Marmara Depremlerinin 20. Yılında Dünyaca Ünlü Yer Bilimciler İTÜ’de Buluştu
Eki 23, 2019


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 1999 İzmit ve Düzce depremlerinin 20.yılı dolayısıyla uluslararası bir deprem konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta, beklenen İstanbul depremi ve Marmara Denizi’nde son 20 yılda gerçekleştirilen deprem araştırmalarının bulguları paylaşıldı.

atag_wb_2019 (8)

Türkiye'nin deprem ve aktif tektonik üzerine çalışan bilim insanlarını bir araya getiren en önemli ihtisas toplantısı olan ve ilki 1997'de merhum Prof. Dr. Aykut Barka önderliğinde üniversitemizde başlatılan Aktif Tektonik Araştırma Grubu (ATAG) çalıştaylarının yirmi üçüncüsü 15-18 Ekim tarihlerinde İTÜ'de düzenlendi.

atag_wb_2019 (6)

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde 4 gün boyunca gerçekleşen uluslararası çalıştayın ilk günü, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. M. Celal Şengör ile İTÜ tarafından fahri doktora verilen ve yer bilimleri dünyasının devleri arasında yer alan Prof. Dr. John F. Dewey, Prof. Dr. Dan P. McKenzie ve Prof. Dr. Xavier Le Pichon’un verdiği açılış dersleri ile başladı. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü koordinasyonunda organize edilen uluslararası çalıştay, yurtdışından ve yurtiçinden birçok yer bilimciyi bir araya getirerek deprem araştırmalarındaki en güncel çalışmaların paylaşılmasına imkan sağladı.

atag_wb_2019 (1)

“Deprem riskine yönelik bilimsel çalışmalarımız devam edecek.”


Çalıştayın açılışında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “1999 Depremlerinin üstünden geçen 20 senede hem önemli dersler çıkarıldı hem de büyüyen Türkiye ekonomisi sayesinde kentsel dönüşüm sürecinde önemli yollar kaydedildi. Bu toplantıya konu olan bilimsel deprem araştırmaları hem ulusal hem de uluslararası seviyede çok önemli bulguları bir araya getirdi. Yerli ve yabancı bilim insanları birlikte çalışarak Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara denizi içindeki sismolojik ve jeolojik özelliklerini çok detaylı bir şekilde ortaya koydu. Biz de İTÜ olarak Marmara Denizinde yürütülen birçok uluslararası projenin koordinasyonunu üstlendik. Bulgular ışığında Marmara Denizinde beklenen ve ülkemiz için kritik olan deprem riskine yönelik çalışmalar, özellikle her kademedeki karar vericilerle beraber yürütülmeye devam edilecektir.” dedi.

atag_wb_2019 (2)

Marmara Depreminin 20.Yılına Özel Oturum


Toplantının ikinci günü gerçekleşen Marmara Denizi özel oturumunun açılışında konuşan İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden sorumlu Vali Yardımcısı Dr. Yaşar Aksanyar, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ve Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır beklenen İstanbul depreminin önemini, şimdiye kadar yapılan çalışmaları ve bundan sonra yapılabilecekleri vurguladılar. Marmara Özel Oturumunun açılışına İBB Deprem ve Zemin Araştırma Müdürü Kemal Duran da katıldı.

atag_wb_2019 (4)

“1999 Marmara Depremlerinin 20 yılı” özel oturumunda, Marmara Denizi’nde Kuzey Anadolu Fayı üzerine yapılmış tüm ulusal ve uluslararası projelerin bulguları değerlendirildi. Fransız ve İtalyan gemilerinin son 20 yılda Marmara Denizi içinde topladığı tüm veriler, Marmara’da uydular aracılığıyla ölçülen faya bağlı deformasyon çalışmaları (GPS, InSAR), depremlerin oluşma karakteristiği ve Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara içindeki parçalarının en güncel sismolojik ve jeolojik değerlendirmeleri yer aldı. Konferansta, Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan, Japonya, Çin, Azerbaycan gibi faklı ülkelerin akademik kurumlarından katılan bilim insanları Kuzey Anadolu Fayı’na benzer diğer fay kuşakları üzerinde yapılan çalışmalarını da sundu.

atag_wb_2019 (5)

4 gün süren konferansa her kesimden yoğun ilgi

Akademik anlamda ilklerin de yaşandığı çalıştayda toplam 4 günde; 4 ATAG dersi, 65 sözlü, 49 poster bildirisi sunuldu. Poster sunumlarına verilen önem; ATAG tarihinde ilk defa ‘yıldırım’ tipi 3’er dakikalık poster sunumları ve postere adanmış 1.5 saatlik zaman dilimi olarak kayıtlara geçti. Konferans özellikle kariyerinin başında olan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine çalışmalarını uluslararası bir arenada sunma ve çalışmalarını üst düzey yabancı araştırmacılara da tanıtma imkanı yarattı. Toplam 145 kayıtlı katılımcı ve 400’den fazla dinleyici çalıştayı takip etti. Yerli ve yabancı çok sayıda medya mensubu konferansı ilgiyle takip etti. 

atag_wb_2019 (9)

Uluslararası üne sahip bilim insanlarından sunumlar

Deprem çalışmaları konusunda uluslararası üne sahip bilim insanları çağrılı konuşmacı olarak çalıştaya katıldı. Paleosismolojide dünyaca tanınan San Diego State Universitesi’nden Thomas K. Rockwell, yaptığı konuşmada Kuzey Anadolu ve Ölü Deniz faylarının eski deprem davranışını karşılaştırırken, özellikle Kuzey Anadolu Fayı üzerinde yapılan bütün fay kazısı çalışmalarını özetledi. Birçok ödüle sahip University of Colororado Boulder’dan Roger Bilham merhum Prof. Dr. Aykut Barka anısına çalıştay içinde düzenlenen Barka Dersi’nde Avrasya Levhası’nın güney sınırında yer alan bütün ülkelerin deprem karşısında yaşadıkları yıkım ve ekonomik durumlarını karşılaştıran son derece çarpıcı bir sunum yaptı. Çalıştaya Barka ailesini temsilen merhum Prof. Dr. Aykut Barka’nın ikiz kardeşi Günkut Barka da katıldı.

atag_wb_2019 (7)

Akdeniz coğrafyası için dikkat çeken bildiriler

Bildiriler, Endonezya’dan İtalya’ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada, aktif faylar ve deprem tehlikesi üzerine çalışmaları kapsadı. 1999 Marmara Depremlerini takip eden süreçte son 20 yıldır Marmara Denizi’nde yapılan çalışmalar ve bilgi birikimi büyük ilgi çekti. Bilim insanları, yirmi yılın özetini yaparken; bundan sonrası için neler yapılması gerektiği tartışılmış ve yeni öneriler ortaya konuldu. Çalıştay çok sayıda temadan oluşurken, çalışma konuları açısından ve ülkemiz açısından öneme sahip birçok oturum düzenlendi. 24 ve 26 Eylül 2019 tarihlerinde Silivri açıklarında meydana gelen ve İstanbul’un diğer kısımlarından da hissedilen depremler ile ilgili farklı çalışma grupları ön sonuçlarını sunulurken, 2019 yılında meydana gelen Denizli Bozkurt ve Acıpayam depremlerinin yanı sıra, 2017 Bodrum-Kos ve 2011 Van depremleri üzerine yapılana çalışmalar da tartışıldı. Çalıştayda sadece olan depremler ve bunların özellikleri değil, ‘Supershear’ depremleri gibi kuramsal konular da yer buldu.

atag_wb_2019 (3)

23.ATAG Çalıştayı’na en anlamlı destek ise 1983 İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’den geldi. Çalıştayın Gala Yemeğine sponsor olan Sarıyer Belediye Başkanı aynı zamanda yemeğe bizzat katılarak çalıştayın yerli ve yabancı katılımcılarını ağırladı. Mezun olduğu üniversitede böylesine önemli bir toplantının düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

atag_wb_2019 (10)

Çalıştaya ait bildirilere buradan ulaşılabilmektedir.

Haber ve Fotoğraf: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi