Prof. Dr. Ahmet Gül’e Temel Bilimler Alanında TÜBİTAK Bilim Ödülü
Ağu 05, 2019


İTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ahmet Gül, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl verilen Bilim, Özel Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Bilim Ödülü’ne değer görüldü.

Prof. Dr. Ahmet Gül bilim ödülünü, kimya alanında metal kompleksleri ve özellikle ftalosiyanin kimyası konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları ile Temel Bilimler kategorisinde kazandı.

Akademisyenimizin araştırmalarındaki çalışma alanlarını anorganik kimya ve koordinasyon kimyası oluşturuyor.

ahmet-gul_tubitak_odul_2019

“Kimyanın bilinenlerini öğrenmek ve araştırmalarımla henüz bilinmeyenleri ortaya çıkarmak en büyük hedefim.”

TÜBİTAK Bilim Ödülleri ülkemizdeki tüm bilim insanları için bir noktada Kaf Dağının arkasındaki bir hedef olduğunu dile getiren, Prof. Dr. Ahmet Gül, “Rektörümüz sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne aday gösterilmem için ısrarı bende öncelikle emeğimin takdir edilmesi duygusu oluşturmuştur.” dedi. Bu adaylığın TÜBİTAK yönetimince ödül ile taçlandırılmasını “tarifi imkânsız bir mutluluk” olarak niteleyen Prof. Dr. Ahmet Gül, “1978 yılında doktora çalışmalarına başladığım tarihten itibaren kimyanın bilinenlerini öğrenmek ve araştırmalarımla henüz bilinmeyenleri ortaya çıkarmak en büyük hedefim olmuştur.” diye konuştu.

“Araştırmalarımızda ciddi mesafe kat ettik.”

Araştırma alanı olarak seçtiği koordinasyon kimyasının, bir taraftan sayısına sınır konulamayan milyonlarca organik bileşiği, öte yandan sayısı neredeyse yüze yaklaşan elementi kapsadığı için insan ömrünün çok azını sonuçlandırma şansını elde ettiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Gül şu ifadeleri kullandı:

“Çalışmalarımda ağırlıklı olarak üzerinde durduğumuz konu; mavi ve yeşil renkleri ile öne çıkan ftalosiyanin türü bileşikler olmuştur. İlk keşfedildiklerinde renkleri dolayısıyla sadece pigment ve boyar madde olarak öne çıkan bu bileşik grubu günümüzde güneş pillerinden fotodinamik terapiye (PDT), fotokatalizörden kimyasal sensörlere çok geniş alanda uygulamalar bulmaktadır. Araştırmalarımızda bu farklı uygulamalar için uygun malzemelerin geliştirilmesi konusunda ciddi mesafeler alınmıştır.”

“Ödül, temel bilimlerin önemini hatırlatmak açısından gençlere yararlı olacak.”

Genç bilim insanlarına akademik hayatlarıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Gül, “Bir kimyacı olarak TÜBİTAK Bilim Ödülünü kazanmam inşallah genç arkadaşlarımıza temel bilimlerin önemini hatırlatmak açısından yararlı olacaktır.” dedi. Hangi alanda olursa olsun başarının, belli oranda kişisel yeteneğin yanında sabırla çalışmayı gerektirdiğini ifade eden Gül, “Genç bilim insanlarına hiçbir kuşkuya yer olmaksızın kendilerini en iyi şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olmalarını tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri neden önemli?

TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri, bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini destekliyor. Ödüller, kendilerini ve birikimlerini geliştiren, yeni çalışmalarıyla Türkiye’nin bilimsel sermayesini artıran yüksek potansiyelli bilim insanlarımıza veriliyor.

Bilim insanları ve araştırmacıların yetiştirilmeleri, kendilerini geliştirmeleri için olanaklar sağlamak amacıyla verilen bu ödüller kapsamında bu yıl 4 TÜBİTAK Bilim Ödülü, 11 Teşvik Ödülü ve Fuat Sezgin Bilim Tarihi Ödülü verildi.

Prof. Dr. Ahmet Gül kimdir?

1953 yılında Konya’da dünyaya gelen Prof. Dr. Ahmet Gül 1971’de Robert Koleji’nde lise öğrenimini tamamladı. Öğretim üyemiz 1976’da İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

Akademik kariyerini devam ettiren Prof. Dr. Gül ilk unvanını 1986 yılında İTÜ Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalında yardımcı doçent sıfatıyla aldı. Akademisyenimiz 1988’de doçentliğe, 1992 yılına ise profesörlüğe yükseldi.

Temmuz 1989 - Eylül 1990 ve Haziran – Eylül 1996 tarihlerinde Tübingen Üniversitesinde ve Haziran - Eylül 2006 RWTH Aachen (Almanya) Kimya Bölümlerinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 2005 ile 2008 yılları arasında İTÜ Kimya Bölüm Başkanı olarak görev yaptı.

Ocak 2019 itibariyle tamamı Science Citation Index’e giren dergilerde olmak üzere 161 yayınlanmış ve 2 yayına kabul edilmiş makalesi bulunuyor. Ayrıca kitap içerisinde bölüm olarak yayınlanmış 4 makalesi yer alıyor.

2019 yılı başı itibariyle Science Citation Index’e giren dergilerde makalelerine 3797 atıf yapıldı. Öğretim üyemizin makaleleri dışındaki makalelerde yapılan atıfların sayısı ise 2948.

Prof. Dr. Ahmet Gül’ün başlıca çalışma alanları arasında Anorganik Kimya, Koordinasyon Kimyası, Makrosiklik Bileşikler Kimyası, Supramoleküler Kimya, Sıvı Kristaller, Ftalosiyaninler, Porfirazinler, İleri Malzemeler konuları yer alıyor.

Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi