TBMM Başkanı ve Tarım Bakanı İTÜ’deki Yerli Elektrikli Araçları İnceledi
Eyl 10, 2019


TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesinde bulunan yerli ve milli, elektrikli traktör ve araçları test etti.

dma_ziyaret_haber_2019 (6)

TBMM Başkanı Şentop ile Bakan Pakdemirli’nin ziyaretine Derindere Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, İTÜ Genel Sekreter Yardımcısı ve Dr. Öğr. Üyesi Serdar Bilgi de eşlik etti ve kendilerine DMA AR-GE Merkezi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

dma_ziyaret_haber_2019 (7)

TBMM Başkanı Şentop, araç testlerinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada; "%100 yerli ve milli, elektrikle çalışan bir traktör yaptık. Bu traktörü Cumhurbaşkanımız daha önce Ankara’da Hasat Şenliği’nde kullanmıştı. Buradan hareketle Ülkemiz, yerli ve milli otomobillerin parçalarını değil tamamını üretecek ve büyük araçlar imal edecek. Bunları geliştirmemiz ve desteklememiz lazım. Örneğin traktörümüz oldukça güçlü bir motora sahip. Zaten daha önce de bolca test edilmiş ve bu testlerin tamamından başarıyla çıkmış. Ümit ediyoruz ki seri üretimine de geçilir." ifadelerini kullandı.

dma_ziyaret_haber_2019 (8)

Bakan Pakdemirli ise, "Şu an tarla ve saha denemeleri devam ediyor. Bu çalışmaları da %100'ün üstünde performansla tamamladık." diye konuştu. TBMM Başkanı Şentop ile Bakan Pakdemirli İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nin atölyesini de gezerek İTÜ öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

dma_ziyaret_haber_2019 (5)

dma_ziyaret_haber_2019 (1)

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi