• İTÜ’nün Proje Takımları Ayazağa Kampüsünde Buluştu
  Eki 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) mühendislik bölümlerinden öğrencilerinin yer aldığı 15 öğrenci takımı, Proje Takımları Tanıtım Günü'nde bir araya geldi. Bu yıl ilk kez düzenlenen etkinlikte Uluslararası yarışmalarda Ülkemizi başarı ile temsil eden takımlarımız projelerini sergiledi.

 • İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu Gaziantep’te Konser Verdi
  Eki 30, 2019
  Devlet Sanatçısı Şef İnci Çayırlı yönetimindeki İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Türk Müziği Topluluğu (İTÜMTMT), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8 Ekim 2019 Salı günü konser verdi.

 • Cumhuriyetimizin 96. Yılını Kutladık
  Eki 28, 2019
  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yılı, 28 Ekim Cuma günü, İTÜ Rektörlük Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

 • İklim Değişikliği ve Sektörlerle Etkileşimi ATMOS 2019’da
  Eki 28, 2019
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından her iki yılda bir düzenlenmekte olan “9. Uluslararası Atmosfer Bilimleri Sempozyumu - ATMOS2019” bu yıl 23-26 Ekim 2019 tarihlerinde Üniversitemiz Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Prof. Dr. Mustafa İnan’ı Saygıyla Andık
  Eki 28, 2019
  Aramızdan ayrılışının 52. Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) 1957-1959 yılları arası Rektörlüğünü yapan merhum Prof. Dr. Mustafa İnan için bir anma toplantısı gerçekleştirildi.

 • İTÜ TMDK Bünyesinde Sadun Aksüt Arşiv ve Koleksiyonu Açıldı
  Eki 28, 2019
  Sanatçı Sadun Aksüt’ün mesleki yaşamı boyunca oluşturduğu arşivi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bünyesindeki Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde olacak.

 • Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” Sergisi İTÜ RSG’de
  Eki 25, 2019
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) Sanatçı Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” sergisiyle yeni dönemi karşıladı.

 • Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca’ya Cibuti'den Liyakat Nişanı
  Eki 25, 2019
  Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca, Cibuti Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin yapılandırılmasına İTÜ’nün sağladığı katkı dolayısıyla Cibuti Cumhurbaşkanı tarafından “Liyakat Nişanı” ile ödüllendirildi. Liyakat Nişanı, 27 Haziran 1977 Cibuti’nin bağımsızlık gününü ifade eden bir devlet ödülü olarak biliniyor.

 • İTÜ Sektör Zirvesine Öğrencilerden Yoğun İlgi
  Eki 24, 2019
  İTÜ Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “Sektör Zirvesi” 2-23 Ekim tarihlerinde öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 • KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan İTÜ’de
  Eki 23, 2019
  KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve beraberindeki heyet İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesinde bir dizi temaslarda bulundu.

 • TUPOB Yarışmasından Öğrencimize Ödül
  Eki 23, 2019
  2019 TUPOB Şehir ve Bölge Planlama Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması sonuçları açıklandı. Toplam 28 projenin katıldığı yarışmada, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencimiz Seda Şahin’in bitirme projesi ödüle değer görüldü.

 • Marmara Depremlerinin 20. Yılında Dünyaca Ünlü Yer Bilimciler İTÜ’de Buluştu
  Eki 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 1999 İzmit ve Düzce depremlerinin 20.yılı dolayısıyla uluslararası bir deprem konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta, beklenen İstanbul depremi ve Marmara Denizi’nde son 20 yılda gerçekleştirilen deprem araştırmalarının bulguları paylaşıldı.

 • İTÜ ve ARMERKOM Akademik İş Birliği Yapacak
  Eki 23, 2019
  Mazisi 1773 yılında kurulan Mühendishane-i Bahri Hümayun’a dayanan iki köklü kurum Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi, geleceğin üstün elektronik korunma kabiliyetine sahip ve muhasım elektronik destek sistemlerine karşı yakalanma olasılığı düşük yeni nesil gürültü radarlarında ihtiyaç duyulan dalga formlarının geliştirilmesi yolunda iş birliği yapacak.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Binası Mimarını Arıyor
  Eki 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışmasına başvurular devam ediyor. Yarışmaya katılacak projelerin son teslim tarihi 28 Kasım 2019 olarak açıklandı. Mimari projeler, alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve kazanan proje 21 Aralık Cumartesi günü düzenlenen törende açıklanacak.

 • Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim, Araştırma Teşvik ve Teknoloji Teşvik Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Eki 22, 2019
  20 Ekim 1978 tarihinde İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanlığı görevi sırasında silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden merhum Öğretim Üyemiz ve Eski Rektörümüz Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu adına bu yıl ikincisi gerçekleşen Bilim, Araştırma Teşvik ve Teknoloji Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu.

 • Araştırma Makalesi İpuçları ile Dr. İslem Rekik MEC 2019 Ödüllerinde
  Eki 21, 2019
  Üniversitemiz Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. İslem Rekik, The Medical Image Computing and Computer Assisted Intervention Society (MICCAI) Educational Challenge’dan (MEC) ödülle döndü. Medikal görüntüleme alanında gerçekleştirdiği araştırma makaleleri için eğitim materyalleri, temel konseptleri ve ipuçları hakkında yaptığı çalışmayla jüri oylarıyla 7 finalist arasına giren Dr. Rekik, MICCAI 2019 Shenzhen’de katılımcı oylarıyla 2. seçildi.

 • Kültürel Alanların Güvenliği Çalıştayı İTÜ’de Yapıldı
  Eki 18, 2019
  İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından “Kültürel Alanların Güvenliği Çalıştayı” düzenlendi.

 • MİAM 20 Yaşında
  Eki 18, 2019
  İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) kuruluşunun 20. yılını 15 Ekim Salı akşamı gerçekleştirilen bir törenle kutladı. 20. Yıl Gala Konseri Dr. Erol Üçer anısına atfedildi.

 • İstanbul Havalimanı Kütüphanesi Açıldı
  Eki 17, 2019
  Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Hatice Ayataç ve Öğretim Görevlisi Murat Ayataç’ın projelendirdiği İstanbul Havalimanı Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

 • İTÜ Ev Sahipliğinde 2. ASELSAN Akademi Çalıştayı
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesinde 12-15 Ekim 2019 tarihleri arasında “2. ASELSAN Akademi Çalıştayı” düzenlendi.

 • İTÜ ve Ümraniye Belediyesi’nden İş Birliği Protokolü
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ümraniye Belediyesi arasında Ümraniye halkının sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, Üniversitemiz önderliğinde sanatsal ve akademik çalışmaları desteklemek amacıyla iş birliğine gidildi.

 • ‘Emtia’nın Dönüşümü Taşkışla’da
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün düzenlediği ve 16. İstanbul Bienali paralel etkinliklerinden biri olan ‘meta-morfoz ‘Emtia’nın Dönüşümü’ sergisi, 14 Ekim 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsünde sanatseverlerle buluştu.

 • Dünyaca Ünlü Yerbilimcilere İTÜ’den Fahri Doktora
  Eki 16, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından Dünya’da ve Ülkemizde yerbilimleri alanında bilim ve teknolojinin gelişmesine sağlamış oldukları katkılar nedeniyle Prof. Dr. John F. Dewey’e, Prof. Dr. Dan McKenzie’ye ve Prof. Dr. Xavier Le Pichon’a Fahri Doktora Beratları verildi.

 • Erdi Canbay İsmi İTÜ’de Kurulan Laboratuvarda Yaşayacak
  Eki 15, 2019
  2017 yılında elim bir iş kazasında kaybettiğimiz Uzay Mühendisliği Bölümü mezunumuz Erdi Canbay anısına Vestel Savunma Sanayi A.Ş. katkılarıyla İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim laboratuvarı yaptırıldı. Laboratuvara, Erdi Canbay Mekanik ve Titreşim Eğitim Laboratuvarı ismi verildi.

 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kongresi İTÜ’de
  Eki 14, 2019
  Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübümüz tarafından düzenlenen Uluslararası Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kongresi, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarını ağırladı.

 • İTÜ ile Sospitas Şirketi arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Yazılım İş Birliği
  Eki 11, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Sospitas Bilimsel Girişim Ltd. Şti. arasında İş Sağlığı ve Güvenliğinde Yazılım Hizmeti ve İş Birliği Sözleşmesi imzalandı.

 • 4. Uluslararası İnşaat ve Çevre Mühendisliği Konferansı (BCEE4) İTÜ’deydi
  Eki 10, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. Uluslararası İnşaat ve Çevre Mühendisliği Konferansı’na (BCEE4) ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ GİNOVA'nın AB Projesine Uluslararası Destek
  Eki 10, 2019
  İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi - İTÜ GİNOVA’nın ortakları arasında yer aldığı “The Boundary Spanners Development Programme” başlıklı proje Erasmus Programı + Bilgi Ortaklıkları tarafından kabul edildi.

 • İTÜ, Marmara Uluslararası Kent Forumunda
  Eki 10, 2019
  Üniversitemiz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilk defa düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (Marmara Urban Forum - MARUF) akademik paydaş olarak yer aldı.

 • Gelecek Vaat Eden Öğrenciler Sektörünün Öncüsü CEO ile Bir Gün Geçiriyor
  Eki 09, 2019
  Uluslararası üst düzey yönetici araştırma, değerlendirme ve liderlik gelişimi alanının liderlerinden Odgers Berndtson, global olarak gerçekleştirdiği Bir Gün CEO programı ile üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerini ülkemizin önde gelen CEO’ları ile bir araya getiriyor. Program, üçüncü döneminde İTÜ’lü öğrencileri bekliyor.

 • Google DeepMind’dan Dr. Alhussein Fawzi’yi Ağırladık
  Eki 09, 2019
  İTÜ Yapay Zeka Merkezi ve Bilgi Ekonomisi Derneği ile birlikte düzenlenen, Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisi kapsamında, Dr. Alhussein Fawzi “Fooling Deep Networks” başlıklı konuşmasıyla İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeydi.

 • Yeniden Ev Kurmak Temalı TÜBİTAK Proje Çalıştayı İTÜ’de Yapıldı
  Eki 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü yaptığı, “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi kapsamında, [YENİDEN]+ EV KURMAK temalı çalıştay, 4 Ekim 2019 tarihinde, İTÜ Taşkışla Kampüsünde gerçekleştirildi.

 • Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su listesinde 5 İTÜ'lü
  Eki 08, 2019
  “CEO Club 50 Güçlü Kadın CEO Zirvesi” kapsamında, Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su ödülleri sahiplerini buldu. İTÜ Mezunlar Derneği (İTÜMD) Yönetim Kurulu Üyelerimiz Feyza Narlı ve Selda Badat Bahadır'ın aralarında bulunduğu listede mezunlarımız Jaklin Güner, Evrim Hizaler ve Fatmagül Cengaver yer aldı.

 • Kariyer Basamakları İTÜ Sektör Zirvesinden Geçiyor
  Eki 07, 2019
  İTÜ Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen Sektör Zirvesi, 02-23 Ekim tarihlerinde 8 farklı sektörün çalışmalarını İTÜ’lülerle buluşturuyor. Finans ve yatırım odaklı sektör temsilcilerinin ağırlandığı ilk oturumuyla Sektör Zirvesi, 2 Eylül günü Ayazağa Kampüsümüzde açılışını yaptı.

 • Minikler Rengârenk Kuş Yuvalarıyla İTÜ’de
  Eki 04, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde GreenMetric’e göre Dünyanın 67. Avrupa'nın 32. En Yeşil Kampüsünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 • Mezunumuz Dr. Deniz Turan Kunter’e Uluslararası Genç Bilim İnsanı Ödülü
  Eki 04, 2019
  Mezunumuz Dr. Deniz Turan Kunter, Uluslararası Mühendislik ve Gıda Topluluğu tarafından gıda alanındaki en prestijli ödül olarak bilinen “Nestle Genç Bilim İnsanı” ödülüne değer görüldü.

 • Eğlendikçe Burs Kazandıran Festival: İTÜ FEST
  Eki 03, 2019
  Son yılların gözde etkinliklerinden olan tek günlük yerli festivallerden İTÜ FEST, müzik dünyasının birbirinden renkli isimlerini 28 Eylül’de İTÜ Stadyumu’nda buluşturdu.

 • Metaforlardan Dijital Dünyaya Mekanlarda Yenilikçi Etkileşimler
  Eki 03, 2019
  Prof. Dr. Mary Lou Maher İTÜ Mimarlık Fakültesi “architalkture” seminer serisi kapsamında “Metaphorical Concepts for Designing Interactive Buildings” konusunu değerlendirdi.

 • İTÜ Radyosu, 'World College Radio Day' Etkinliğinde
  Eki 02, 2019
  İTÜ Radyosu, "World College Radio Day" küresel canlı yayın maratonunda ülkemizi temsil edecek.

 • Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı İTÜ Desteğiyle Gerçekleşti
  Eki 02, 2019
  Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı; Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Asya-Pasifik Uzay İş Birliği Örgütü (APSCO) organizasyonuyla ve İTÜ desteğiyle 23-26 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

 • İTÜ ve İTHİB İş Birliği ile Türkiye'de Bir İlk: Tezli Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı
  Eki 01, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden tekstildeki dönüşümün somut adımlarını lisansüstü program iş birliği ile atıyor. Programın, Türkiye’de “teknik tekstiller” alanında sektörün gelişimine liderlik edecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine ve üniversite-sanayi işbirliği vasıtasıyla firmaların AR-GE potansiyellerinin geliştirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

 • 246 Kulüp ile Back to School Festivalinde Yeni Arılara “Merhaba!”
  Eki 01, 2019
  İTÜ Ailesinin akademik yıla eğlenceli bir başlangıç yapması için düzenlenen ve Üniversitemiz öğrenci kulüplerinin tanıtıldığı “Back to School Festivali” 25-27 Eylül’de Ayazağa Kampüsünde gerçekleşti. İTÜ 246. yılında 246 kulüple yeni arılara “merhaba” dedi.