İTÜ Kurumsal Akademi: Aidiyet, Motivasyon, Değer
Kas 18, 2019


246 yıldır hayatın farklı alanlarına yön veren Üniversitemiz, idari kadromuzun kişisel ve mesleki donanımına katkı sağlayacak İTÜ Kurumsal Akademi’yi bu yılın başında hayata geçirdi. Üniversitemizin idari kadrosunun kişisel, yönetsel ve mesleki alanlardaki bilgi, beceri ve iletişim ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen İTÜ Kurumsal Akademi hakkında bilgi almak için genel sekreterliği süresince projeyi üstlenen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan ve Genel Sekreter Yardımcımız Aylin Elbay’a sorularımızı yönelttik.

itu-kurumsal--akademi-. (6)

İTÜ Kurumsal Akademi (İTÜ KA) nedir?


İTÜ Kurumsal Akademi biziz…

Yani İstanbul Teknik Üniversitesinin idari kadrosunun tümü.

İTÜ köklü ve çok büyük bir kurum. En önemli özelliği ise 246 yıldır çok çalışmak ve üretmek… İdari kadro da bunun bir parçası olarak her zaman çok çalışıyor. Bu kadar çok çalışırken hep bir şeyler eksik kalıyor. Kendimizi güncellemek, yeni bilgilere ulaşmak, paylaşmak ve aslında hep birlikte olunca ne kadar değerli olduğumuzu ve İTÜ Ailesinin bir parçası olduğumuzu hissetmek, hissettirmek… İşte öncelikle bunun için doğdu İTÜ Kurumsal Akademi.

Tabii bütün bunları sadece duygu olarak vermek de bizim gibi büyük bir Kurum için yeterli olamazdı. Özenle çalışan ve emekle kazandığı tecrübeyle donanmış bir idari kadro var İTÜ’de… Belki gerçek potansiyelinin farkında olmayan, yeteneklerini ve ilgi alanlarını tam keşfetmemiş ya da buna imkân bulamamış.

Kurumların da çalışanlarına karşı sorumlulukları vardır, bu karşılıklı bir ilişki… İTÜ Ailesine ait olabilmek için bu ilişkiyi kavramak, ona hak ettiği değeri hissettirmek, bu yapının çok önemli bir parçasını oluşturuyor.

Ve motivasyon… Hepimizin ihtiyacı var ve neden bunu birlikte daha çok iletişim kurarak, daha çok konuşup tartışarak, bildiklerimizi paylaşıp üzerine hiç duymadıklarımızı ekleyerek yapmayalım?

itu-kurumsal--akademi-. (4)

Aidiyet, Motivasyon, Değer kavramlarından doğdu İTÜ Kurumsal Akademi…

“Çünkü sen değerlisin.” demek istedik.

Bugüne kadar söylenmemiş güzel sözler olabilir, ama hepimizin bunları duymaya ihtiyacı var. Öyleyse hep birlikte işe buradan başlayalım.

Çok heyecanlıyız, hevesliyiz, çok şey sunmak istiyoruz (Tabii ki bir devlet üniversitesi olarak, mevcut ve arttırmak için çalıştığımız imkanlarımız dahilinde). Eğitimlere katılan arkadaşlarımızın memnuniyeti, heyecanı, istikrarı, önerileri, paylaşımı bizi daha da çok heyecanlandırıyor ve iyi ki diyoruz. Doğru bir şey yaptığımıza inancımız tazeleniyor.

Özetle ve tanımlı bir cevap verecek olursak;

İTÜ Kurumsal Akademi, insan faktörünün önemine odaklanan bir insan kaynakları yönetimi gereği; çalışanlarının mesleki, kişisel ve yönetsel becerilerini geliştirecek eğitim ve gelişim programları sunmak, motivasyonlarını arttırmak ve en önemlisi onlara verdiğiniz değeri hissettirmek üzere kurulmuştur.

itu-kurumsal--akademi-. (1)

Yeni sezonda İTÜ personelini hangi eğitimler bekliyor?

Yeni dönem için; yeni eğitim başlıkları ve yeni iş birlikleri için çalışıyoruz.
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi ve Bilge Adam ile iş birliklerimiz devam ediyor. Üniversitemizin değerli öğretim elemanları ve gönüllü eğitmenlerimizin katkısı ile eğitimler ve güncel konular hakkında seminerler planlıyor, geliştirmeye gayret ediyoruz.

İTÜ Kurumsal Akademi’nin önemli amaçlarından biri; idari kadromuzun aidiyet duygusunu geliştirmek ve sosyal etkileşimi arttırmak. Bu düşünceden hareketle tiyatro topluluğu kuruyoruz. Çalışmalar başladı, yakında seçmeler olacak.

Desen ve ritim atölyesi için çalışıyoruz, arkasından ritim topluluğu ve dönem sonu performanslar gibi planlarımız var.

İTÜ KA daha proje aşamasındayken bile gerçekleştirmeyi arzu ettiklerimizden biri de tarihi ve kültür-sanat gezileriydi. Elbette bunlar biraz daha yavaş ilerliyor. Çünkü kampüs dışında topluca bir etkinlik için, başta maddi olanaklar olmak üzere süreci yavaşlatan detaylar oluyor.

Ama geçtiğimiz günlerde, eğitimlerimize katılan 20 kişiyi ilgili sponsorumuzun katkısıyla Meme Kanseri Farkındalığı kapsamındaki “Pembe Top Sahada Euroleague Basketbol Maçı”na göndererek geziler için ilk adımı attık.

Kültürel mirasımız çok değerli. O nedenle tarihi geziler planlıyoruz. Çünkü toplumun üyelerine ortak geçmişi hatırlatmak, birlik ve dayanışma yeteneklerimizi güçlendirir.
Özetle tüm bu sosyal ve kültürel aktiviteler, sadece mesleki yetkinliklerimizi kullanarak değil, kişisel ilgi alanlarımızı besleyerek gelişecek yeteneklerimizle de üretme duygusunu bize yaşatacak ki, bu da daha mutlu ve verimli bir idari kadro demek.

itu-kurumsal--akademi-. (5)

İTÜ KA’nın eğitimlerini kimler veriyor?

Eğitmenlerimiz, konusunda uzman gönüllü öğretim elemanlarımız ve sektörlerden İTÜ KA paydaşı olmak isteyen gönüllü uzmanlar olabiliyor. Kısacası gönüllülük ön şartımız.

İTÜ Kurumsal Akademi’nin kurumsallaşma yönünde attığı adımlar neler? Sürekliliği nasıl sağlayacak?

Evet, bunu biz de çok düşünüyoruz.

İTÜ KA, elbette Üniversitemizin stratejik planı kapsamında üretilen bir proje. Proje belirli kurallar, ilkeler ve içerikler ile bir sisteme dönüştürüldü. Ancak bu sistemin ilgili süreçler ve birimlerle ilişkisinin, sürekliliğinin sağlanması ve güncellenmesi çok önemli.
Bu doğrultuda ilerleyebilmek adına 2. adım olarak modüler bir yapı hedefliyoruz.

ADAY-ARI, ARI, UÇ-ARI, BAŞ-ARI MODÜLLERİ

ADAY-ARI; Üniversitemize yeni gelen idari çalışanımızın adaylık süresince bulunduğu dönemi ifade ediyor ve mevcut “Aday Memur” eğitimini kapsıyor.

ARI; İTÜ KA’nın temel eğitimlerinden oluşan bir modül. Şu anda herkese açık olan Kurumsal Akademi eğitimleri kademelendirilecek ve bu modüldeki eğitimleri tamamlayanlar ARI Sertifikası alacaklar.

UÇ-ARI; Temel eğitimleri almış ve kariyerinde ilerlemeyi hedefleyen orta kademe yönetici veya çalışanlarımız için tasarlanan bir modül. ARI eğitimlerini tamamlayanların ders alabileceği bir kademe ve elbette ARI modülündeki kazanımların üzerine ekleyerek ilerleyecekleri bir modül olacak. Ve tamamlayanlar UÇ-ARI Sertifikası alacaklar.

BAŞ-ARI; Adından da anlaşılacağı gibi son adım.

Orta düzey yöneticilerimize “Yöneticilik” kapsamında daha ileri bir program sunmayı hedefliyor. Bu modülü de tamamlayanlar BAŞ-ARI sertifikasını almaya hak kazanacak.
Elbette bu modülleri tasarlamak çok hoş ve heyecan verici, ancak yeterli değil. İlk başta da söylediğimiz gibi bu bir sistem. Ancak sistemin ilgili birimlerle ve işleyişle ilişki içine girmesi son derece önemli.

Bu modüllerin, alınan sertifikaların, elde edilen kazanımların değerlendirilmesi ve ölçülebilir olmasının sağlanması gerekiyor ki bu da İnsan Kaynakları Yönetimimiz açısından üzerinde daha fazla çalışılması gereken ve zaman isteyen bir konu.
Ama yol ne kadar uzun olursa olsun, eğer yola çıkmazsanız hedefe ulaşmak gibi bir umut da olamaz…

Haber ve Fotoğraflar: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi