• İstanbul Öğretmen Akademilerine İTÜ’den Tam Destek
  Ara 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul Öğretmen Akademileri uygulamalarına destek oluyor. Teknoloji Akademisi ve Yapay Zekâ Atölyesi gibi eğitim programları ile öğretmenlerin donanımlarını artırılması hedefleniyor.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Ara 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri 28 Aralık 2019 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi.

 • ERC Bilgi Günü İTÜ’de
  Ara 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle düzenlenen; “ERC Bilgi Günü”, İTÜ Teknokent Arı-3 Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte akademisyenlere Avrupa Araştırma Konseyi’nin (Europe Research Council-ERC) Ufuk 2020 Birlik Programı altında yürüttüğü hibe programları tanıtıldı.

 • 2019’a Veda Ederken: İTÜ Yıl Sonu Toplantısı
  Ara 27, 2019
  Geleneksel Yıl Sonu Toplantısı’nda, ardımızda bırakmaya çok yaklaştığımız 2019 yılı, Üniversitemiz açısından değerlendirildi.

 • İTÜ TMDK Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Aral Altıok İpek Yolu - Kervansaray Konseri’nde
  Ara 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Aral Altıok, Güney Avustralya, İpek Yolu - Kervansaray Konseri’nde (Silk Road - Caravanserai Concert) konuk sanatçı olarak sahne aldı.

 • İTÜ’de Bilim ve Teknoloji Tarihi ile Dolu bir Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı
  Ara 26, 2019
  İTÜ, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) ile imzaladığı İslam medeniyetinin bilimsel açıdan dünyaya yaptığı katkıları Prof. Dr. Fuat Sezgin ve onun çalışmaları ışığında, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlayan protokol gereği yıl boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

 • TÜBA Ödülleri’ne İTÜ Damgası
  Ara 25, 2019
  2019 TÜBA Uluslararası Akademi, Fuat Sezgin Ödülleri, GEBİP ve TESEP Ödülleri Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 30 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevdi edildi.

 • Yeni İTÜ Haberler Sitesi Yayında
  Ara 24, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın ortak çalışmasıyla hazırlanan http://haberler.itu.edu.tr web sitesi yayına girdi. Zengin içerikli haberlerin nitelikli bir görsel dille sunulduğu sitede akademik çalışmalar, araştırma, kariyer, kültür-sanat, spor ve İTÜ’lülerin başarılarından beslenen içerikler bulunuyor.

 • Öğrencilerimiz Bioseos İsimli Projeleri ile SIA International Forum’da
  Ara 24, 2019
  İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Deniz Baldoğan ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Mert Sugür yaklaşık 1 sene önce üzerinde çalıştıkları yenilikçi projeleri ‘Bioseos Girişimleri’ ile Ülkemizi SIA International Forum’da temsil etti.

 • Bölgesel Gelişim Stratejilerinde Tasarım Ekosistemleri İTÜ’de Konuşuldu
  Ara 24, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Marka Patent, Bilişim Vadisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Mesleki Kuruluşu ile bölgesel ekonomilere yoğunlaşan, Bölgesel Gelişim Stratejilerinde Tasarım Ekosistemleri Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

 • BEETECH 2019 Ödülleri Açıklandı
  Ara 20, 2019
  İTÜ ARI Teknokent tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen BEETECH Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Tören kapsamında, yürüttükleri projeler ve geliştirdikleri teknoloji ürünleri ile öne çıkan firmalar ödüllendirildi.

 • Mezunumuz Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı “N2Women Ağ ve Haberleşme Yıldızları” Arasında
  Ara 20, 2019
  Ottawa Üniversitesi Öğretim Üyesi, Mezunumuz Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı "N2Women: 2019 Stars in Networking and Communications"ın yıldızlarından biri olarak seçildi.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 84. Sayısı Yayında
  Ara 20, 2019
  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 84. sayısı, okuyucularıyla buluştu. “Bilim ve Teknoloji Tarihi ” konusunu kapağa taşıyan İTÜ Vakfı Dergisi’nin bu sayısına üniversitelerden ve yurt dışından pek çok akademisyen katkıda bulundu. Bilim ve Teknoloji Tarihi konusuna odaklanılan bu sayıda Türkiye’de bilim tarihi ve bu alana katkı yapan isimler, kurumlar geniş bir şekilde irdeleniyor.

 • Enerji Alanında Yeni Eğilimler Çalıştayı 2019
  Ara 20, 2019
  İTÜ Enerji Enstitüsü enerji alanında yeni yaklaşımların masaya yatırıldığı önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ’de EELISA Avrupa Üniversitesi Proje Çalıştayı
  Ara 19, 2019
  Üniversitemizin kurucu üyesi olduğu 8 ortaklı EELISA (European Engineering Learning Innovation and Science Alliance) Konsorsiyumu 16-17 Aralık tarihlerinde, Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde toplandı.

 • Halit Ayar’ın İsmi Fakültesindeki Derslikte Yaşatılacak
  Ara 18, 2019
  İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencimiz merhum Halit Ayar’ın ismi öğrenim gördüğü fakültesinde yaşayacak.

 • Dünyanın İlk Mikrotonal Gitar Festivali İTÜ’deydi
  Ara 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ‘Dünyanın ilk Mikrotonal Gitar Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ’den İzmir Liselerine Tanıtım Ziyaretleri
  Ara 17, 2019
  İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü bünyesindeki Aday Öğrenci Tanıtım Ofisi ve İTÜ’lü akademisyenler, İTÜ İzmir Tanıtım Turu 2019 kapsamında İzmir liselerinde aday öğrencilerle buluştu.

 • İTÜ Personel Arası Futbol Turnuvası Şampiyonu Belli Oldu
  Ara 17, 2019
  Üniversitemiz akademik ve idari personelinin yer aldığı İTÜ Personel Arası Futbol Turnuvası 10 Aralık 2019 Salı günü oynanan müsabaka ile sona erdi. Zorlu geçen turnuvanın sonunda İTÜ SKS/BAP Futbol Takımı şampiyon oldu.

 • Elektrikli Araçların Potansiyeli ve Geleceği İTÜ’de Konuşuldu
  Ara 17, 2019
  İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Elektrikli Araçlar Zirvesi (EAZ) 13 Aralık 2019 tarihinde Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleşti.

 • Prof. Doğan Kuban'a Şükranlarımızla
  Ara 15, 2019
  Mimarlık alanında bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Mimarlık Fakültemizin emekli öğretim üyelerinden değerli hocamız Prof. Doğan Kuban’a takdim edilmiştir.

 • Araştırmadan Uygulamaya Deprem Bölgelerinde Tarihi Yapılar Semineri İTÜ’de
  Ara 13, 2019
  2018’de ilkinin düzenlendiği ‘One Day Only’ seminerinin ikincisi, bu sene yine 12 Aralık’ta İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla 126 numaralı konferans salonunda yapıldı.

 • Design Together Yarışması Ön Eğitimlerle İTÜ’de
  Ara 11, 2019
  İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü (MHK) tarafından Türkiye’de BIM (Building Information Modelling-Yapı Bilgi Modellemesi) sisteminin kullanımının yaygınlaşması ve farkındalığının artması amacıyla düzenlenen “Design Together with BIM” Yarışmasının hazırlık maratonu ön eğitimlerle başladı.

 • Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerimizden Mimari Fikir Projesi Yarışması Başarısı
  Ara 10, 2019
  İTÜ Peyzaj Mimarlığı yüksek lisans ve lisans öğrencilerimiz, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması serisinin 10.’su olan, “Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı ve Yakın Çevresinin Düzenlenmesi” yarışmasında ödül kazandılar.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı
  Ara 09, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması kazananları belli oldu. İTÜ Rektörlüğü tarafından açılan İTÜ İşletme Fakültesi yerine mevcut tarihi karakol binasının yanına yapılacak fakültenin projelerinin elde edilmesi amacıyla açılan yarışma sonuçları 8 Aralık 2019’da açıklandı.

 • Bilişim Teknolojileri Zirvesinde Yarının Dünyasına Bakış
  Ara 09, 2019
  İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü (İTÜ İMK) tarafından düzenlenen Bilişim Teknolojileri Zirvesi (BTZ) 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

 • Kız Kardeşim Projesi Koordinasyon Toplantısı İTÜ’de
  Ara 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi Koordinasyon Toplantısı, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 • Kız Kardeşim Projesi’nden Yerel Lezzetleri Yaşatan Girişimci Kadınlara Destek
  Ara 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı kazananları İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda belirlenen kriterlere göre iş geliştirme hibesi almaya hak kazanan 11 girişimci kadına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Evguenia Stoichkova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır tarafından ödül verildi. Program kapsamında Türkiye genelinden 29 ilden restoran sahibi olan ve yerel lezzetler üzerine çalışan 121 girişimci kadının başvuruları değerlendirildi.

 • İTÜ Çekirdek Avrasya’nın En İyi Kuluçkası Seçildi
  Ara 05, 2019
  İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, EuroAsian Startup Awards Turkey’de Best Accelerator/Incubator Program kategorisinde aldığı ödülün ardından, ikinci aşama olan bölge oylamasında Best Accelerator/Incubator Program kategorisinde bölge birincisi seçildi.

 • İstanbul Deprem Çalıştayına İTÜ Damgası
  Ara 05, 2019
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2-3 Aralık tarihlerinde düzenlenen, ulusal ve uluslararası paydaşların bir araya geldiği “İstanbul Deprem Çalıştayı”na İTÜ’lü bilim insanları damga vurdu.

 • Ayazağa Yerleşkemiz Dünyanın 54., Avrupa'nın ise 28. En Yeşil Kampüsü
  Ara 04, 2019
  İTÜ, Üniversite kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında bir yılda 13 basamak birden yükselerek “Dünyanın en yeşil 54’üncü Kampüsü” oldu.

 • Türk Müziği’nin Çocuk Korosu Albümü “Umut Çiçekleri”
  Ara 04, 2019
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın (TMDK) bir kolu olan Müzik Ortaokulu/ Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi öğrencilerinden oluşan Prof. Dr. Selahattin İçli Çocuk Korosu, “Umut Çiçekleri” isimli albüm çalışmasını hayata geçirdi. Albümün lansman konseri 30 Kasım’da Beşiktaş Belediyesi Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Prof. Dr. Zehra Çataltepe’ye Uluslararası Kadın Girişimciler Vakfından Ödül
  Ara 04, 2019
  İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültemizin Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Zehra Çataltepe İstanbul Ticaret Odası tarafından 2019 yılı için aday gösterildiği Uluslararası Kadın Girişimciler Vakfı’nın (IWEC) 2019 yılı “Yılın Girişimci Kadını Ödülü”ne layık görüldü.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Aral Okay’a George Forster Ödülü
  Ara 03, 2019
  İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aral Okay, Alexander von Humboldt Vakfı’nın Georg Forster Araştırma Ödülü’nü kazandı. Prof. Dr. Aral Okay’a ödülü Türkiye jeolojisi üzerinde yaptığı çalışmalar nedeniyle verildi.

 • İTÜ Ekonomi Kulübü’nün İlk Zirvesi
  Ara 03, 2019
  İTÜ Ekonomi Kulübü, bu yıl ilkini gerçekleştirdiği “Ekonomi Zirvesi” etkinliğiyle Ayazağa Yerleşkemizde ekonomi dünyası ile üniversite öğrencilerini buluşturdu.

 • Pazarlama ve Finans Zirvesi ile “İlham İTÜ’de”
  Ara 03, 2019
  İTÜ Yatırım Kulübü tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Pazarlama ve Finans Zirvesi iş ve sanat dünyasından önemli isimlerini “İlham Burada” mottosuyla ağırladı.

 • 135. Balık Günü İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Kutlandı
  Ara 03, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesinin kuruluş yıl dönümünü simgeleyen 135. Balık Günü mezunlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşti.