• İTÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyelerinin Yeni Araştırması Nature Scientific Reports’da
  Kas 29, 2019
  İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Doğa Doğan, Doç. Dr. Neslihan Ocakoğlu, Araş. Gör. Serkan Üner ve İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Yeliz İşcan Alp’in CNR - İtalya ile iş birliğinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları dünyanın önde gelen bilimsel yayınlarının yer aldığı Nature Scientific Reports Dergisi’nde yayınlandı.

 • İTÜ Çekirdek’ten Rekor: Big Bang’te Girişimcilere Dağıtılan Kaynak İkiye Katlandı!
  Kas 29, 2019
  Dünyanın girişimcilere en fazla kaynak sağlanan etkinliği ‘Big Bang Start-up Challenge’ bu yıl yeni bir rekora imza attı. Big Bang’te sahneye çıkmaya hak kazanan 20 finaliste ek olarak yarı finalist gruplar ve ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte 52 milyon TL’lik ödül, nakit ve yatırıma ulaşılarak; bir önceki yıl dağıtılan kaynak ikiye katlandı. 52 milyon TL’nin yaklaşık 48 milyon TL’si yatırım olarak girişimcilerle buluşurken, 2019 Türkiye girişimcilik ekosisteminin ilk 3 çeyreğinde alınan yatırımın yarısının; yalnızca bir gecede dağıtılması da Big Bang’in gücünü gösterdi. Sahneye çıkan 20 finalist arasından en çok desteği alan ilk üç girişim Parxlab, Sensemore ve Earnado oldu.

 • A101’in 8888. Mağazası İTÜ’de Açıldı
  Kas 29, 2019
  Türkiye'nin 81 ilinde hizmet veren A101’in 8888. Mağazası İTÜ Ayazağa Kampüsümüzde açıldı. Ayazağa Yerleşkesi Fen Bilimleri Enstitüsü Binasının yanında hizmete giren mağazanın açılışını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve A101 Yönetim Kurulu Başkanı Mezunumuz Ahmet Yaşar Aydın gerçekleştirdi.

 • İTÜ TMDK Öğretim Üyeleri Güzel Sanatlar Liseleri Öğretmenleriyle Hizmet İçi Eğitimde
  Kas 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 15 Nisan 2019 tarihinde imzalanan “Eğitimde İş Birliği Protokolü” kapsamında Türkiye’deki 83 Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki 300'e yakın gitar, ud, bağlama, ney, kemane, kanun, koro, çalgı toplulukları ve Türk Müziği teorisi öğretmeni ile İTÜ TMDK'dan 14 Öğretim üyesi 18-22 Kasım 2019 tarihlerinde Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmet içi eğitim çalışması için bir araya geldi.

 • ATHENS Programı ile İTÜ’de Ders Aldılar
  Kas 28, 2019
  İTÜ ve Avrupa’daki 15 ülkenin en prestijli teknik üniversitenin partnerliğinde Advanced Technology Higher Education Network/Socrates (ATHENS) Değişim Programı’na katılan 37 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi 18-22 Kasım tarihlerinde aldıkları dersleri tamamladı.

 • “YüBİTA” Projesi ile Yara İzleri Tespitinde Adli Tıpa Destek
  Kas 28, 2019
  İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Gelir’in TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirdiği “YüBİTA” Projesi adli tıp bilimine destek sağlayacak. Yaralanma sonucu yüzde meydana gelen yara izlerini tarayıp bunların kalıcı olup olmadığını tespit etmek için geliştirilen "YüBİTA" (Yüz Bölgesinde İzlerin Tespiti ve Analizi) adlı cihaz, adli tıp alanında işlemlerin daha hızlı yürümesini sağlayacak.

 • İTÜ MTAL Öğrencileri Yerli ve Milli Osiloskobu Deneyimleyecek
  Kas 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (İTÜ MTAL) öğrencileri Compocket adındaki genç Türk mühendis ekibi tarafından yerli ve milli imkânlarla oluşturulan mobil tabanlı osiloskobu deneyimleyecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinde “Mimarlık" Ödülü Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Doğan Kuban’ın
  Kas 26, 2019
  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulunca belirlenen "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde değerli emekli öğretim üyemiz ve mezunumuz Prof. Dr. Doğan Kuban “mimarlık” alanındaki ödüle layık görüldü.

 • İTÜ’den Havacılık Sektörüne Laboratuvar Desteği
  Kas 26, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi havacılık sektörü için önemli bir laboratuvarı bünyesine kattı. Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Melike Nikbay’ın sorumluluğunda kurulan AeroMDO Lab’da bursiyer olarak görev alan araştırmacı öğrenciler, ağırlıklı olarak “Ses-Üstü Uçak Tasarımı için Sonik Patlama, Aeroelastisite ve İtki Sistemini Bütünleştiren Çok Doğruluklu ve Çok Disiplinli Yöntemlerin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi ve Glasgow Üniversitesi ortaklığı ile İTÜ’de yürütülen “Düzlemsel Olmayan Taşıma Sistemleri için Türbülans ve Aerodinamik Optimizasyon” başlıklı NATO projesi kapsamında sağlanan destekle çalışmalarını sürdürecek.

 • İTÜ’lüler Design Week Turkey 2019’da
  Kas 21, 2019
  14-17 Kasım tarihlerinde düzenlenen Design Week Turkey 2019’da Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümümüz tarafından düzenlenen “Tasarım Odaklı Düşünce” çalıştayları öne çıktı. İTÜ’lü akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz tasarım söyleşilerine konuk oldu.

 • İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı St. Petersburg Kültür Forumunda
  Kas 21, 2019
  Dünyanın kültür alanında en seçkin etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 8'incisi düzenlenen "St. Petersburg Uluslararası Kültür Forumu 14-17 Kasım tarihlerinde Rusya St. Petersburg’da gerçekleştirildi.

 • Türkiye’de Depozito İade Uygulaması için İTÜNOVA TTO Öncülük Edecek
  Kas 21, 2019
  Türkiye Depozito İade Sistemi (TÜDİS) Projesi ile ulusal ölçekte depozito uygulanacak içecek ambalajlarının tüketicilerden alınması, depolanması, taşınması ve geri dönüşüm ya da geri kazanım süreçlerinin uygun şekilde tamamlanması ve bu süreçlerin Kamu-Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) modeli ile yapılabilirliğinin araştırılması amaçlanıyor.

 • MEM-TEK’in 10. Yılında Uluslararası Sempozyum
  Kas 21, 2019
  6. MEM-TEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Sempozyumda, Türkiye’de arıtma ve atık su sistemlerinde yerli ve milli çözümler ön plana çıkarken, konuya ilişkin dünya örnekleri tartışıldı. Dr. Dinçer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde düzenlenen programda MEMTEK’in 10 yılı da kutlandı.

 • “Yarın Çok Genç Olacak” Projesi ile İTÜ’yü Ziyaret Ettiler
  Kas 21, 2019
  T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Yarın Çok Genç Olacak” projesiyle Van, Ağrı ve Hakkari’den yola çıkan öğrencilerin İstanbul’daki rotaları arasında İTÜ de yer aldı.

 • İTÜ ARI Teknokent Olgun Aşama TGB Kategori İkincisi
  Kas 20, 2019
  Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2018 Yılı Performans Endeksi sonuçları açıklandı. İTÜ ARI Teknokent “Olgun Aşama TGB Kategorisi İkincisi” oldu.

 • İTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON) 2019’da
  Kas 19, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi EEMKON 2019’da yerini aldı. 70’e yakın üniversitenin katkı sunduğu kongrede, İTÜ’lü akademisyenlerin Elektrik, Elektronik, Bilişim Sistemleri, Kontrol ve Biyomedikal Mühendisliği alanlarındaki yeniliklerle ilgili yaptığı sunumlar ilgiyle izlendi.

 • İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
  Kas 19, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde kurulan Türkiye’nin devlet üniversiteleri arasındaki ilk Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi yüksek teknolojinin merkez üssü olacak.

 • Doç. Dr. Berk Canberk’e Türkiye Bilişim Derneğinden Akademik Öğretim Ödülü
  Kas 19, 2019
  Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Berk Canberk, ‘Türkiye Bilişim Derneği Prof. Dr. Aydın Köksal Bilgisayar Mühendisliği Akademik Öğretim Ödülü’ne layık görüldü.

 • Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Tez Yarışmasında İTÜ’lülere Ödül
  Kas 19, 2019
  STM - Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret. A.Ş. tarafından düzenlenen Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri tez yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada yüksek lisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerimizin tez çalışmaları Üniversitemize 1.lik ve 2.lik getirdi.

 • İTÜ Kurumsal Akademi: Aidiyet, Motivasyon, Değer
  Kas 18, 2019
  246 yıldır hayatın farklı alanlarına yön veren Üniversitemiz, idari kadromuzun kişisel ve mesleki donanımına katkı sağlayacak İTÜ Kurumsal Akademi’yi bu yılın başında hayata geçirdi. Üniversitemizin idari kadrosunun kişisel, yönetsel ve mesleki alanlardaki bilgi, beceri ve iletişim ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen İTÜ Kurumsal Akademi hakkında bilgi almak için genel sekreterliği süresince projeyi üstlenen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan ve Genel Sekreter Yardımcımız Aylin Elbay’a sorularımızı yönelttik.

 • İTÜ Kuzey Kıbrıs Telsim Future Lab Açıldı
  Kas 13, 2019
  İTÜ Kuzey Kıbrıs Telsim Future Lab, İTÜ Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi’nde açıldı. Vodafone'un Türkiye'den sonra KKTC’de kurduğu merkez, bir üniversite ile iş birliği ile hayata geçirilen ilk teknoloji merkezi olma özelliği taşıyor.

 • İTÜ ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nden 5 Yıllık İş Birliği
  Kas 13, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Peter The Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi (SPbPU) arasında iş birliği anlaşması (MoU) imzalandı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve SPbPU Rektörü Prof. Andrei Rudskoi arasında imzalanan anlaşma özellikle lisansüstü çift diploma programlarıyla eğitim, araştırma, geliştirme alanlarında 5 yıl ve üstü iş birliklerini içeriyor.

 • Öğrencilerimizin Araştırması Water (Switzerland) Bilimsel Dergisinde
  Kas 13, 2019
  Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yapılan “Hidrolojik Model Kalibrasyonunda Uydu Bazlı Toprak Nemi ve İki Yeraltı Suyu Veri Kaynağı Kullanımının Ek Değeri” başlıklı araştırması Water (Switzerland) isimli bilimsel dergide yayınlandı.

 • Akıllı Havacılık ve Uzay Uygulamalarında Sektör ve Akademi İTÜ’de Buluştu
  Kas 13, 2019
  İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ITUARC) tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteklediği “ITUARC-Yenilikçi Teknolojilerin Akıllı Havacılık ve Uzay Uygulamaları Araştırma Merkezi” isimli proje kapsamında Sektör-Akademi Günleri’nin ilki Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirildi.

 • Ölümünün 81. Yıl Dönümünde İTÜ’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni
  Kas 12, 2019
  Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 81. yılında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, rektör yardımcılarımız, genel sekreterimiz, genel sekreter yardımcılarımız, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımız katıldı.

 • Ulu Önder Atatürk'ü Anma Töreni
  Kas 08, 2019
  Ulu Önder Atatürk’ün 81. Ölüm Yıl Dönümü için düzenlenen Anma Töreni, 10 Kasım 2019 Pazar günü, Saat 09.00’da, Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

 • İTÜ Alan Bazında Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında
  Kas 08, 2019
  Üniversitemiz, US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı.

 • İTÜ Çekirdek Dünyada İlk 5’te
  Kas 07, 2019
  İTÜ Çekirdek, dünyadaki lider üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararası UBI Global endeksine göre dünyada ilk 5’te yer aldı.

 • Murat Yeşildere “Eyvah CEO Doğuruyor” Semineri ile İTÜ'de
  Kas 06, 2019
  İTÜ Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (İTÜ BMT KAUM) tarafından düzenlenen “Eyvah CEO Doğuruyor” başlıklı seminerde toplumsal cinsiyet aktivisti Murat Yeşildere İTÜ’lü kadınlarla bir araya geldi.

 • İTÜ'den Türk Kızılayı'na Tam Destek
  Kas 05, 2019
  Kızılay Haftası Türkiye genelinde kutlanırken Üniversitemiz de Türk Kızılay'ın faaliyetleri arasında yer alan Kan Bağışı Kampanyasına ve Bağcılar Toplum Merkezi ile Kuş Evi Projesi’ne ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü Arasında Protokol
  Kas 04, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) arasında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümümüz bünyesinde ortak bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla, MGM önderliğinde akademik ve teknik çalışmaları desteklemek amacıyla kurulacak irtibat ofisine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

 • “RSG Dergi” 18 Sayısında, Merhum Çini Sanatçısı Adnan Ergüler'in Eserlerine Yer Veriyor
  Kas 01, 2019
  Öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve tüm sanatseverleri Ayazağa Yerleşkemizde buluşturan önemli bir durak olan İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) ile ilgili gelişmeleri sanat meraklılarına ulaştıran RSG dergi, 18. sayısıyla okurlarıyla buluştu.

 • Nakkaşın Fırçası Belgeseli Yayında
  Kas 01, 2019
  Öğretim Görevlimiz Dr. Aslıhan Erkmen’in akademik danışmanlığını üstlendiği “Nakkaşın Fırçası” isimli belgesel yayında.