İTÜ Mühendislikte Dünya Üniversiteleriyle Yarışıyor
Eyl 05, 2019


İTÜ, URAP 2018-2019 dünya alan sıralamasında tam 14 alanda kendine yer buldu. Aynı sıralamada, en iyi mühendislik derecesi de yine Üniversitemizin oldu.

ayazaga.urap

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, üniversitelerin güçlü ve geliştirilmeye açık yönlerine dikkat çekmek için hazırladığı 2018-2019 yılı sıralamasında, dünyadaki en iyi üniversiteleri 61 farklı alana göre listeledi.

En iyi derece İTÜ'nün

İTÜ, Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında dünya 124.’sü, İnşaat Mühendisliği alanında ise dünya 129.’su oldu. Üniversitemiz, Jeoloji alanında 239. sırada yer alırken Yer Bilimleri alanında ise 265. oldu. Kimya Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik Mühendisliği ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerimiz ise öne çıkan diğer bölümlerimiz arasında yer aldı.

Makale ve atıf konusunda en güvenilir kaynaklardan biri olan InCites verilerine dayanan URAP alan sıralamalarında, üniversitelerin son 5 yıllık akademik performansı değerlendiriliyor. URAP alan sıralaması yapılırken hesaba katılan ölçütler ise; üniversitelerin makale, toplam doküman ve atıflarının söz konusu alana etkisi ve uluslararası iş birliği oranı olarak belirtiliyor.

URAP'ın alan sıralamasında toplam 61 alanın 21'inde ABD üniversiteleri dünya birincisi oldu. Çin 18, Hollanda 9, İngiltere 5, Singapur 2, Brezilya ise 2 alanda dünya birincisi olurken İsveç, Avustralya, Malezya ve Hong Kong ise birer alanda birincilik aldı.

Türkiye, İran ve Tayvan, alan sıralamasında yer alan 36 adet dereceyle, üniversite sayısı bakımından ülkeler arasında 13. sırayı paylaştı.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi