.


Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi