• İstanbul Öğretmen Akademilerine İTÜ’den Tam Destek
  Ara 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul Öğretmen Akademileri uygulamalarına destek oluyor. Teknoloji Akademisi ve Yapay Zekâ Atölyesi gibi eğitim programları ile öğretmenlerin donanımlarını artırılması hedefleniyor.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Ara 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması’nda dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri 28 Aralık 2019 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende takdim edildi.

 • ERC Bilgi Günü İTÜ’de
  Ara 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle düzenlenen; “ERC Bilgi Günü”, İTÜ Teknokent Arı-3 Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte akademisyenlere Avrupa Araştırma Konseyi’nin (Europe Research Council-ERC) Ufuk 2020 Birlik Programı altında yürüttüğü hibe programları tanıtıldı.

 • 2019’a Veda Ederken: İTÜ Yıl Sonu Toplantısı
  Ara 27, 2019
  Geleneksel Yıl Sonu Toplantısı’nda, ardımızda bırakmaya çok yaklaştığımız 2019 yılı, Üniversitemiz açısından değerlendirildi.

 • İTÜ TMDK Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Aral Altıok İpek Yolu - Kervansaray Konseri’nde
  Ara 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Aral Altıok, Güney Avustralya, İpek Yolu - Kervansaray Konseri’nde (Silk Road - Caravanserai Concert) konuk sanatçı olarak sahne aldı.

 • İTÜ’de Bilim ve Teknoloji Tarihi ile Dolu bir Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı
  Ara 26, 2019
  İTÜ, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) ile imzaladığı İslam medeniyetinin bilimsel açıdan dünyaya yaptığı katkıları Prof. Dr. Fuat Sezgin ve onun çalışmaları ışığında, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmayı amaçlayan protokol gereği yıl boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

 • TÜBA Ödülleri’ne İTÜ Damgası
  Ara 25, 2019
  2019 TÜBA Uluslararası Akademi, Fuat Sezgin Ödülleri, GEBİP ve TESEP Ödülleri Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 30 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tevdi edildi.

 • Yeni İTÜ Haberler Sitesi Yayında
  Ara 24, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın ortak çalışmasıyla hazırlanan http://haberler.itu.edu.tr web sitesi yayına girdi. Zengin içerikli haberlerin nitelikli bir görsel dille sunulduğu sitede akademik çalışmalar, araştırma, kariyer, kültür-sanat, spor ve İTÜ’lülerin başarılarından beslenen içerikler bulunuyor.

 • Öğrencilerimiz Bioseos İsimli Projeleri ile SIA International Forum’da
  Ara 24, 2019
  İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Deniz Baldoğan ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Mert Sugür yaklaşık 1 sene önce üzerinde çalıştıkları yenilikçi projeleri ‘Bioseos Girişimleri’ ile Ülkemizi SIA International Forum’da temsil etti.

 • Bölgesel Gelişim Stratejilerinde Tasarım Ekosistemleri İTÜ’de Konuşuldu
  Ara 24, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Marka Patent, Bilişim Vadisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Mesleki Kuruluşu ile bölgesel ekonomilere yoğunlaşan, Bölgesel Gelişim Stratejilerinde Tasarım Ekosistemleri Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

 • BEETECH 2019 Ödülleri Açıklandı
  Ara 20, 2019
  İTÜ ARI Teknokent tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen BEETECH Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Tören kapsamında, yürüttükleri projeler ve geliştirdikleri teknoloji ürünleri ile öne çıkan firmalar ödüllendirildi.

 • Mezunumuz Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı “N2Women Ağ ve Haberleşme Yıldızları” Arasında
  Ara 20, 2019
  Ottawa Üniversitesi Öğretim Üyesi, Mezunumuz Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı "N2Women: 2019 Stars in Networking and Communications"ın yıldızlarından biri olarak seçildi.

 • İTÜ Vakfı Dergisi 84. Sayısı Yayında
  Ara 20, 2019
  İTÜ Vakfı Dergisi’nin 84. sayısı, okuyucularıyla buluştu. “Bilim ve Teknoloji Tarihi ” konusunu kapağa taşıyan İTÜ Vakfı Dergisi’nin bu sayısına üniversitelerden ve yurt dışından pek çok akademisyen katkıda bulundu. Bilim ve Teknoloji Tarihi konusuna odaklanılan bu sayıda Türkiye’de bilim tarihi ve bu alana katkı yapan isimler, kurumlar geniş bir şekilde irdeleniyor.

 • Enerji Alanında Yeni Eğilimler Çalıştayı 2019
  Ara 20, 2019
  İTÜ Enerji Enstitüsü enerji alanında yeni yaklaşımların masaya yatırıldığı önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ’de EELISA Avrupa Üniversitesi Proje Çalıştayı
  Ara 19, 2019
  Üniversitemizin kurucu üyesi olduğu 8 ortaklı EELISA (European Engineering Learning Innovation and Science Alliance) Konsorsiyumu 16-17 Aralık tarihlerinde, Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde toplandı.

 • Halit Ayar’ın İsmi Fakültesindeki Derslikte Yaşatılacak
  Ara 18, 2019
  İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü öğrencimiz merhum Halit Ayar’ın ismi öğrenim gördüğü fakültesinde yaşayacak.

 • Dünyanın İlk Mikrotonal Gitar Festivali İTÜ’deydi
  Ara 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ‘Dünyanın ilk Mikrotonal Gitar Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ’den İzmir Liselerine Tanıtım Ziyaretleri
  Ara 17, 2019
  İTÜ İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü bünyesindeki Aday Öğrenci Tanıtım Ofisi ve İTÜ’lü akademisyenler, İTÜ İzmir Tanıtım Turu 2019 kapsamında İzmir liselerinde aday öğrencilerle buluştu.

 • İTÜ Personel Arası Futbol Turnuvası Şampiyonu Belli Oldu
  Ara 17, 2019
  Üniversitemiz akademik ve idari personelinin yer aldığı İTÜ Personel Arası Futbol Turnuvası 10 Aralık 2019 Salı günü oynanan müsabaka ile sona erdi. Zorlu geçen turnuvanın sonunda İTÜ SKS/BAP Futbol Takımı şampiyon oldu.

 • Elektrikli Araçların Potansiyeli ve Geleceği İTÜ’de Konuşuldu
  Ara 17, 2019
  İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Elektrikli Araçlar Zirvesi (EAZ) 13 Aralık 2019 tarihinde Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yoğun bir katılımla gerçekleşti.

 • Prof. Doğan Kuban'a Şükranlarımızla
  Ara 15, 2019
  Mimarlık alanında bu yılki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Mimarlık Fakültemizin emekli öğretim üyelerinden değerli hocamız Prof. Doğan Kuban’a takdim edilmiştir.

 • Araştırmadan Uygulamaya Deprem Bölgelerinde Tarihi Yapılar Semineri İTÜ’de
  Ara 13, 2019
  2018’de ilkinin düzenlendiği ‘One Day Only’ seminerinin ikincisi, bu sene yine 12 Aralık’ta İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla 126 numaralı konferans salonunda yapıldı.

 • Design Together Yarışması Ön Eğitimlerle İTÜ’de
  Ara 11, 2019
  İTÜ Mühendisliğe Hazırlık Kulübü (MHK) tarafından Türkiye’de BIM (Building Information Modelling-Yapı Bilgi Modellemesi) sisteminin kullanımının yaygınlaşması ve farkındalığının artması amacıyla düzenlenen “Design Together with BIM” Yarışmasının hazırlık maratonu ön eğitimlerle başladı.

 • Peyzaj Mimarlığı Öğrencilerimizden Mimari Fikir Projesi Yarışması Başarısı
  Ara 10, 2019
  İTÜ Peyzaj Mimarlığı yüksek lisans ve lisans öğrencilerimiz, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği Ulusal Öğrenci Mimari Fikir Projesi Yarışması serisinin 10.’su olan, “Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı ve Yakın Çevresinin Düzenlenmesi” yarışmasında ödül kazandılar.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Binası Mimari Proje Yarışması Sonuçlandı
  Ara 09, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışması kazananları belli oldu. İTÜ Rektörlüğü tarafından açılan İTÜ İşletme Fakültesi yerine mevcut tarihi karakol binasının yanına yapılacak fakültenin projelerinin elde edilmesi amacıyla açılan yarışma sonuçları 8 Aralık 2019’da açıklandı.

 • Bilişim Teknolojileri Zirvesinde Yarının Dünyasına Bakış
  Ara 09, 2019
  İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü (İTÜ İMK) tarafından düzenlenen Bilişim Teknolojileri Zirvesi (BTZ) 6-7 Aralık 2019 tarihlerinde İTÜ Maçka Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

 • Kız Kardeşim Projesi Koordinasyon Toplantısı İTÜ’de
  Ara 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi Koordinasyon Toplantısı, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 • Kız Kardeşim Projesi’nden Yerel Lezzetleri Yaşatan Girişimci Kadınlara Destek
  Ara 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi kapsamında yerel lezzetler üzerine çalışan girişimci kadınların desteklenmesi amacıyla hayata geçirilen Yerel Lezzet Girişimciliği Destek Programı kazananları İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı. Toplantıda belirlenen kriterlere göre iş geliştirme hibesi almaya hak kazanan 11 girişimci kadına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölgesi Başkanı Evguenia Stoichkova, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır tarafından ödül verildi. Program kapsamında Türkiye genelinden 29 ilden restoran sahibi olan ve yerel lezzetler üzerine çalışan 121 girişimci kadının başvuruları değerlendirildi.

 • İTÜ Çekirdek Avrasya’nın En İyi Kuluçkası Seçildi
  Ara 05, 2019
  İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, EuroAsian Startup Awards Turkey’de Best Accelerator/Incubator Program kategorisinde aldığı ödülün ardından, ikinci aşama olan bölge oylamasında Best Accelerator/Incubator Program kategorisinde bölge birincisi seçildi.

 • İstanbul Deprem Çalıştayına İTÜ Damgası
  Ara 05, 2019
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2-3 Aralık tarihlerinde düzenlenen, ulusal ve uluslararası paydaşların bir araya geldiği “İstanbul Deprem Çalıştayı”na İTÜ’lü bilim insanları damga vurdu.

 • Ayazağa Yerleşkemiz Dünyanın 54., Avrupa'nın ise 29. En Yeşil Kampüsü
  Ara 04, 2019
  İTÜ, Üniversite kampüslerinin yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric sıralamasında bir yılda 13 basamak birden yükselerek “Dünyanın en yeşil 54’üncü Kampüsü” oldu.

 • Türk Müziği’nin Çocuk Korosu Albümü “Umut Çiçekleri”
  Ara 04, 2019
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın (TMDK) bir kolu olan Müzik Ortaokulu/ Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi öğrencilerinden oluşan Prof. Dr. Selahattin İçli Çocuk Korosu, “Umut Çiçekleri” isimli albüm çalışmasını hayata geçirdi. Albümün lansman konseri 30 Kasım’da Beşiktaş Belediyesi Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Prof. Dr. Zehra Çataltepe’ye Uluslararası Kadın Girişimciler Vakfından Ödül
  Ara 04, 2019
  İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültemizin Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Zehra Çataltepe İstanbul Ticaret Odası tarafından 2019 yılı için aday gösterildiği Uluslararası Kadın Girişimciler Vakfı’nın (IWEC) 2019 yılı “Yılın Girişimci Kadını Ödülü”ne layık görüldü.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Aral Okay’a George Forster Ödülü
  Ara 03, 2019
  İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aral Okay, Alexander von Humboldt Vakfı’nın Georg Forster Araştırma Ödülü’nü kazandı. Prof. Dr. Aral Okay’a ödülü Türkiye jeolojisi üzerinde yaptığı çalışmalar nedeniyle verildi.

 • İTÜ Ekonomi Kulübü’nün İlk Zirvesi
  Ara 03, 2019
  İTÜ Ekonomi Kulübü, bu yıl ilkini gerçekleştirdiği “Ekonomi Zirvesi” etkinliğiyle Ayazağa Yerleşkemizde ekonomi dünyası ile üniversite öğrencilerini buluşturdu.

 • Pazarlama ve Finans Zirvesi ile “İlham İTÜ’de”
  Ara 03, 2019
  İTÜ Yatırım Kulübü tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Pazarlama ve Finans Zirvesi iş ve sanat dünyasından önemli isimlerini “İlham Burada” mottosuyla ağırladı.

 • 135. Balık Günü İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde Kutlandı
  Ara 03, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesinin kuruluş yıl dönümünü simgeleyen 135. Balık Günü mezunlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 • İTÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyelerinin Yeni Araştırması Nature Scientific Reports’da
  Kas 29, 2019
  İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Doğa Doğan, Doç. Dr. Neslihan Ocakoğlu, Araş. Gör. Serkan Üner ve İstanbul Üniversitesi’nden Dr. Yeliz İşcan Alp’in CNR - İtalya ile iş birliğinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları dünyanın önde gelen bilimsel yayınlarının yer aldığı Nature Scientific Reports Dergisi’nde yayınlandı.

 • İTÜ Çekirdek’ten Rekor: Big Bang’te Girişimcilere Dağıtılan Kaynak İkiye Katlandı!
  Kas 29, 2019
  Dünyanın girişimcilere en fazla kaynak sağlanan etkinliği ‘Big Bang Start-up Challenge’ bu yıl yeni bir rekora imza attı. Big Bang’te sahneye çıkmaya hak kazanan 20 finaliste ek olarak yarı finalist gruplar ve ikinci tur yatırımlarını alan İTÜ Çekirdek girişimleriyle birlikte 52 milyon TL’lik ödül, nakit ve yatırıma ulaşılarak; bir önceki yıl dağıtılan kaynak ikiye katlandı. 52 milyon TL’nin yaklaşık 48 milyon TL’si yatırım olarak girişimcilerle buluşurken, 2019 Türkiye girişimcilik ekosisteminin ilk 3 çeyreğinde alınan yatırımın yarısının; yalnızca bir gecede dağıtılması da Big Bang’in gücünü gösterdi. Sahneye çıkan 20 finalist arasından en çok desteği alan ilk üç girişim Parxlab, Sensemore ve Earnado oldu.

 • A101’in 8888. Mağazası İTÜ’de Açıldı
  Kas 29, 2019
  Türkiye'nin 81 ilinde hizmet veren A101’in 8888. Mağazası İTÜ Ayazağa Kampüsümüzde açıldı. Ayazağa Yerleşkesi Fen Bilimleri Enstitüsü Binasının yanında hizmete giren mağazanın açılışını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve A101 Yönetim Kurulu Başkanı Mezunumuz Ahmet Yaşar Aydın gerçekleştirdi.

 • İTÜ TMDK Öğretim Üyeleri Güzel Sanatlar Liseleri Öğretmenleriyle Hizmet İçi Eğitimde
  Kas 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 15 Nisan 2019 tarihinde imzalanan “Eğitimde İş Birliği Protokolü” kapsamında Türkiye’deki 83 Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki 300'e yakın gitar, ud, bağlama, ney, kemane, kanun, koro, çalgı toplulukları ve Türk Müziği teorisi öğretmeni ile İTÜ TMDK'dan 14 Öğretim üyesi 18-22 Kasım 2019 tarihlerinde Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde hizmet içi eğitim çalışması için bir araya geldi.

 • ATHENS Programı ile İTÜ’de Ders Aldılar
  Kas 28, 2019
  İTÜ ve Avrupa’daki 15 ülkenin en prestijli teknik üniversitenin partnerliğinde Advanced Technology Higher Education Network/Socrates (ATHENS) Değişim Programı’na katılan 37 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi 18-22 Kasım tarihlerinde aldıkları dersleri tamamladı.

 • “YüBİTA” Projesi ile Yara İzleri Tespitinde Adli Tıpa Destek
  Kas 28, 2019
  İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Gelir’in TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirdiği “YüBİTA” Projesi adli tıp bilimine destek sağlayacak. Yaralanma sonucu yüzde meydana gelen yara izlerini tarayıp bunların kalıcı olup olmadığını tespit etmek için geliştirilen "YüBİTA" (Yüz Bölgesinde İzlerin Tespiti ve Analizi) adlı cihaz, adli tıp alanında işlemlerin daha hızlı yürümesini sağlayacak.

 • İTÜ MTAL Öğrencileri Yerli ve Milli Osiloskobu Deneyimleyecek
  Kas 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (İTÜ MTAL) öğrencileri Compocket adındaki genç Türk mühendis ekibi tarafından yerli ve milli imkânlarla oluşturulan mobil tabanlı osiloskobu deneyimleyecek.

 • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinde “Mimarlık" Ödülü Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Doğan Kuban’ın
  Kas 26, 2019
  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulunca belirlenen "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde değerli emekli öğretim üyemiz ve mezunumuz Prof. Dr. Doğan Kuban “mimarlık” alanındaki ödüle layık görüldü.

 • İTÜ’den Havacılık Sektörüne Laboratuvar Desteği
  Kas 26, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi havacılık sektörü için önemli bir laboratuvarı bünyesine kattı. Uzay Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Melike Nikbay’ın sorumluluğunda kurulan AeroMDO Lab’da bursiyer olarak görev alan araştırmacı öğrenciler, ağırlıklı olarak “Ses-Üstü Uçak Tasarımı için Sonik Patlama, Aeroelastisite ve İtki Sistemini Bütünleştiren Çok Doğruluklu ve Çok Disiplinli Yöntemlerin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi ve Glasgow Üniversitesi ortaklığı ile İTÜ’de yürütülen “Düzlemsel Olmayan Taşıma Sistemleri için Türbülans ve Aerodinamik Optimizasyon” başlıklı NATO projesi kapsamında sağlanan destekle çalışmalarını sürdürecek.

 • İTÜ’lüler Design Week Turkey 2019’da
  Kas 21, 2019
  14-17 Kasım tarihlerinde düzenlenen Design Week Turkey 2019’da Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümümüz tarafından düzenlenen “Tasarım Odaklı Düşünce” çalıştayları öne çıktı. İTÜ’lü akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz tasarım söyleşilerine konuk oldu.

 • İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı St. Petersburg Kültür Forumunda
  Kas 21, 2019
  Dünyanın kültür alanında en seçkin etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 8'incisi düzenlenen "St. Petersburg Uluslararası Kültür Forumu 14-17 Kasım tarihlerinde Rusya St. Petersburg’da gerçekleştirildi.

 • Türkiye’de Depozito İade Uygulaması için İTÜNOVA TTO Öncülük Edecek
  Kas 21, 2019
  Türkiye Depozito İade Sistemi (TÜDİS) Projesi ile ulusal ölçekte depozito uygulanacak içecek ambalajlarının tüketicilerden alınması, depolanması, taşınması ve geri dönüşüm ya da geri kazanım süreçlerinin uygun şekilde tamamlanması ve bu süreçlerin Kamu-Özel Sektör İş Birliği (KÖİ) modeli ile yapılabilirliğinin araştırılması amaçlanıyor.

 • MEM-TEK’in 10. Yılında Uluslararası Sempozyum
  Kas 21, 2019
  6. MEM-TEK Uluslararası Membran Teknolojileri Sempozyumu İstanbul’da gerçekleştirildi. Sempozyumda, Türkiye’de arıtma ve atık su sistemlerinde yerli ve milli çözümler ön plana çıkarken, konuya ilişkin dünya örnekleri tartışıldı. Dr. Dinçer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde düzenlenen programda MEMTEK’in 10 yılı da kutlandı.

 • “Yarın Çok Genç Olacak” Projesi ile İTÜ’yü Ziyaret Ettiler
  Kas 21, 2019
  T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen “Yarın Çok Genç Olacak” projesiyle Van, Ağrı ve Hakkari’den yola çıkan öğrencilerin İstanbul’daki rotaları arasında İTÜ de yer aldı.

 • İTÜ ARI Teknokent Olgun Aşama TGB Kategori İkincisi
  Kas 20, 2019
  Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2018 Yılı Performans Endeksi sonuçları açıklandı. İTÜ ARI Teknokent “Olgun Aşama TGB Kategorisi İkincisi” oldu.

 • İTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON) 2019’da
  Kas 19, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi EEMKON 2019’da yerini aldı. 70’e yakın üniversitenin katkı sunduğu kongrede, İTÜ’lü akademisyenlerin Elektrik, Elektronik, Bilişim Sistemleri, Kontrol ve Biyomedikal Mühendisliği alanlarındaki yeniliklerle ilgili yaptığı sunumlar ilgiyle izlendi.

 • İTÜ Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
  Kas 19, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde kurulan Türkiye’nin devlet üniversiteleri arasındaki ilk Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi yüksek teknolojinin merkez üssü olacak.

 • Doç. Dr. Berk Canberk’e Türkiye Bilişim Derneğinden Akademik Öğretim Ödülü
  Kas 19, 2019
  Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Berk Canberk, ‘Türkiye Bilişim Derneği Prof. Dr. Aydın Köksal Bilgisayar Mühendisliği Akademik Öğretim Ödülü’ne layık görüldü.

 • Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri Tez Yarışmasında İTÜ’lülere Ödül
  Kas 19, 2019
  STM - Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret. A.Ş. tarafından düzenlenen Denizaltı Tasarımı ve Teknolojileri tez yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada yüksek lisans ve lisans düzeyindeki öğrencilerimizin tez çalışmaları Üniversitemize 1.lik ve 2.lik getirdi.

 • İTÜ Kurumsal Akademi: Aidiyet, Motivasyon, Değer
  Kas 18, 2019
  246 yıldır hayatın farklı alanlarına yön veren Üniversitemiz, idari kadromuzun kişisel ve mesleki donanımına katkı sağlayacak İTÜ Kurumsal Akademi’yi bu yılın başında hayata geçirdi. Üniversitemizin idari kadrosunun kişisel, yönetsel ve mesleki alanlardaki bilgi, beceri ve iletişim ihtiyaçlarına cevap vermeyi hedefleyen İTÜ Kurumsal Akademi hakkında bilgi almak için genel sekreterliği süresince projeyi üstlenen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Sait Yazgan ve Genel Sekreter Yardımcımız Aylin Elbay’a sorularımızı yönelttik.

 • İTÜ Kuzey Kıbrıs Telsim Future Lab Açıldı
  Kas 13, 2019
  İTÜ Kuzey Kıbrıs Telsim Future Lab, İTÜ Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi’nde açıldı. Vodafone'un Türkiye'den sonra KKTC’de kurduğu merkez, bir üniversite ile iş birliği ile hayata geçirilen ilk teknoloji merkezi olma özelliği taşıyor.

 • İTÜ ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi’nden 5 Yıllık İş Birliği
  Kas 13, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Peter The Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi (SPbPU) arasında iş birliği anlaşması (MoU) imzalandı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve SPbPU Rektörü Prof. Andrei Rudskoi arasında imzalanan anlaşma özellikle lisansüstü çift diploma programlarıyla eğitim, araştırma, geliştirme alanlarında 5 yıl ve üstü iş birliklerini içeriyor.

 • Öğrencilerimizin Araştırması Water (Switzerland) Bilimsel Dergisinde
  Kas 13, 2019
  Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yapılan “Hidrolojik Model Kalibrasyonunda Uydu Bazlı Toprak Nemi ve İki Yeraltı Suyu Veri Kaynağı Kullanımının Ek Değeri” başlıklı araştırması Water (Switzerland) isimli bilimsel dergide yayınlandı.

 • Akıllı Havacılık ve Uzay Uygulamalarında Sektör ve Akademi İTÜ’de Buluştu
  Kas 13, 2019
  İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (ITUARC) tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteklediği “ITUARC-Yenilikçi Teknolojilerin Akıllı Havacılık ve Uzay Uygulamaları Araştırma Merkezi” isimli proje kapsamında Sektör-Akademi Günleri’nin ilki Ayazağa Yerleşkemizde gerçekleştirildi.

 • Ölümünün 81. Yıl Dönümünde İTÜ’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni
  Kas 12, 2019
  Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 81. yılında İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, rektör yardımcılarımız, genel sekreterimiz, genel sekreter yardımcılarımız, akademisyenlerimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımız katıldı.

 • Ulu Önder Atatürk'ü Anma Töreni
  Kas 08, 2019
  Ulu Önder Atatürk’ün 81. Ölüm Yıl Dönümü için düzenlenen Anma Töreni, 10 Kasım 2019 Pazar günü, Saat 09.00’da, Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

 • İTÜ Alan Bazında Dünyanın En İyi Üniversiteleri Arasında
  Kas 08, 2019
  Üniversitemiz, US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı.

 • İTÜ Çekirdek Dünyada İlk 5’te
  Kas 07, 2019
  İTÜ Çekirdek, dünyadaki lider üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezlerini karşılaştıran ve sıralayan uluslararası UBI Global endeksine göre dünyada ilk 5’te yer aldı.

 • Murat Yeşildere “Eyvah CEO Doğuruyor” Semineri ile İTÜ'de
  Kas 06, 2019
  İTÜ Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (İTÜ BMT KAUM) tarafından düzenlenen “Eyvah CEO Doğuruyor” başlıklı seminerde toplumsal cinsiyet aktivisti Murat Yeşildere İTÜ’lü kadınlarla bir araya geldi.

 • İTÜ'den Türk Kızılayı'na Tam Destek
  Kas 05, 2019
  Kızılay Haftası Türkiye genelinde kutlanırken Üniversitemiz de Türk Kızılay'ın faaliyetleri arasında yer alan Kan Bağışı Kampanyasına ve Bağcılar Toplum Merkezi ile Kuş Evi Projesi’ne ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü Arasında Protokol
  Kas 04, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) arasında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümümüz bünyesinde ortak bilimsel çalışmalar yapmak amacıyla, MGM önderliğinde akademik ve teknik çalışmaları desteklemek amacıyla kurulacak irtibat ofisine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

 • “RSG Dergi” 18 Sayısında, Merhum Çini Sanatçısı Adnan Ergüler'in Eserlerine Yer Veriyor
  Kas 01, 2019
  Öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve tüm sanatseverleri Ayazağa Yerleşkemizde buluşturan önemli bir durak olan İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) ile ilgili gelişmeleri sanat meraklılarına ulaştıran RSG dergi, 18. sayısıyla okurlarıyla buluştu.

 • Nakkaşın Fırçası Belgeseli Yayında
  Kas 01, 2019
  Öğretim Görevlimiz Dr. Aslıhan Erkmen’in akademik danışmanlığını üstlendiği “Nakkaşın Fırçası” isimli belgesel yayında.

 • İTÜ’nün Proje Takımları Ayazağa Kampüsünde Buluştu
  Eki 31, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) mühendislik bölümlerinden öğrencilerinin yer aldığı 15 öğrenci takımı, Proje Takımları Tanıtım Günü'nde bir araya geldi. Bu yıl ilk kez düzenlenen etkinlikte Uluslararası yarışmalarda Ülkemizi başarı ile temsil eden takımlarımız projelerini sergiledi.

 • İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu Gaziantep’te Konser Verdi
  Eki 30, 2019
  Devlet Sanatçısı Şef İnci Çayırlı yönetimindeki İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Türk Müziği Topluluğu (İTÜMTMT), Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8 Ekim 2019 Salı günü konser verdi.

 • Cumhuriyetimizin 96. Yılını Kutladık
  Eki 28, 2019
  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yılı, 28 Ekim Cuma günü, İTÜ Rektörlük Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

 • İklim Değişikliği ve Sektörlerle Etkileşimi ATMOS 2019’da
  Eki 28, 2019
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü tarafından her iki yılda bir düzenlenmekte olan “9. Uluslararası Atmosfer Bilimleri Sempozyumu - ATMOS2019” bu yıl 23-26 Ekim 2019 tarihlerinde Üniversitemiz Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Prof. Dr. Mustafa İnan’ı Saygıyla Andık
  Eki 28, 2019
  Aramızdan ayrılışının 52. Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) 1957-1959 yılları arası Rektörlüğünü yapan merhum Prof. Dr. Mustafa İnan için bir anma toplantısı gerçekleştirildi.

 • İTÜ TMDK Bünyesinde Sadun Aksüt Arşiv ve Koleksiyonu Açıldı
  Eki 28, 2019
  Sanatçı Sadun Aksüt’ün mesleki yaşamı boyunca oluşturduğu arşivi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bünyesindeki Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nde olacak.

 • Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” Sergisi İTÜ RSG’de
  Eki 25, 2019
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) Sanatçı Oğuz Haşlakoğlu’nun “Retro-inspective” sergisiyle yeni dönemi karşıladı.

 • Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca’ya Cibuti'den Liyakat Nişanı
  Eki 25, 2019
  Rektörümüz Prof.Dr. Mehmet Karaca, Cibuti Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin yapılandırılmasına İTÜ’nün sağladığı katkı dolayısıyla Cibuti Cumhurbaşkanı tarafından “Liyakat Nişanı” ile ödüllendirildi. Liyakat Nişanı, 27 Haziran 1977 Cibuti’nin bağımsızlık gününü ifade eden bir devlet ödülü olarak biliniyor.

 • İTÜ Sektör Zirvesine Öğrencilerden Yoğun İlgi
  Eki 24, 2019
  İTÜ Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen “Sektör Zirvesi” 2-23 Ekim tarihlerinde öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

 • KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan İTÜ’de
  Eki 23, 2019
  KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan ve beraberindeki heyet İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesinde bir dizi temaslarda bulundu.

 • TUPOB Yarışmasından Öğrencimize Ödül
  Eki 23, 2019
  2019 TUPOB Şehir ve Bölge Planlama Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması sonuçları açıklandı. Toplam 28 projenin katıldığı yarışmada, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencimiz Seda Şahin’in bitirme projesi ödüle değer görüldü.

 • Marmara Depremlerinin 20. Yılında Dünyaca Ünlü Yer Bilimciler İTÜ’de Buluştu
  Eki 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 1999 İzmit ve Düzce depremlerinin 20.yılı dolayısıyla uluslararası bir deprem konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta, beklenen İstanbul depremi ve Marmara Denizi’nde son 20 yılda gerçekleştirilen deprem araştırmalarının bulguları paylaşıldı.

 • İTÜ ve ARMERKOM Akademik İş Birliği Yapacak
  Eki 23, 2019
  Mazisi 1773 yılında kurulan Mühendishane-i Bahri Hümayun’a dayanan iki köklü kurum Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi, geleceğin üstün elektronik korunma kabiliyetine sahip ve muhasım elektronik destek sistemlerine karşı yakalanma olasılığı düşük yeni nesil gürültü radarlarında ihtiyaç duyulan dalga formlarının geliştirilmesi yolunda iş birliği yapacak.

 • İTÜ İşletme Fakültesi Binası Mimarını Arıyor
  Eki 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İşletme Fakültesi Mimari Proje Yarışmasına başvurular devam ediyor. Yarışmaya katılacak projelerin son teslim tarihi 28 Kasım 2019 olarak açıklandı. Mimari projeler, alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve kazanan proje 21 Aralık Cumartesi günü düzenlenen törende açıklanacak.

 • Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu Bilim, Araştırma Teşvik ve Teknoloji Teşvik Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Eki 22, 2019
  20 Ekim 1978 tarihinde İTÜ Elektrik Fakültesi Dekanlığı görevi sırasında silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden merhum Öğretim Üyemiz ve Eski Rektörümüz Ord. Prof. Bedri Karafakıoğlu adına bu yıl ikincisi gerçekleşen Bilim, Araştırma Teşvik ve Teknoloji Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu.

 • Araştırma Makalesi İpuçları ile Dr. İslem Rekik MEC 2019 Ödüllerinde
  Eki 21, 2019
  Üniversitemiz Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Dr. İslem Rekik, The Medical Image Computing and Computer Assisted Intervention Society (MICCAI) Educational Challenge’dan (MEC) ödülle döndü. Medikal görüntüleme alanında gerçekleştirdiği araştırma makaleleri için eğitim materyalleri, temel konseptleri ve ipuçları hakkında yaptığı çalışmayla jüri oylarıyla 7 finalist arasına giren Dr. Rekik, MICCAI 2019 Shenzhen’de katılımcı oylarıyla 2. seçildi.

 • Kültürel Alanların Güvenliği Çalıştayı İTÜ’de Yapıldı
  Eki 18, 2019
  İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından “Kültürel Alanların Güvenliği Çalıştayı” düzenlendi.

 • MİAM 20 Yaşında
  Eki 18, 2019
  İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) kuruluşunun 20. yılını 15 Ekim Salı akşamı gerçekleştirilen bir törenle kutladı. 20. Yıl Gala Konseri Dr. Erol Üçer anısına atfedildi.

 • İstanbul Havalimanı Kütüphanesi Açıldı
  Eki 17, 2019
  Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Hatice Ayataç ve Öğretim Görevlisi Murat Ayataç’ın projelendirdiği İstanbul Havalimanı Kütüphanesi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

 • İTÜ Ev Sahipliğinde 2. ASELSAN Akademi Çalıştayı
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesinde 12-15 Ekim 2019 tarihleri arasında “2. ASELSAN Akademi Çalıştayı” düzenlendi.

 • İTÜ ve Ümraniye Belediyesi’nden İş Birliği Protokolü
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ümraniye Belediyesi arasında Ümraniye halkının sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, Üniversitemiz önderliğinde sanatsal ve akademik çalışmaları desteklemek amacıyla iş birliğine gidildi.

 • ‘Emtia’nın Dönüşümü Taşkışla’da
  Eki 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nün düzenlediği ve 16. İstanbul Bienali paralel etkinliklerinden biri olan ‘meta-morfoz ‘Emtia’nın Dönüşümü’ sergisi, 14 Ekim 2019 tarihinde İTÜ Taşkışla Kampüsünde sanatseverlerle buluştu.

 • Dünyaca Ünlü Yerbilimcilere İTÜ’den Fahri Doktora
  Eki 16, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından Dünya’da ve Ülkemizde yerbilimleri alanında bilim ve teknolojinin gelişmesine sağlamış oldukları katkılar nedeniyle Prof. Dr. John F. Dewey’e, Prof. Dr. Dan McKenzie’ye ve Prof. Dr. Xavier Le Pichon’a Fahri Doktora Beratları verildi.

 • Erdi Canbay İsmi İTÜ’de Kurulan Laboratuvarda Yaşayacak
  Eki 15, 2019
  2017 yılında elim bir iş kazasında kaybettiğimiz Uzay Mühendisliği Bölümü mezunumuz Erdi Canbay anısına Vestel Savunma Sanayi A.Ş. katkılarıyla İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim laboratuvarı yaptırıldı. Laboratuvara, Erdi Canbay Mekanik ve Titreşim Eğitim Laboratuvarı ismi verildi.

 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kongresi İTÜ’de
  Eki 14, 2019
  Moleküler Biyoloji ve Genetik Kulübümüz tarafından düzenlenen Uluslararası Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kongresi, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarını ağırladı.

 • İTÜ ile Sospitas Şirketi arasında İş Sağlığı ve Güvenliği Yazılım İş Birliği
  Eki 11, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Sospitas Bilimsel Girişim Ltd. Şti. arasında İş Sağlığı ve Güvenliğinde Yazılım Hizmeti ve İş Birliği Sözleşmesi imzalandı.

 • 4. Uluslararası İnşaat ve Çevre Mühendisliği Konferansı (BCEE4) İTÜ’deydi
  Eki 10, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. Uluslararası İnşaat ve Çevre Mühendisliği Konferansı’na (BCEE4) ev sahipliği yaptı.

 • İTÜ GİNOVA'nın AB Projesine Uluslararası Destek
  Eki 10, 2019
  İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi - İTÜ GİNOVA’nın ortakları arasında yer aldığı “The Boundary Spanners Development Programme” başlıklı proje Erasmus Programı + Bilgi Ortaklıkları tarafından kabul edildi.

 • İTÜ, Marmara Uluslararası Kent Forumunda
  Eki 10, 2019
  Üniversitemiz, Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilk defa düzenlenen Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (Marmara Urban Forum - MARUF) akademik paydaş olarak yer aldı.

 • Gelecek Vaat Eden Öğrenciler Sektörünün Öncüsü CEO ile Bir Gün Geçiriyor
  Eki 09, 2019
  Uluslararası üst düzey yönetici araştırma, değerlendirme ve liderlik gelişimi alanının liderlerinden Odgers Berndtson, global olarak gerçekleştirdiği Bir Gün CEO programı ile üçüncü ve dördüncü sınıf lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerini ülkemizin önde gelen CEO’ları ile bir araya getiriyor. Program, üçüncü döneminde İTÜ’lü öğrencileri bekliyor.

 • Google DeepMind’dan Dr. Alhussein Fawzi’yi Ağırladık
  Eki 09, 2019
  İTÜ Yapay Zeka Merkezi ve Bilgi Ekonomisi Derneği ile birlikte düzenlenen, Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisi kapsamında, Dr. Alhussein Fawzi “Fooling Deep Networks” başlıklı konuşmasıyla İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeydi.

 • Yeniden Ev Kurmak Temalı TÜBİTAK Proje Çalıştayı İTÜ’de Yapıldı
  Eki 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü yaptığı, “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi kapsamında, [YENİDEN]+ EV KURMAK temalı çalıştay, 4 Ekim 2019 tarihinde, İTÜ Taşkışla Kampüsünde gerçekleştirildi.

 • Türkiye'nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su listesinde 5 İTÜ'lü
  Eki 08, 2019
  “CEO Club 50 Güçlü Kadın CEO Zirvesi” kapsamında, Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su ödülleri sahiplerini buldu. İTÜ Mezunlar Derneği (İTÜMD) Yönetim Kurulu Üyelerimiz Feyza Narlı ve Selda Badat Bahadır'ın aralarında bulunduğu listede mezunlarımız Jaklin Güner, Evrim Hizaler ve Fatmagül Cengaver yer aldı.

 • Kariyer Basamakları İTÜ Sektör Zirvesinden Geçiyor
  Eki 07, 2019
  İTÜ Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen Sektör Zirvesi, 02-23 Ekim tarihlerinde 8 farklı sektörün çalışmalarını İTÜ’lülerle buluşturuyor. Finans ve yatırım odaklı sektör temsilcilerinin ağırlandığı ilk oturumuyla Sektör Zirvesi, 2 Eylül günü Ayazağa Kampüsümüzde açılışını yaptı.

 • Minikler Rengârenk Kuş Yuvalarıyla İTÜ’de
  Eki 04, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde GreenMetric’e göre Dünyanın 67. Avrupa'nın 32. En Yeşil Kampüsünde anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 • Mezunumuz Dr. Deniz Turan Kunter’e Uluslararası Genç Bilim İnsanı Ödülü
  Eki 04, 2019
  Mezunumuz Dr. Deniz Turan Kunter, Uluslararası Mühendislik ve Gıda Topluluğu tarafından gıda alanındaki en prestijli ödül olarak bilinen “Nestle Genç Bilim İnsanı” ödülüne değer görüldü.

 • Eğlendikçe Burs Kazandıran Festival: İTÜ FEST
  Eki 03, 2019
  Son yılların gözde etkinliklerinden olan tek günlük yerli festivallerden İTÜ FEST, müzik dünyasının birbirinden renkli isimlerini 28 Eylül’de İTÜ Stadyumu’nda buluşturdu.

 • Metaforlardan Dijital Dünyaya Mekanlarda Yenilikçi Etkileşimler
  Eki 03, 2019
  Prof. Dr. Mary Lou Maher İTÜ Mimarlık Fakültesi “architalkture” seminer serisi kapsamında “Metaphorical Concepts for Designing Interactive Buildings” konusunu değerlendirdi.

 • İTÜ Radyosu, 'World College Radio Day' Etkinliğinde
  Eki 02, 2019
  İTÜ Radyosu, "World College Radio Day" küresel canlı yayın maratonunda ülkemizi temsil edecek.

 • Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı İTÜ Desteğiyle Gerçekleşti
  Eki 02, 2019
  Uzay Hukuku ve Politikası Konferansı; Türkiye Cumhuriyeti ev sahipliğinde TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı ve Asya-Pasifik Uzay İş Birliği Örgütü (APSCO) organizasyonuyla ve İTÜ desteğiyle 23-26 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşti.

 • İTÜ ve İTHİB İş Birliği ile Türkiye'de Bir İlk: Tezli Teknik Tekstiller Yüksek Lisans Programı
  Eki 01, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden tekstildeki dönüşümün somut adımlarını lisansüstü program iş birliği ile atıyor. Programın, Türkiye’de “teknik tekstiller” alanında sektörün gelişimine liderlik edecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine ve üniversite-sanayi işbirliği vasıtasıyla firmaların AR-GE potansiyellerinin geliştirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

 • 246 Kulüp ile Back to School Festivalinde Yeni Arılara “Merhaba!”
  Eki 01, 2019
  İTÜ Ailesinin akademik yıla eğlenceli bir başlangıç yapması için düzenlenen ve Üniversitemiz öğrenci kulüplerinin tanıtıldığı “Back to School Festivali” 25-27 Eylül’de Ayazağa Kampüsünde gerçekleşti. İTÜ 246. yılında 246 kulüple yeni arılara “merhaba” dedi.

 • eCAADe Başkanı Mimarlık Fakültemizden Prof. Dr. Birgül Çolakoğlu
  Eyl 26, 2019
  Mimari tasarım alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan eCAADe’nin (Education and Research in Computer Aided Architectural Design in Europe) düzenlediği konferanslardan eCAADe SIGraDi (The Iberoamerican Society of Digital Graphics) 2019 gerçekleştirildi. Etkinlik sonrası yapılan toplantıda, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meryem Birgül Çolakoğlu eCAADe başkanlığı görevine seçildi.

 • İTÜ ve Esenler Belediyesi’nden İş birliği Protokolü
  Eyl 26, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Esenler Belediyesi arasında Esenler halkının sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, Üniversitemiz önderliğinde sanatsal ve akademik çalışmaları desteklemek amacıyla iş birliğine gidildi.

 • İTÜ’lüler Halit Ayar İçin Yürüdü
  Eyl 25, 2019
  İTÜ Kulüpler Birliği tarafından yakın zamanda kaybettiğimiz değerli öğrencimiz Halit Ayar anısına İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yürüyüş düzenlendi. İTÜ Rektörlüğü tarafından da desteklenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

 • İTÜ’lüler TEKNOFEST'e Damga Vurdu
  Eyl 24, 2019
  TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen yarışmalarda İTÜ öğrenci takımlarının projeleri başarılarıyla göz doldurdu. En iyi dereceye giren 2 ekibimiz, ödüllerini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

 • STS Turkey 2019, İTÜ’de Gerçekleşti
  Eyl 24, 2019
  Üniversitemiz, “STS Turkey 2019 Toplum için Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Konferansı”na ev sahipliği yaptı.

 • Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda Team Bosphorus Başarısı
  Eyl 24, 2019
  Dünyanın en büyük üniversiteler arası sürdürülebilir konut yarışması olan Solar Decathlon’un Afrika ayağında Türkiye’yi temsil eden Team Bosphorus Takımı yarışmada başarıdan başarıya koşuyor.

 • Lisansüstü Öğrencilerimizle Tanıştık
  Eyl 24, 2019
  Üniversitemizde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı itibariyle öğrenime başlayacak olan lisansüstü öğrencilerimizin İTÜ kültürüne uyum sağlamasını kolaylaştırmak adına oryantasyon programı düzenlendi.

 • Sigortam.net İTÜ, Basketbol Süper Lig’de
  Eyl 20, 2019
  Üniversitemizin efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Basket, Türkiye Basketbol Süper Ligi’ne yükseldi.Geçtiğimiz sezonda Türkiye Basketbol 1. Ligi’ne (TBL) damga vurarak Play Off şampiyonluğunu kıl payı kaçıran Sigortam.net İTÜ Basket, yeni sezonda Basketbol Süper Liginde mücadele edecek.

 • Dr. Reyhan Şengür Taşdemir ve Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya YÖK Üstün Başarı Ödülü
  Eyl 20, 2019
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İçme Suyu Arıtımında Nano Gözenekli Membran Filtre Üretimi” konusunda hazırladığı doktora tezi için Dr. Reyhan Şengür Taşdemir’e ve kendisinin Tez Danışmanı Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya Üstün Başarı Ödülü verdi.

 • Türkiye’nin ilk Uydu Yer İstasyonu: İTÜ UHUZAM
  Eyl 20, 2019
  Üniversitemiz bünyesinde bulunan ve Türkiye’nin ilk uydu yer istasyonu olan UHUZAM, yeryüzüne ilişkin iki ve üç boyutlu uydu görüntülerini; doğal afetlerden tarımsal ürünlerin gelişimine kadar birçok alanda kullanılmak üzere ilgili birimlerle paylaşılıyor. ​

 • İTÜ TEKNOFEST 2019’da Yerini Aldı
  Eyl 18, 2019
  Dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali başladı. Teknofest kapsamında 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek yarışmalarda İTÜ Proje Takımları ter dökecek.

 • 246. Akademik Yılımızın İlk Dersi Prof. Dr. William Shea’dan
  Eyl 17, 2019
  Üniversitemiz 2019 –2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde yapıldı.

 • Akademisyenimiz Prof. Dr. Tüzin Baycan’a Uluslararası Görev
  Eyl 16, 2019
  İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Akademisyenlerimizden Prof. Dr. Tüzin Baycan’ın da aralarında olduğu bir grup bilim insanına ait proje desteğe değer görüldü. “The Geography of New Working Spaces and the Impact On the Periphery - comeINperiphery” adlı proje, Avrupa Birliği işbirliğiyle gerçekleşen COST (European Cooperation in Science & Technology) Eylem Programınca başarılı bulunan 40 projeden biri oldu.

 • Su Yönetimi Ödülü İTÜ’nün
  Eyl 16, 2019
  Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizdeki su israfının önlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen “1. Türkiye Su Yönetimi Ödülü”nün sahibi İTÜ oldu.

 • Teknoloji Takımlarımız Teknofest 2019’a Hazır
  Eyl 13, 2019
  TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin en önemli ayağını teknoloji yarışmaları oluşturuyor. İTÜ Teknoloji takımları da bu yarışmalar için son hazırlıklarını tamamladı. 17-22 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek olan Teknofest İstanbul 2019’da Üniversitemizin takımları hem yarışlarda hem de İTÜ standlarında yerlerini alacak.

 • TBMM Başkanı ve Tarım Bakanı İTÜ’deki Yerli Elektrikli Araçları İnceledi
  Eyl 10, 2019
  TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Yerleşkesinde bulunan yerli ve milli, elektrikli traktör ve araçları test etti.

 • İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin İlk Dersi Rektörden
  Eyl 10, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ MTAL öğrencileri için bir açılış dersi yaptı.

 • İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi İbadete Açıldı
  Eyl 06, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü'nde yer alan İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açıldı.

 • İTÜ Mühendislikte Dünya Üniversiteleriyle Yarışıyor
  Eyl 05, 2019
  İTÜ, URAP 2018-2019 dünya alan sıralamasında tam 14 alanda kendine yer buldu. Aynı sıralamada, en iyi mühendislik derecesi de yine Üniversitemizin oldu.

 • Çekya Başbakanı Andrej Babis ve Heyeti İTÜ ARI Teknokent’te
  Eyl 04, 2019
  Türkiye ve Çekya arasındaki ikili ilişkiler ve iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için ülkemize gelen ve bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Çekya Başbakanı Andrej Babis ve beraberindeki heyet İTÜ ARI Teknokent’i ziyaret etti.

 • 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun
  Ağu 29, 2019

 • Prof. Dr. Yusuf Yağcı’nın Doğadan Esinlenen Yeni Araştırması Nature Communication Dergisinde
  Ağu 27, 2019
  İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Çin’in Jiangnan Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirdiği araştırmada ülkemizde karahindiba olarak bilinen dandelion bitkisinin davranışından esinlenerek bir polimerizasyon sistemi geliştirdi. Araştırmanın makalesi Nature Communication Dergisi’nde yayınlandı.

 • Horizon 2020 Desteği alan İTÜ’lü Akademisyenler Uçuşları İklime Göre Optimize Edecek
  Ağu 27, 2019
  Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gökhan İnalhan ve Dr. Öğr. Üyesi Emre Koyuncu’nun yürütücüsü olduğu “ Havacılıkta Operasyonel Gelişmelere Yönelik Yenilikçi Etki Azaltma Stratejilerinin İklim Açısından Değerlendirmesi” başlıklı proje, “Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı Havacılık Operasyonlarının İklim Değişikliği Üzerine Etkisi” kapsamında desteğe değer görüldü.

 • Atıktan Ev, Solar Decathlon Afrika Yolcusu
  Ağu 22, 2019
  İTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan ekip Team Bosphorus, Eylül ayında gerçekleşecek Solar Decathlon Afrika Yarışması’nda ilk kez Türkiye’yi temsil edecek. Ekip, sıfır enerji ve sıfır atık konseptli, 2 oda 1 salondan oluşan 90 metrekarelik “ReYard Evi” Projesinin inşasına, 21 Ağustos’ta Fas’ın Ben Guerir şehrinde bulunan Green Energy Park’ta başladı.

 • Kanto Gakuin Üniversitesi Heyeti İTÜ’de
  Ağu 22, 2019
  1999 yılında gerçekleşen Marmara depremleri sırasında Japonya’dan gelen gözlemci heyetinde yer alan Kanto Gakuin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hirofumi Kiku’nun başkanlığındaki üniversite temsilcileri, iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla 20 Ağustos’ta üniversitemizi ziyaret etti.

 • İTÜ Basket Sezonu Açıyor
  Ağu 19, 2019
  Üniversitemizin efsanevi basketbol takımı Sigortam.net İTÜ Basket, yeni sezon hazırlıklarına İTÜ Ayazağa Kampüsü Merkez Spor Salonu’ndaki antrenmanla başladı.

 • İTÜ’den 17 Ağustos Depremi 20. Yıl Çalışmaları
  Ağu 16, 2019
  İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Türkiye-Fransa iş birliği ile TÜBİTAK tarafından da desteklenen proje kapsamında, hassas mesafe ölçen cihazlarla deniz tabanındaki hareketliliğin anlık olarak incelendiğini söyledi.

 • İTÜ IMIAD “Yaşam” Temalı Atölye için Stuttgart’ta
  Ağu 09, 2019
  İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü İç Mimari Tasarım Uluslararası Yüksek Lisans Programı-IMIAD ve program ortağı üniversiteler, Hochshule für Technik Stuttgart Üniversitesi’nde (Almanya) “bugün ve yakın gelecekte yaşam” temasıyla bir atölye çalışması gerçekleştirdi.

 • İTÜ’lüler Facebook İçin Geliştiriyor
  Ağu 07, 2019
  İTÜ Matematik Mühendisliği öğrencilerimiz Nemat Jahangirov, Hakan Turğay, Aytaç İmişçi’nin aralarında bulunduğu “Manually” takımı Facebook Developer Circle (DevC) İstanbul’un düzenlediği 2019 DevC Community Challenge için gerçekleştirilen Build Days birincisi oldu.

 • İTÜ’nün Yeni Arıları, 246 Yıllık Ailemize Hoş Geldiniz!
  Ağu 06, 2019
  2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre İstanbul Teknik Üniversitesi lisans programlarına kesin kayıt yaptıracak öğrencilerimizin dikkatine;

 • Prof. Dr. Ahmet Gül’e Temel Bilimler Alanında TÜBİTAK Bilim Ödülü
  Ağu 05, 2019
  İTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ahmet Gül, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl verilen Bilim, Özel Hizmet ve Teşvik Ödülleri kapsamında Bilim Ödülü’ne değer görüldü.

 • İTÜ Liderliğinde İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi
  Ağu 02, 2019
  İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (PolReC), Kuzey Kutbu’na düzenlenen ilk milli ve bilimsel seferi gerçekleştirdi.

 • Hedef İTÜ Diyenler, Tanıtım ve Tercih Günlerinde Buluştu
  Tem 31, 2019
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri bu yıl 20-28 Temmuz tarihleri arasında Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Hedefi İTÜ olanların buluştuğu etkinliğin son üç gününde bölüm akademisyenlerince deneme dersleri (Warm-Up) verildi. Amaç, öğrencilerin Üniversitemizde eğitim görme deneyimini yaşamasıydı.

 • İTÜ ve ASELSAN İş Birliği İle Deniz Sistemleri Araştırma Merkezi
  Tem 30, 2019
  İTÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Eğitim Araştırma Yerleşkeleri (İTÜ-KKTC) ile ASELSAN arasında ‘Deniz Sistemleri Araştırma Merkezi’ için iş birliği anlaşması 20 Temmuz 2019’da imzalandı.

 • İTÜ’den Petrol Aramaya Destek
  Tem 30, 2019
  İTÜ ve TPAO, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla güçlerini birleştirdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. örnek bir iş birliğine imza attı. Bu projede İTÜ, TPAO’nun petrol arama faali-yetleri kapsamında, ihtiyacı olan personelin eğitimine katkı sağlayacak.

 • İTÜ Bisiklet Yarışı Heyecanı
  Tem 29, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bisiklet Kulübü tarafından Türkiye Bisiklet Federasyonu İstanbul Bisiklet İl Temsilciliği ile birlikte düzenlenen “İTÜ Yol Bisikleti-Kriteryum Yarışları” gerçekleşti. Yarışçılar, 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü İTÜ Ayazağa Kampüsünde kıyasıya pedallayarak birincilik için mücadele etti. Bu yıl, ilk kez gerçekleşen yarışın ödül töreninde zeytin ağacı dikildi.

 • TABİP Bilim Yaz Okulu’ndan Rektörümüze Ziyaret
  Tem 25, 2019
  Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) iş birliğiyle bu yıl ilki düzenlenen TABİP Bilim Yaz Okulu, Üniversitemizde başladı.

 • Doğanın Renkleri İTÜ Yeşil Kampüste
  Tem 24, 2019
  Yeşil Kampüs'ü bir de İTÜ öğrencilerinden dinleyin.

 • Hedefi İTÜ Olanlar, Tanıtım ve Tercih Günlerinde
  Tem 24, 2019
  İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri, bu yıl 20-28 Temmuz tarihlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Etkinliğin son üç gününde ise ITU Warm-Up adıyla deneme dersleri yapılacak.

 • ABD'nin İlk Türk Belediye Başkanı İTÜ’de
  Tem 23, 2019
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi Belediye Başkanlığı'nı yapan Tayfun Selen, İTÜ’yü ziyaret etti. Selen, üniversite tercih aşamasındaki öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 • İTÜ’lülerin Yaptığı Formula Aracı İtalya’da
  Tem 19, 2019
  ITU Racing Kulübü öğrencilerimizin tasarladığı elektrikli ve sürücüsüz BeElectric-01 aracı 24 Temmuz'da İtalya'da düzenlenecek olan Formula Student'ta yarışacak.

 • İTÜ Lise Yaz Okulu İlk Mezunlarını Verdi
  Tem 19, 2019
  Üniversitemiz bu yıl, lise öğrencilerine yönelik yaz okullarının ilkini gerçekleştirdi. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 80 öğrenci İTÜ Lise Yaz Okulunda 2 hafta süreyle eğitim aldı.

 • Bursa Tanıtım ve Tercih Günleri
  Tem 18, 2019

 • İzmir Tanıtım ve Tercih Günleri
  Tem 18, 2019

 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun
  Tem 12, 2019

 • 15 Temmuz Sonrası Devlet ve Sivil Toplum: Sorunlar ve Çözümler İTÜ’de Konuşuldu
  Tem 11, 2019
  Rektörlüğümüz tarafından organize edilen İstanbul Şehir Üniversitesinde Sosyoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Ardıç’ın konuşmacı olarak katıldığı “15 Temmuz Sonrası Devlet ve Sivil Toplum: Sorunlar ve Çözümler” başlıklı seminer düzenlendi.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Serhat Şeker’e “Onursal Profesör” Unvanı
  Tem 10, 2019
  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Serhat Şeker’e Kharkiv, National University of Radio Electronics (NURE ) tarafından “Onursal Profesör” unvanı verildi. Kendisine diploması, 3 Temmuz günü senato toplantısında NURE Üniversitesi Rektörü Dr. Valerii Semenets tarafından takdim edildi. Gerçekleşen törende, bu unvanın Şeker’in iki üniversite arasındaki iş birliğine sunduğu akademik katkılar için verildiği belirtildi.

 • İTÜ’de Eskimeyen Teknolojilere Yolculuk
  Tem 09, 2019
  2019’un Cumhurbaşkanlığımızca “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” ilan edilmesi nedeniyle İTÜ öncülüğünde başlatılan “İslam Bilim İnsanları ve İcatları Eskimeyen Teknolojileri Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

 • 4.00 Ortalama ile İTÜ Birincisi
  Tem 09, 2019
  Bu yıl, Üniversitemizi 4.00 üzerinden 4.00 not ortalamasıyla bitirerek birinci olan Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunumuz Ida Gjergji, Türkiye-Arnavutluk Eğitim Programı’nı bitiren ilk öğrencilerimizden biri oldu.

 • Güneş Arabalarının 15. Yılı
  Tem 08, 2019
  İTÜ Güneş Arabası Ekibi (GAE), 100’ü aşkın mezunuyla 30 Haziran tarihinde Ayazağa Yerleşkemizde bir araya geldi.

 • Hedefi İTÜ Olanlar, İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri’nde Buluşuyor
  Tem 05, 2019
  Üniversitemizin geleneksel hâle getirdiği İTÜ Tanıtım ve Tercih Günleri bu yıl 20-25 Temmuz tarihleri arasında, bölüm tanıtım sunumlarını içerecek ITU Warm-up ise 26-28 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek.

 • İTÜ Denizcilik Fakültemizin Mezuniyet Sevinci
  Tem 04, 2019
  Denizcilik Fakültemizin 2018–2019 mezunları 2 Temmuz 2019’da Tuzla Yerleşkesi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

 • 2019 Lisans Mezunlarımızı Geleceğe Uğurladık
  Tem 04, 2019
  246 yıllık köklü tarihiyle Türkiye’nin ilklerine imza atan Üniversitemiz, 2361 öğrencisini mezun etmenin gururunu yaşadı. 2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz, ödül alan öğrencilerimiz ve yaşamını bilime, eğitime adayan akademisyenlerimizin başarılarıyla taçlandı.

 • İTÜ'den Kaptan Altay Altuğ'a Fahri Doktora
  Tem 04, 2019
  Türk denizcilik sektörünün yaşayan tarihi olarak bilinen Kaptan Altay Altuğ'a Üniversitemiz tarafından “Fahri Doktor” unvanı verildi.

 • Marie Curie Mezunu Bilim İnsanları İTÜ’de
  Haz 28, 2019
  Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri (Marie Sklodowska Curie) Mezunları (MCAA) Türkiye ayağındaki yıllık toplantısı çok sayıdaki bilim insanının katılımı ile Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 • STEAM Liderleri Sertifikalarını Aldı
  Haz 28, 2019
  İTÜ ve İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (GVO) iş birliğiyle, 7 haftalık tematik atölyelerle gerçekleşen İTÜ STEAM Eğitimi Uzman Liderlik Programı yeni mezunlarını verdi. Katılımcılar, sertifikalarını 26 Haziran’da İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde aldı.

 • Petrol ve Doğal Gazın Gündemi İTÜ’de
  Haz 28, 2019
  İTÜ Maden Fakültesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümümüzce gerçekleştirilen İTÜ Petrol ve Doğal Gaz Semineri ve Sergisi 20-21 Haziran tarihlerinde yapıldı.

 • Fizik Profesörü Matjaz Perc'e İTÜ’den Fahri Doktora Beratı
  Haz 28, 2019
  Slovenya Maribor Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Matjaz Perc'e Üniversitemiz tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. Perc, dünyada en çok atıf alan fizikçiler arasında %1’lik dilimde yer alıyor.

 • Artwist Atıktan Sanata Projesi İTÜ Ortaklığıyla Gerçekleşti
  Haz 27, 2019
  IGA tarafından yürütülmekte olan Artwist – “Atıktan Sanata Projesi” İTÜ’nün de desteğiyle hayata geçti. İTÜ’nün Design Week Turkey’de gerçekleşen başarılı bir sergiyle başlayan geri dönüşüm, yeniden kullanım ve ileri dönüşüm temaları hakkında farkındalık yaratma serüveni, akademisyenlerimizin de katkılarıyla devam ediyor.

 • İTÜ, TÜBİTAK “2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”nde 2. Sırada
  Haz 25, 2019
  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK), üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2018 sonuçları belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan sonuçlara göre İstanbul Teknik Üniversitesi 90,16 puanla sıralamada ikinci sırada yer aldı.

 • İTÜ’lü Akademisyenin Katkı Sağladığı Kitaba Uluslararası Ödül
  Haz 25, 2019
  İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sütçü ’nün de yazarları arasında olduğu “Buckling-restrained Braces and Applications” adlı kitap, Architectural Institute of Japan 2019 Kitap Eseri Ödülü’nü kazandı.

 • İTÜ Kimya Mühendisliği Tasarım Proje Yarışması Sonuçlandı
  Haz 21, 2019
  İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen İTÜ Kimya Mühendisliği Tasarım Projesi Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

 • İTÜ PolReC’e Deniz Bilimleri Ödülü
  Haz 20, 2019
  Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu’nun (TÜMBİFED) Akademi Kültür ve Bilim Ödülleri kapsamında İTÜ Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (PolReC) Deniz Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

 • 1300 Lisansüstü Mezunumuzu Geleceğe Uğurladık
  Haz 20, 2019
  İTÜ yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerimizin diplomalarına kavuştuğu törenler 18 -19 Haziran tarihlerinde gerçekleşti. Üniversitemiz bu yıl 1106’sı yüksek lisans, 194’ü doktora olmak üzere toplam 1300 lisansüstü mezununu geleceğe uğurladı.

 • İTÜ 5G Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
  Haz 19, 2019
  Okulumuz, Türkiye’nin 5G’ye geçiş serüvenine katkı sunan önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. 5G Zirvesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) desteğiyle 13-14 Haziran’da Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Uluslararası Ortak Yüksek Öğretim Programları Sempozyumu İTÜ’de Gerçekleşti
  Haz 18, 2019
  İTÜ ve SUNY (New York Eyalet Üniversiteleri) Türkiye Ofisi iş birliği ile Türkiye’deki üniversiteler, SUNY programlarının koordinatörleri ile buluştu. UOLP Sempozyumu, 12 Haziran günü, İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşti.

 • İTÜ TMDK Güzel Sanatlar Liseleriyle Buluştu
  Haz 18, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (TMDK), İstanbul'un güzel sanatlar liselerinden öğrencileri ağırladı.

 • İTÜ Apis Arge Takımımız Uluslararası CanSat Yarışmasında Birinci Oldu
  Haz 18, 2019
  Üniversitemizin çeşitli fakültelerinden öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşan İTÜ Apis Arge Takımı, NASA, Lockheed Martin ve Siemens sponsorluğunda düzenlenen CanSat Competition 2019’da 1. oldu.

 • İTÜ Madencilik Eğitim Galerisi Açıldı
  Haz 13, 2019
  Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) öncülüğünde İTÜ Vakfı ve Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfının katkıları ile Ayazağa Kampüsünde konumlandırılan İTÜ Madencilik Eğitim Galerisi, düzenlenen törenle açıldı.

 • Maden Fakültesi Öğrencilerimizin Projeleri YER 2019 Sergisinde
  Haz 13, 2019
  Maden Fakültemizdeki öğrencilerin akademik yıl içinde ortaya çıkardığı projeler, Yerbilimlerinde Öğrenci Bitirme Tasarım ve Projeleri Sempozyumu Sergisi (YER 2019) kapsamında, Ayazağa Yerleşkemizde sergilendi.

 • İTÜ Mikrotonal Gitar Yarışmasının Kazananları Belli Oldu
  Haz 12, 2019
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (TMDK) ve Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Mikrotonal Gitar Yarışması’nın kazananları açıklandı.

 • İTÜ ve East China Jiaotong Üniversitesi İş Birliği
  Haz 12, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve East China Jiaotong Üniversitesi (ECJTU) arasında iş birliği anlaşması (MoU) imzalandı. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca ve EJCTU Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Wan Ming arasında imzalanan anlaşma özellikle raylı sistemler konularında muhtemel iş birliklerini içeriyor.

 • İTÜ Ortaköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Eğitimcilere Tanıtıldı
  Haz 11, 2019
  Üniversitemizin Türkiye’deki nitelikli teknik eleman ihtiyacından yola çıkarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte oluşturduğu bir proje olan İTÜ MTAL’nin tanıtım toplantısı 25 Haziran 2019’da İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 • Dönemin İlk Mezunları Minik İTÜ’lüler
  May 31, 2019
  Ayazağa ve Maçka Yerleşkelerimizde hizmet veren İTÜ Kreş ve Anaokulu’nun 6 yaş grubu yılsonu mezuniyet töreni, 31 Mayıs’ta Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 • Mimarlık Fakültemizin Yarışma Başarıları
  May 31, 2019
  USNEWS and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), RUR, ARWU, NTU ve URAP Laboratuvarı'nın sıralama listelerinde hep üst sıralarda yer alan Mimarlık Fakültemiz bu başarısını ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmalarında da sergiliyor.

 • Taşkışla Geri Dönüşüm Mekânı: #albırak
  May 30, 2019
  İTÜ Mimarlık Fakültesinde kurulan “#albırak Taşkışla Geri Dönüşüm Mekânı” ile artık malzemeler yeniden değerlendirilerek öğrencilerin yeniden kullanımına sunuluyor.

 • İTÜ’lü Tasarımcı Adayları İTÜ Fashion Show 2019’da
  May 27, 2019
  İTÜ - FIT (Fashion Institute of Technology) Moda Tasarımı Programının bu yılki mezunları, Rektörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen İTÜ Fashion Show’da tasarımlarını sergiledi.

 • "Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları" için MEB ile İTÜ El Sıkıştı
  May 27, 2019
  Millî Eğitim Bakanlığı eğitimde yapay zeka uygulamalarını geliştirmek ve uygulamak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliği yaptı.

 • İTÜ'den Teknoloji Atağı: Yerli ve Milli Yüz Tanıma Sistemi
  May 27, 2019
  İTÜ’de geliştirilen “yüz tanıma sistemi”, tüm işletim sistemi ve donanımlarda çalışabiliyor. Sistemin önümüzdeki dönemde başta finansal güvenlik olmak üzere pek çok alanda hızla yaygınlaşması bekleniyor.

 • İTÜ İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Kuruldu
  May 23, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kurulan İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin iklim değişikliği ve etkileri konusunda ülkemizde ve dünyada yapılan bilimsel çalışmalara katkı sağlaması bekleniyor.

 • İTÜ Havacılık Günleri İle Havacılığın Merkezinde
  May 23, 2019
  İTÜ Uçak Uzay Mühendisliği Kulübü ve İTÜ Havacılık Kulübü tarafından bu yıl 5.’si gerçekleşen İTÜ Havacılık Günleri’19, 17-18 Mayıs’ta Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlendi.

 • Dünyaca Ünlü Araştırmacı Prof. Dr. David Banister İTÜ’de
  May 23, 2019
  David Banister “Architalkture” İTÜ Mimarlık Fakültesi seminer serisi kapsamında “Geleceğin Kentlerinde Ulaşım ve Hareketlilik” konusunu değerlendirdi.

 • İstanbul Tiyatro Şenliği İTÜ’de
  May 22, 2019
  14. İstanbul Tiyatro Şenliği, 8-18 Mayıs tarihlerinde İTÜ Sahnesi, TİMİS Oyuncuları, İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM) Sahnesi, İktisat Sahnesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu iş birliğiyle Üniversitemizde gerçekleşti.

 • İdari Personelimiz Ramazan Çevik'e Uluslararası Görev
  May 22, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nde görevli personelimiz Ramazan Çevik, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından, CEV Kadınlar Golden Lig maçına başhakem olarak atandı. Hakemliğe 1999 yılında başlayan Çevik, 2005’te Ulusal Voleybol Hakemi olmuştu. Uluslararası Voleybol Hakemliğine terfi etmesi ise 2015 yılında gerçekleşti.

 • Beton Kanolar İTÜ’de Yarıştı
  May 21, 2019
  İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 • Orienteering Kulübümüz Birinci Oldu!
  May 20, 2019
  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı vesilesiyle Koçfest Üniversiteler Arası Orienteering Yarışması düzenlendi.

 • Oyun Geliştiriciler İTÜ’de Buluştu
  May 20, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Oyun Tasarlama ve Geliştirme Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Geliştirme Günleri heyecanlı geçti. Etkinliğe katılanların, video oyunu yapmak için sadece 48 saati vardı.

 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun
  May 18, 2019

 • İTÜ TMDK Selanik SKG Bridges Festivali’nde
  May 17, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan topluluk, Yunanistan’ın Selanik kentinde, 9 - 11 Mayıs tarihlerinde düzenlenen “SKG Bridges Festivali”nde iki konser verdi.

 • Haydarpaşa Lisesi, Bahçesini İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü ile Tasarlıyor
  May 17, 2019
  İTÜ, doğaya ve insana saygılı yaklaşımı çerçevesinde üniversite kampüsü içindeki doğal hayatı korumak için başlattığı “Yeşil Kampüs” projesini liselere de taşıyor.

 • 19 Mayıs Gençlik Kupası Yelken Yarışları
  May 17, 2019
  Türkiye Yelken Federasyonu kapsamında, İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Yelken Kulübü; 19 Mayıs Gençlik Kupası’na ev sahipliği yapacak.

 • Rektörümüze Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nden Fahri Doktora
  May 15, 2019
  Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya “Fahri Doktora” unvanı verdi. Unvan kendisine, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi (AzMİU) Rektörü Prof. Dr. Gulchohra Mammadova tarafından takdim edildi.

 • Tarih Öncesi Kaya Resimleri Volkanik Patlamaya Işık Tuttu
  May 15, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya’nın da aralarında bulunduğu araştırmacılar Çakallar Volkanı’nda bulunan Kanlıtaş kaya resminden yola çıkarak volkandaki patlamanın ayrıntılarını ve gelişimini ortaya koydu.

 • Kadına Şiddet Sorunsalını Odağına Alan İTÜ Dans Festivali
  May 13, 2019
  İTÜ Dans Kulübü tarafından düzenlenen 11. İTÜ Dans Festivali, kadına şiddetin toplumsal farkındalığı için “Broken White” temalı ana gösterisiyle İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisinde gerçekleşti.

 • Prof. Hervé Moulin’den İnternet Çağında Adil Paylaşım Semineri
  May 13, 2019
  İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları Serisinin beşincisinde Glasgow Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Hervé Moulin Üniversitemizin konuğu oldu.

 • İTÜ Kimya Mühendisliği 1. Lisansüstü Sempozyumu
  May 10, 2019
  İTÜ Kimya Mühendisliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Lisansüstü Sempozyumu, akademi ve endüstriden konukların katılımı ile gerçekleşti. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin sözlü ve poster sunumları ile tanıttıkları önemli ve güncel bilimsel çalışma konuları öğrenci, akademisyen ve sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. A.M. Celal Şengör’e Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’ndan En İyi Akademisyen Ödülü
  May 10, 2019
  Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “Best Of Rumeli” Ödülleri sahiplerini buldu. 15 kategoride ödülün verildiği törende, Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Celal Şengör "En İyi Akademisyen" ödülünü aldı.

 • İTÜ Geomatik Mühendisliği Öğrencileri Zirvesi: GEOSUM 2019
  May 09, 2019
  İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Kulübü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İTÜ Geometrik Mühendisliği Öğrencileri Zirvesi: GEOSUM 2019 bölümden mezun olan Türkiye'de fark yaratan akademisyenleri, sektör temsilcilerini ve öğrencileri bir araya getirdi.

 • Mezunumuz Dr. Ali Erdemir’e Uluslararası Görev
  May 09, 2019
  Mezunumuz Dr. Ali Erdemir, ABD Enerji Bakanlığı'ndan (DOE) mühendislere verilen en yüksek profesyonel ayrımlardan biri olan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi seçildi.

 • Öğrencimiz Veysel Abdullah Tekin Paralimpik Yüzmede Türkiye Üçüncüsü
  May 09, 2019
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Veysel Abdullah Tekin Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu kupasında s7 kurbağa branşında Türkiye 3.'sü oldu. Öğrencimiz bu başarısıyla bronz madalya elde etti.

 • İTÜ TMDK Ülkemizi Çin’de Temsil Etti
  May 09, 2019
  Çin'in başkenti Pekin'deki Central Conservatory of Music tarafından düzenlenen "2nd Music Education Alliance Across the Belt and Road" konferansına dünyanın dört bir yanından 52 konservatuar katıldı. Türkiye'den davet edilen tek konservatuar olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ülkemizi başarıyla temsil etti.

 • Yer Bilimlerinde Ülkemizi Dünyaya Tanıtan Kaynak Kitap
  May 08, 2019
  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü bilim insanlarımız Türkiye jeomorfolojisi ve jeolojisine kaynak olacak nadir bir eseri bilim dünyasına kazandırdı.

 • İTÜ’ye Bir Sosyal Medya Ödülü Daha
  May 08, 2019
  İTÜ’nün resmi sosyal medya hesaplarından Facebook, Twitter ve Instagram platformlarındaki verilerinin ölçümleri ile Üniversitemiz, “Social Media Awards 2019”da “Üniversiteler” kategorisinde Bronz Ödüle hak kazandı.

 • Baharda Festival Coşkusu İTÜ’de
  May 06, 2019
  İTÜ Kulüpler Birliği tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Bee’z Bee’ze Fest’19 ile İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde bahar coşkuyla kutlandı.

 • Kız Kardeşim Projesine İki Yeni Ödül
  May 06, 2019
  Kız Kardeşim Projesi, Malezya’da 11.si gerçekleşen Global Sosyal Sorumluluk Zirvesi "Kadının Güçlendirilmesi" altın ödülünü ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından 18.si düzenlenen Altın Pusula Kurumsal Sorumluluk Ödülünü aldı.

 • Üniversitemizin 246. Yılında İTÜ Ailesi Yeniden Birlikte
  May 06, 2019
  İTÜ mezunlarını ve ailelerini üniversitemizde bir araya getiren geleneksel “İTÜ Günü” etkinlikleri, bu yıl 4-5 Mayıs 2019’da tüm mezunlarımız, aileleri ve yakınları ile birlikte gerçekleştirildi.

 • İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Serisi: Prof. Dr. Hervé Moulin Fair Division in The Internet Age
  May 06, 2019
  Prof. Dr. Hervé Moulin'i İTÜ Bilim ve Teknoloji Zirvesi Konuşmaları'nın beşincisinde "Fair Division in The Internet Age" başlıklı konuşmasıyla ağırlıyoruz.

 • Adnan Ergüler "Ateşle Sırlanan 40 Yıl" Çini Sergisi İTÜ’de
  May 06, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), Merhum Adnan Ergüler'in "Ateşle Sırlanan 40 Yıl" Çini Sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının özel bir koleksiyondaki İznik çinilerinden oluşan sergi, 21 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

 • Kore Robot Bilimi Müzesinin Mimarı Mezunumuz Melike Altınışık Olacak
  May 03, 2019
  Lisans eğitimini 2003 yılında İTÜ Mimarlık Bölümü’nde bölüm birincisi olarak tamamlayan mezunumuz Melike Altınışık’ın kurucusu ve yürütücüsü olduğu Melike Altınışık Architects (MAA), İstanbul’da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik “TV ve Radyo Kulesi” ile uluslararası prestij kazandıktan sonra şimdi de Güney Kore'nin Robot Bilim Müzesi'nin mimari projesi için yapılan tasarım yarışmasını kazandı.

 • İTÜ TMDK Öğretim Üyemiz Dr. Göktan Ay’a Türk Müziği Hizmet ve Onur Ödülü
  May 03, 2019
  İstanbul Türk Müziği Dernek ve Vakıfları Dayanışma Konseyi Başkanı ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Dr. Öğr. Üyesi Göktan Ay'a, 26.İstanbul Türk Müziği Festivali kapsamında "Türk Müziği; Hizmet ve Onur Ödülü" takdim edildi.

 • İTÜ’de Veri Bilimine Analitik Yolculuk
  May 03, 2019
  Yapay zeka, büyük veri, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti (IoT) gibi konularda yazılım ve analitik çalışmaları üzerine yoğunlaşan İTÜ Veri Bilimi Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenen “Veri Bilimi Zirvesi” 24-25 Nisan’da İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde ilk defa gerçekleşti.

 • Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Özge Cordan’ın TÜBİTAK Projesi Sultanbeyli Belediyesi’nde Tanıtıldı
  May 02, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü üstlendiği, ”Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi tanıtım toplantısı Sultanbeyli Belediyesi’nde yapıldı.

 • Dijital Gelecek İTÜ’de Konuşuldu
  May 02, 2019
  Vizyon 100 toplantısı İTÜ’de gerçekleştirildi. Toplantıda Vizyon 2100 Defteri, 80 yıl saklanmak üzere mühürlenerek Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’ya teslim edildi.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi Kürek Takımı’ndan Türkiye İkinciliği
  Nis 30, 2019
  İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) sporcularından oluşan İTÜ Dragon Boat Erkekler Ekibi, Ünilig Dragon Bot'ta ikincilik elde etti.

 • Akdeniz Gençlik Orkestrası ile İTÜ’de Uluslararası Buluşma
  Nis 30, 2019
  Fransa, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Fas, Tunus ve Türkiye'den 13 genç ve yetenekli müzisyenin bir araya geldiği Akdeniz Gençlik Orkestrası İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi'ne konuk oldu.

 • Nesnelerin İnterneti Teknolojisi “IoT Line Fair” ile İTÜ’deydi
  Nis 30, 2019
  Türkiye'nin ilk ve en büyük nesnelerin interneti ve akıllı ürünler fuarı “IoT Line Fair” 26-27 Nisan'da İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İTÜ IEEE’ye bağlı EESTEC İstanbul Yerel Komitesi tarafından bu sene 5.si düzenlenen fuarda günümüzün trendi olan nesnelerin internetinin nabzı tutuldu.

 • İTÜ Vodafone Future Lab Geleceğin Teknolojilerini Türkiye’de Geliştirecek
  Nis 30, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Vodafone geleceğin teknolojilerinin Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi için güçlerini birleştirdi. Yapılan iş birliğiyle İTÜ Ayazağa Kampüsünde açılan teknoloji merkezi ‘İTÜ Vodafone Future Lab’de, İTÜ öğrencilerinden oluşan proje grupları, yeni teknoloji çözümleri geliştirebilecek ve bu çözümler, Vodafone’un desteğiyle ürüne dönüştürülerek dünyaya ihraç edilebilecek. İTÜ Vodafone Future Lab’de, işletmelere geleceğin teknolojilerini bizzat deneyimleme fırsatı sunulacak ve tamamı yerli iş ortakları ile ihtiyaçlarına uygun yeni nesil teknoloji çözümleri geliştirilecek.

 • Dünya Dans Günü’nde İTÜ’de “Dans Daima”
  Nis 30, 2019
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürlüğü’nün katkıları ile Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından yönetim ve organizasyonu gerçekleştirilen “Dans Daima - 2019 International Dance Day / Dünya Dans Günü Gösterisi” İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşti.

 • Adnan Ergüler "Ateşle Sırlanan 40 Yıl" Çini Sergisi
  Nis 29, 2019

 • İTÜ’de Uluslararası “Müzik ve Bilimleri” Sempozyumu
  Nis 26, 2019
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü 2005 ve 2010 yıllarında dünyanın farklı ülkelerinden geniş katılımcıya ev sahipliği yapan “Müzikte Temsil & Müziksel Temsil” sempozyumlarından sonra yine geniş katılımlı bir bilim şölenine daha ev sahipliği yaptı: “Müzik ve Bilimler”.

 • Rektörümüz İTÜ GVO Ekrem Elginkan Lisesi Kariyer Günlerinde
  Nis 26, 2019
  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’ndan Ekrem Elginkan Lisesi’nin Kariyer Günlerinde öğrencilerle bir araya geldi.

 • Ayazağa Kampüsümüzün Kalbi İTÜ Gölet Törenle Açıldı
  Nis 26, 2019
  Ayazağa Yerleşkemizde yer alan İTÜ Gölet, VakıfBank’ın destekleriyle yapılan rekreasyon çalışmalarının ardından törenle açıldı.

 • Sürdürülebilir Ekosistemin Geleceği İTÜ’de
  Nis 26, 2019
  İTÜ Çevre Mühendisliği Kulübü tarafından her yıl organize edilen “Sürdürülebilir Ekosistem Günleri” kamu ve özel sektörden çevre ve ekosistem temsilcilerini, akademisyenleri ve öğrencileri 19-20 Nisan tarihlerinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde buluşturdu.

 • Türk Müziğinin Duayeni Türk Müziği Korosu İle Buluştu
  Nis 26, 2019
  İTÜ Mezunları Türk Müziği Topluluğu ve İTÜ Türk Müziği Kulübünden Muhteşem Konser

 • Başarı Kapısını Açan Başarısızlıklar
  Nis 25, 2019
  İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (GİNOVA) ve İTÜ Girişimcilik Kulübü ortaklığıyla gerçekleşen Failure Week 2019 tamamlandı.

 • Ulusal Egemenlik Satranç Turnuvasında Ödüller Sahiplerini Buldu
  Nis 25, 2019
  İTÜ, İTÜ Geliştirme Vakfı ve Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği iş birliğiyle bu yıl ilk kez düzenlenen Ulusal Egemenlik Satranç Turnuvası’nda ödüller sahiplerini buldu.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
  Nis 22, 2019

 • Mimarlık Dünyasının Duayenlerinden Emre Arolat İTÜ’de
  Nis 19, 2019
  İTÜ Taşkışla Kampüsü, “Architalkture” Mimarlık Fakültesi seminer serisi kapsamında, dünyaca ünlü Mimar Emre Arolat’ı konuk etti.

 • ITU International Bees’den Uluslararası Kültür Şenliği
  Nis 19, 2019
  Üniversitemizde eğitim gören yabancı öğrenciler, International Day’19 öğrenci buluşmasında bir araya geldi.

 • Sanatseverler Yeniden Sanatkule’de Buluşuyor
  Nis 19, 2019
  İTÜ Güzel Sanatlar Bölümümüz tarafından bu sene ikincisi gerçekleştirilen Sanatkule Etkinlikleri-2 Taşkışla Yerleşkemizde başladı. Sanatla bütünleşen teknik üniversite kimliğini güçlendirmeyi her geçen gün sürdüren üniversitemiz bu yıl da dopdolu içeriğiyle sanatseverleri ağırlıyor.

 • İTÜ’de Ukrayna Üniversiteleri İş Birliği Ofisi Açıldı
  Nis 19, 2019
  Dünyanın önde gelen üniversiteleriyle bilimsel, teknik, akademik ve kültürel bağlarını kuvvetlendirmeyi sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Ukrayna’daki üniversiteler arasındaki ikili iş birliği artarak devam ediyor.

 • İTÜ’nün Popüler Instagram Hesabı Dünyada En iyi 200’de
  Nis 18, 2019
  İTÜ’nün resmi Instagram hesabı (@itu1773) uniRank verilerine göre 5247 üniversitenin ana Instagram hesabı arasından en iyi 200’ün sıralandığı listede 106. oldu.

 • Genç Mucitler İTÜ Robot Olimpiyatlarında
  Nis 17, 2019
  İTÜ Robot Olimpiyatları (İTÜRO) bu yıl 11-12-13 Nisan 2019 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Türkiye’de robotiğe olan ilgiyi artırma, robotik çalışmalara dikkat çekme ve robotik severleri bir araya getirerek daha büyük kitleler oluşturma amacıyla yapılan etkinlikte yarışma heyecanı görülmeye değerdi.

 • Atıktan Sanata Dönüşen Çalışmalarımız İstanbul Havalimanı’nda
  Nis 16, 2019
  İTÜ’nün de paydaşı olduğu İGA tarafından hayata geçirilen Atıktan Sanata ArtWist Projesinin ilk ürünleri İstanbul Havalimanı Terminal Binası’ndaki sergide izleyicilerle buluştu. Sergi, 7-30 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

 • Türk Müziği Eğitiminde İTÜ TMDK ve MEB Birlikteliği
  Nis 15, 2019
  İTÜ TMDK ve MEB “Batı müziği, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Batı müzi-ği Aletleri Yapımı” alanlarında iş birliği protokolü imzaladı. Protokole göre İTÜ TMDK, teori ve çalgı eğitimi alanında program ve materyal geliştirme süreçlerine destek olacak, ulusal ve uluslararası yarışmalarda öğrencileri hazırlayacak.

 • MEB ve İTÜ’nün MTAL Açılımı İMEAK Deniz Ticaret Odasında Konuşuldu
  Nis 12, 2019
  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, İMEAK Deniz Ticaret Odası Nisan Ayı Meclis Toplantısına katıldı. Karaca, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” hakkında bilgiler verdi.

 • İş Dünyasının Yeşil Liderleri Yeşil Kampüs İTÜ’de Buluştu
  Nis 12, 2019
  Üniversitemiz altıncı kez İstanbul Karbon Zirvesine ev sahipliği yaptı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede, karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olan 29 kuruluş “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi.

 • Türk Halk Müziğinin Ustaları İTÜ Bağlama Günlerinde
  Nis 12, 2019
  Türkiye’nin ilk Türk Müziği Devlet Konservatuvarı olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı 9-10 Nisan tarihlerinde gerçekleşen “Bağlama Günleri”nde müzikseverler ile Türk Halk Müziğinin önemli ustalarını bir araya getirdi.

 • İTÜ Rover Takımı 3. Nesil Araçlarıyla Amerika'ya Gidiyor
  Nis 11, 2019
  İTÜ Rover Takımımız Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) Utah Eyaletinde düzenlenecek University Rover Challenge'a (URC) katılmaya hak kazanan ilk ve tek Türk takımı oldu.

 • Rehber Öğretmenler İTÜ’de
  Nis 10, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul’da bulunan seçkin liselerin rehber öğretmenlerini kariyer ve meslek seçimiyle ilgili seminerde tekrar bir araya getirdi.

 • İTÜ’lü Gençler Çocuklara Çevre Bilinci Aşılıyor
  Nis 09, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Kulübü tarafından yürütülmekte olan Suyun Gözyaşları Projesi 10. yılında minik su koruyucularını eğitmeye devam ediyor. 6-11 yaş arası çocuklara çevre bilinci aşılanmasını hedef edinen proje kapsamında bugüne kadar 60’dan fazla okulda yaklaşık 4600 öğrenciye ulaşıldı. Verilen eğitimler sonunda her biri su koruyucusu ilan edildi.

 • İTÜ’nün Cibuti’ye Desteği Meyvesini Veriyor
  Nis 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ), Cibuti’ye verdiği eğitim desteği mezuniyetle taçlandı. İTÜ’lü akademisyenlerin eğitim verdiği Cibuti Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinden 44 öğrenci mezuniyet heyecanı yaşıyor.

 • Otizmli Gençler İTÜ ile Farklılıklarına Şans İstedi
  Nis 05, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü ''Farklıyız ama Beraberiz'' ''Şans Ver'' mottosuyla 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık gününde Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal Amfisi'nde Us Otizm Derneği, Güneş Otizm Derneği ve Engeller Durmasın Projesi iş birliği ile Otizme farkındalık etkinliğini gerçekleştirdi.

 • İTÜ’de Güneş Enerjisi Laboratuvarı Kuruluyor
  Nis 05, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi ile Alman enerji devi Sybac Solar, güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaştırılması konusunda iş birliğine gidiyor.

 • İTÜ’lülerden Çevre Teknolojilerinde Başarı
  Nis 05, 2019
  İTÜ Kimya Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden lisans öğrencilerimiz “University Challenge Eurasia (UCE)” yarışmasında birinci oldu. Öğrencilerimiz, Almanya’nın Münih kentinde 4-8 Mayıs 2020’de gerçekleşecek Young Water Professionals Programme kapsamında “World University Challenge” yarışmasına katılmaya hak kazandı.

 • Mezunumuz Mimar Prof. Dr. Murat Soygeniş’e FAIA Unvanı
  Nis 05, 2019
  İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1982 yılı mezunumuz Prof. Dr. Murat Soygeniş’e, mimarlık mesleğine olan önemli ve kalıcı katkıları nedeniyle, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (American Institute of Architects -AIA) tarafından “Fellow of AIA College of Fellows” (FAIA) unvanı verildi. Soygeniş, Türkiye’de AIA üyesi olarak faaliyet gösterirken “FAIA” unvanı verilen ilk kişi oldu.

 • Çetin Ceviz Kampının Kazanan Girişimleri
  Nis 04, 2019
  İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi (İTÜ GİNOVA) tarafından bu sene beşincisi düzenlenen Çetin Ceviz Girişim Kampı, Demo Day etkinliğiyle son buldu. İTÜ’lü ekip Catch Material, Çetin Ceviz 2019 birincisi oldu.

 • İTÜ Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi Mükemmeliyet Merkezi
  Nis 01, 2019
  İTÜ Mühendislik ve Mimarlık Eğitimi Mükemmeliyet Merkezi (MEM), "yeni-nesil akademisyenlerin, mühendislerin, mimarların ve liderlerin gelişimini destekleyen öncü ve örnek bir merkez olmak ve paydaşlarının öğrenme deneyimlerini sürekli gelişim anlayışıyla zenginleştirmek” amacıyla kurulmuştur.

 • Einstein’ın Görelilik Kuramının ve Modern Fiziğin Türkiye’ye Girişi
  Mar 29, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinliklerimiz kapsamında, bilim tarihçisi Doç. Dr. Meltem Kocaman’ı ağırladık.

 • İTÜ, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve Boeing‘den Eğitim İş Birliği
  Mar 29, 2019
  İTÜ ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Boeing’in katkılarıyla yürütülecek Hava Aracı Yapıları ve Malzemeleri Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nı hayata geçirdi.

 • Yer Biliminin Önde Gelen İsmi İTÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Hans Thybo ile Röportaj
  Mar 29, 2019
  Yer bilimi alanında dünyaca tanınan, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hans Thybo ile akademik hayatı ve çalışmaları üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 • Prof. Dr. Gökhan İnalhan’a IEEE Üstün Hizmet Ödülü
  Mar 29, 2019
  İTÜ’de havacılık ve uzay alanında otonom sistemler ve yapay zekâ araştırmaları yürüten, deneysel ve endüstriyel çalışmalarıyla tanınan öğretim üyemiz, dünyanın önde gelen mühendislik organizasyonlarından IEEE’nin (The Institute of Electrical and Electronics Engineers), Aerospace and Electronic Systems Society (AESS – Havacılık, Uzay ve Elektronik Sistemler Topluluğu) tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü’ne değer görüldü.

 • İTÜ’de Sınai Mülkiyetin Ticarileştirilmesi ve Değerleme Çalışmaları Paneli
  Mar 27, 2019
  Türk Patent ve Marka Kurumu’nun iştiraki; Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık Anonim Şirketi (TÜRKSMD) tarafından düzenlenen ilk etkinlik, İTÜ’nün ev sahipliğinde 25 Mart’ta gerçekleşti.

 • TRT Akademi Söyleşileri İTÜ'de
  Mar 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından düzenlenen TRT Akademi Söyleşileri’ne ev sahipliği yaptığı etkinlikte televizyon yayıncılığının serüveni konuşuldu.

 • İTÜ Yelken Campus Cup’tan Kupalarla Döndü
  Mar 27, 2019
  Her yıl Marmaris’te düzenlenen üniversiteler arası yelken yarışlarında İTÜ Yelken Ekibi 2 tekne ile parkurda yerini aldı. Ekibimiz, Mersin Yelken Akademisi teknesi ile birinci, Minx teknesi ile ikinci ve IRC1-2-3 Overall’da şampiyon oldu.

 • İTÜ’de Piyano Festivali ile Notalara Yolculuk
  Mar 27, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) tarafından “İTÜ MİAM Piyano Festivali 2” gerçekleştirildi. İTÜ MİAM’ın 20. yılının da kutlandığı festivalde “Yolculuk” teması ile 10 piyanist ve konuk sanatçılar farklı dönemlerden eserler icra etti.

 • Dünya Meteoroloji Günü’nde Güneş, Dünya ve Havanın Önemi
  Mar 27, 2019
  İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Meteorolojik Araştırmalar Kulübü (METAR) tarafından 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kutlamaları kapsamında “Güneş, Dünya ve Hava” başlıklı panel ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

 • İTÜ AUV Takımı’ndan Otonom Su Altı Aracı Araştırmaları
  Mar 25, 2019
  Çalışmalarını; İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde, Dr. Öğretim Üyesi Bilge Tutak danışmanlığında yürüten İTÜ AUV Takımı, (Autonomous Underwater Vehicles) otonom su altı aracı araştırmalarını sürdürüyor.

 • Savunma Teknolojilerinin Geleceği İTÜ’de Konuşuldu
  Mar 22, 2019
  İTÜ Savunma Teknolojileri Kulübü’nün (SAVTEK) düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri’nde üniversite öğrencileri ile ülkemizdeki savunma sanayii temsilcileri bir araya geldi.

 • İTÜ'den Temiz Enerji Günleri
  Mar 22, 2019
  İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesinde çalışmalarını sürdüren İTÜ Elektrik Mühendisliği Kulübü tarafından, bu sene dokuzuncusu düzenlenen Temiz Enerji Günleri (TEG 2019) 15 Mart’ta Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 • İTÜ’den SNELA 2019 ile Peyzaj Arkeolojisinde Bir İlk
  Mar 22, 2019
  Uluslararası Yakın Doğu Peyzaj Arkeolojisi Sempozyumu, 13-15 Mart 2019’da İTÜ’nün ev sahipliğinde düzenlendi.

 • Çetin Ceviz Demo Day Girişim Kampı 2019
  Mar 22, 2019
  İTÜ GİNOVA tarafından bu sene beşincisi düzenlenen Çetin Ceviz Girişim Kampı, Demo Day etkinliğiyle son buluyor.

 • 246. Yılımızda Evimizde Yeniden Birlikte
  Mar 21, 2019
  İTÜ mezunlarını ve ailelerini üniversitemizde bir araya getiren geleneksel “İTÜ Günü” etkinlikleri, bu yıl 4-5 Mayıs 2019’da gerçekleşiyor.

 • İTÜ Hornets İstanbul Şampiyonu
  Mar 21, 2019
  İTÜ Hornets Kadınlar Bayrak Futbolu Takımımız İstanbul Flag Football Ligi’nde (Istanbul FFL) kıran kırana bir mücadelenin ardından şampiyon oldu.

 • Türkiye Girişimci Kadın Buluşması’ndan Kız Kardeşim Projesine Ödül
  Mar 21, 2019
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi, Türkiye Girişimci Kadın Buluşması’nda ödüle değer görüldü.

 • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir İTÜ’de
  Mar 20, 2019
  T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, üniversitemizi ziyaret etti. Savunma sanayii konusunda gerçekleştirilen söyleşi ile İTÜ’lü akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi.

 • Mezunumuz Dr. Selda Günsel’e Enerji Bakanlığı’ndan Ödül
  Mar 20, 2019
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen, "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" ödülleri sahiplerini buldu. Mezunumuz Dr. Selda Günsel, “İş Dünyası” kategorisinde sektöre sunduğu katkıdan dolayı ödüle layık görüldü.

 • İTÜ’lüler 6. Kez “Kariyerinin Dümenine Geç!” Dedi
  Mar 19, 2019
  İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren İTÜ Gemi Mühendisliği Kulübü’nün (GMK) düzenlediği 6. Gemi Mühendisliği Günleri bu sene 12-13 Mart’ta gerçekleşti.

 • Bilim İnsanlarımızdan Kanserli Hücreleri 3 Boyutlu Görüntüleyen Cihaz
  Mar 15, 2019
  İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsa Yıldırım öncülüğünde başlatılan meme kanserini üç boyutlu görüntüleme çalışmalarından hareketle, kanserli hücrelerin üç boyutlu görüntülenmesini sağlayan bir cihaz geliştirildi. Cihazın önümüzdeki yıllarda geliştirilerek yalnızca bir kaç yüz dolarlık maliyetiyle yüz binlerce dolar değerindeki cihazlara (konfokal mikroskop) rakip olması bekleniyor.

 • İTÜ Apis Ar-Ge’den CanSat Competition Başarısı
  Mar 15, 2019
  İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde çalışmalarını sürdüren Apis Ar-Ge Uydu Takımımız uzay teknolojileri alanında dünya genelinde üniversitelerin katıldığı Uluslararası CanSat Competition 2019’un 13 Mart’ta açıklanan Preliminary Design Review (PDR) sonuçlarında 1. oldu.

 • İTÜ’den Elektrik Arızalarına Yapay Zekâ ile Önlem
  Mar 13, 2019
  İTÜ’de geliştirilen öngörülü bakım teknolojisi projesi ile büyük veri ve yapay zekâ kullanılarak elektrik arızaları önceden tespit edilip önlenebilecek. Proje ile kesintisiz ve verimli enerji akışı sağlanması hedefleniyor.

 • Einstein’ın Görelilik Kuramının ve Modern Fiziğin Türkiye’ye Girişi
  Mar 12, 2019
  “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” kapsamında, İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılması ve yeni nesillere en doğru şekilde aktarımı amacıyla yapılacak etkinlikler kapsamında, Türkiye’nin mühendislik ve mimarlık tarihinin inşasında merkezi rolü olan üniversitemiz de çeşitli sergileri ve konuşmaları içeren bir dizi etkinlik düzenliyor.

 • İTÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladık
  Mar 08, 2019
  İTÜ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü “Hayat ve Dengeyi Konuşuyoruz” başlığı altında farklı etkinliklerle kutladı. Rektörlüğümüz ile Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BMT-KAUM) tarafından düzenlenen etkinliklere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın, akademik ve idari kadromuzun yanı sıra öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 • Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde Bir İTÜ’lü
  Mar 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Güney Illinois Üniversitesi Edwardsville Mühendislik Fakültesinin ikili lisans programında ikinci sınıf öğrencimiz olan Özge Özışıklıoğlu, Dostluk Elçileri Vakfı tarafından düzenlenen Gençlik Meclisi programı ile New York Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezini ziyaret etti.

 • Antarktika Bilim Seferi Ekibimiz Yurda Döndü
  Mar 07, 2019
  T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi koordinesinde gerçekleştirilen ve sefer liderliğini Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burcu Özsoy’un üstlendiği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Türk ekibi yurda döndü. Ekibi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap karşıladı.

 • İTÜ Denizcilik Fakültesi Horizon 2020’ye Yelken Açtı
  Mar 07, 2019
  İTÜ Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünün tasarladığı “Strengthening synergies between Aviation and Maritime in the area of Human Factors towards achieving more efficient and resilient MODES of transportation” (SAFEMODE) başlıklı proje, AB Horizon 2020 kapsamında kabul edildi.

 • Araştırma Zirvesi Tez Ödülleri Finalistleri İTÜ’den
  Mar 07, 2019
  İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde tamamlanan doktora tezleri Türkiye Araştırmacılar Derneği’nin “AN’LAMAK” temalı 22. Araştırma Zirvesi’nde finalistliğe layık görüldü.

 • İTÜ’de TÜBİTAK Ödül Töreni
  Mar 06, 2019
  TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul-Avrupa Bölge Yarışması Ödül Töreni İTÜ’de yapıldı. Bölge sergisine çağrılan 1245 farklı projeden; 18 birincilik, 12 ikincilik, 12 üçüncülük olmak üzere toplam 42 proje ödüle değer görüldü. Yarışmada finale kalan projeler, Nisan ayında Ankara’da yapılacak Türkiye finaline gitmeye hak kazandı.

 • İTÜ TMDK’dan 44. Yılına Özel Görkemli Kutlama
  Mar 06, 2019
  Türkiye’nin Türk müziği alanında kurulan ilk konservatuarı olan İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) 44. yılını 2 Mart Cumartesi günü Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenlenen görkemli bir geceyle kutladı.

 • İTÜ’lü Akademisyen TexRobots Projesi ile Horizon 2020’de
  Mar 05, 2019
  Üniversitemiz Tekstil Teknolojisi ve Tasarımı Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Özgür Atalay’ın araştırma proje önerisi, Avrupa Birliği Horizon 2020 Marie Skłodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları kapsamında desteklenecek.

 • Women in Business ile “Güç Kadınların Kalbinde”
  Mar 01, 2019
  İTÜ Ekonomi Kulübünün, “Güç Kadınların Kalbinde” başlığıyla bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Women in Business” etkinliği, iş dünyasının başarılı kadınları ile üniversite öğrencilerini bir kez daha buluşturdu.

 • Konuğumuz Prof. Dr. Atilla Bir
  Mar 01, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Uluslararası Bilim ve Teknoloji Tarihi Konuşmaları’nda üniversitemizin değerli emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Bir’i misafir etti.

 • Kız Kardeşim Projesi Eğitmenleri 2019’a Hazır
  Mar 01, 2019
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-Cola Türkiye’nin katkılarıyla kadınların ekonomik hayata etkin bir şekilde katılımını desteklemeyi amaçlayan Kız Kardeşim Projesi’nin 2019 gönüllü eğitmenleri sahaya inmeye hazır.

 • Dijital Dünyada Son Yenilikler Teknoloji Konferansı ile İTÜ’deydi
  Şub 28, 2019
  Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE - Institute of Electric and Electronic Engineers) İTÜ Öğrenci Kolu tarafından düzenlenen Teknoloji Konferansında katılımcılar, ülkemizde ve dünyada teknolojinin geldiği konumu ve yenilikleri sektörün önde gelen temsilcilerinden dinledi.

 • İTÜ Kariyer Merkezi Etkinlikleriyle Bu Yıl da Zirvede
  Şub 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi, ulusal ve uluslararası çalışmalarının önemli bir parçası olan İTÜ Kariyer Zirvesi (İKZ 2019) ile çeşitli sektörlerden temsilcileri İTÜ öğrencileriyle buluşturdu. Bu yıl beşincisi düzenlenen İKZ, çeşitli sektörlerden 137 firmanın katılımı ve birbirinden farklı 59 etkinlikle, iş dünyasından çok sayıda önemli ismi İTÜ’de bir araya getirdi.

 • Different Futures Summit ile Farklı Bir Gelecek
  Şub 28, 2019
  İTÜ Mezunlar Derneği Kulübü’nün (MDK), “Bölümün Hayallerinin Önüne Geçmesin” teması ile 4.’sünü düzenlediği Different Futures Summit 19’, fark yaratan kariyer yolculukları için ilham verdi.

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Hayat ve Dengeyi Konuşuyoruz
  Şub 28, 2019
  Kadının hayata dokunuşunu, yarattığı değer ile bir kez daha hatırlatan bu özel günde Doç. Dr. Zümra Atalay ile zamanın akışı içinde kendimizi ve çevremizi daha yüksek bir farkındalıkla anlamayı ve Doç. Dr. Şafak Nakajima ile de aklımızı ve bedeni tehdit eden stresi tanıyarak baş etme yollarını konuşacağız.

 • Antarktika'da Türk Bilimsel Araştırma Kampı Kuruldu
  Şub 27, 2019
  T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi koordinesinde gerçekleştirilen ve sefer liderliğini Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burcu Özsoy’un üstlendiği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Türk ekibi, Antarktika'da geçici üssümüzün kurulumunu başarı ile tamamladı.

 • Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya Humboldt Araştırma Ödülü
  Şub 27, 2019
  İTÜ’de Polimer Kimyası alanında araştırmalarıyla dünyada adından söz ettiren akademisyenimiz, Alexander von Humboldt (AvH) Vakfı tarafından verilen Almanya’nın saygın bilim ödüllerinden Humboldt Araştırma Ödülü’ne değer görüldü.

 • Son Osmanlı Bilim Alimi Takiyüddin El Rasid ve Carl Friedrich Gauss'un İlkokul Cezası
  Şub 23, 2019
  2019 Yılı Resmi Gazetede Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan 2018/6 Sayılı Genelgeyle “ Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi.

 • Öğretim Üyelerimize IEEE Türkiye’den Araştırma Teşvik Ödülü
  Şub 22, 2019
  2018 yılı IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) Türkiye Bilim Ödülleri İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Berk Canberk ve Dr. Öğr. Üyesi Onur Ferhanoğlu “2018 IEEE Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü”ne değer görüldü.

 • İTÜ’den Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Endüstriye Büyük Katkı
  Şub 22, 2019
  İTÜ’lü araştırmacılar, endüstride dijital dönüşüm ve tam otomasyona geçiş için geliştirdikleri uygulamalarıyla gurur kaynağımız oldu. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi uygulamaları için; Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Üstündağ, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Gökhan İnce, Endüstri Mühendisliği doktora öğrencisi Mahmut Sami Sivri ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi Arş. Gör. Mustafa Esengün bir araya geldi.

 • Hayallerinize İTÜ Kariyer Zirvesinde Yön Verin
  Şub 19, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi, ulusal ve uluslararası çalışmalarının önemli bir parçası olan İTÜ Kariyer Zirvesi ile bu yıl da çeşitli sektörlerden temsilciler ile İTÜ öğrencilerini bir araya getiriyor.

 • İTÜ 6. Malzeme Günleri’nde Sektör Liderleri Öğrencilerle Buluştu
  Şub 15, 2019
  İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kulübümüzün (MMMK) düzenlediği 6. Malzeme Günleri’nde teknoloji ve malzeme alanında farklı sektörlerden lider şirketlerin temsilcileri ile öğrenciler 12-13 Şubat’ta bir araya geldi.

 • “HEDEF İTÜ” diyenler Tanıtım Günleri’nde Buluştu
  Şub 15, 2019
  Üniversitemizin geleneksel hâle getirdiği İTÜ Tanıtım Günleri, bu yıl 14-15 Şubat’ta Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gerçekleşti. İTÜ Tanıtım Günleri’ne Türkiye’nin farklı illerindeki seçkin okullardan binlerce öğrenci katıldı.

 • Ayakları Yerden Kesen Festival TEKNOFEST 2019
  Şub 15, 2019
  Geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olan TEKNOFEST, bu yıl 17-22 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşecek. Festival kapsamında düzenlenen 19 farklı kategorideki yarışma başvuruları devam ediyor.

 • Dijital Üretim Merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ Kapılarını Açtı!
  Şub 15, 2019
  İTÜ ARI Teknokent liderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteğiyle, Türkiye'nin fikirden ürüne dijital süreçlerin yürütüleceği en kapsamlı üretim merkezi İTÜ MAGNET FAB TRİDİ kapılarını açtı. Merkezin açılış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, İTÜ Rektörü ve İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karaca, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve İSTKA Genel Sekreter Vekili Dr. Fatih Pişkin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 • "Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri” Sizi 800 Yıl Öncesine Davet Ediyor!
  Şub 15, 2019
  Merakla beklenen “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” sergisi, UNIQ Expo’da kapılarını açtı. Serginin açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 • İTÜ’den STEAM-Maker Uzman Liderlik Sertifika Programı
  Şub 14, 2019
  Üniversitemiz, uzun süredir STEAM alanında sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini ekleyerek STEAM-Maker Uzman Liderlik Sertifika Programı’nı başlattı. İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (GVO) Yönetimi ile iş birliği içinde gerçekleştirilen programda, GVO öğretmenleri katılımcı olarak yer alıyor.

 • İTÜ Kariyer Zirvesi 2019 Başlıyor
  Şub 13, 2019
  İTÜ Kariyer Merkezi tarafından beşincisi düzenlenen Kariyer Zirvesi, “Yeteneğe Dokun” teması ile 18-21 Şubat’ta 4 ayrı yerleşkede ve 9 fakültenin katılımı ile gerçekleşecek. Zirvede önde gelen 120 firmanın yanı sıra pek çok insan kaynakları uzmanı da öğrencilerle buluşacak.

 • Minyatür Sanatçısı Ruhsar Özer İTÜ RSG’de
  Şub 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG), geleneksel Türk tasvir sanatlarının öğelerini güncel bir bakış açısı ile yeniden yorumlayan minyatür sanatçısı Ruhsar Özer’in çalışmalarına ev sahipliği yapıyor.

 • Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Jerfi Aji’ye İtalya’dan Ödül
  Şub 08, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Öğretim Üyesi ve konser piyanisti Jerfi Aji, İtalya’da düzenlenen piyano yarışmasından ödülle döndü. Doç. Dr. Jerfi Aji’nin önde gelen İtalyan plak şirketlerinden Vermeer Records için kaydedeceği CD’nin dağıtımı dünya çapında yapılacak.

 • Dijital Dönüşümde "Yapay Seçilim" İTÜ'de
  Şub 08, 2019
  İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübümüzün 26 yıldır aralıksız gerçekleştirdiği Türkiye’nin en uzun soluklu öğrenci etkinliği olarak anılan ve her yıl kendine kattıklarıyla yenilikçi yapısını koruyan İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu (EMÖS) 30 Ocak - 1 Şubat’ta “Yapay Seçilim” ana temasıyla katılımcılara yepyeni bir dünyanın kapılarını araladı!

 • İTÜ, Avrupa Üniversitesi Kurma Yolunda
  Şub 07, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın önde gelen diğer 8 üniversitesi ile birlikte Avrupa Mühendislik, Öğrenimde Yenilikçilik ve Bilim İttifakı’nı kurdu.

 • Ordu Özel Oryantiring Yarışması’nda Üniversitemize 15 Madalya
  Şub 05, 2019
  Oryantiring Kulübümüz, Oksijen Diyarı Ordu Özel Oryantiring Yarışması’nda katıldığı tüm yaş kategorilerinde kürsüye çıkma başarısı göstererek İstanbul’a 15 madalya getirdi.

 • Aday Öğrenciler, İTÜ Tanıtım Günleri’nde Buluşuyor
  Şub 01, 2019
  Üniversitemizin geleneksel hâle getirdiği İTÜ Tanıtım Günleri, bu yıl 14-15 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek.

 • 3. Antarktika Bilim Seferi Ekibimiz Yola Çıktı
  Şub 01, 2019
  Üniversitemizin Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde gerçekleştirilen ve sefer liderliğini Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Burcu Özsoy’un üstlendiği "3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi"ne katılan Türk ekibi yola çıktı.

 • İTÜ Lise Yaz Okulu 2019 Başlıyor!
  Oca 31, 2019
  İTÜ Lise Yaz Okulu 2019 dersleri, İTÜ’nün alanında uzman akademik kadrosu tarafından verilecek.

 • Ruhsar Özer Minyatür Sergisi Açılışı İTÜ RSG'de
  Oca 31, 2019
  İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi, geleneksel Türk tasvir sanatlarının öğelerini çağdaş bir bakış açısı ile yeniden yorumlayan Minyatür Sanatçısı Ruhsar Özer’in eserlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 • Tekstilde Yenilikçi Projeler İTÜ’de Hayat Buluyor
  Oca 29, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi’nin “Yenilikçi Projeler Hayat Buluyor” sloganı ile düzenlediği İTÜ Tekstil’19 AR-GE Günü, çeşitli üniversite ve sanayi temsilcilerinin katılımıyla 23 Ocak’ta Gümüşsuyu Kampüsümüzde gerçekleşti.

 • Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi ile Eğitim Protokolü
  Oca 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Özbekistan’ın Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi (TDTU) arasında akademik eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile İTÜ, ortaklaşa bilimsel araştırma faaliyetleri ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenlerine sağladığı eğitim ve araştırma imkânlarına yeni bir proje daha ekledi.

 • Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü İmzalandı
  Oca 28, 2019
  Üniversitemiz, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası arasında "Mesleki eğitim iş birliği protokolü" törenle imzalandı. Üniversitemiz çok paydaşlı bu protokolde özellikle ülkede lokomotifi olduğumuz Sanal gerçeklik (VR) laboratuvarları ve İngilizce eğitimi konusunda liselere destek verecek.

 • İTÜ’lü Akademisyenlerden Madencilikte Referans Kitap
  Oca 28, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğretim üyeleri yazdıkları kitaplar ile uluslararası alanda kabul görmeye devam ediyor. İTÜ Maden Mühendisliği Öğretim Üyelerimiz Prof. Dr. Nuh Bilgin, Prof. Dr. Hanifi Çopur, Prof. Dr. Cemal Balcı ve Doç. Dr. Deniz Tumaç’ın kaleme aldığı “Strength, Cuttability, and Workability of Coal” isimli kitap yayında.

 • Uçan Araba, Sürücüsüz Araç, Roket Yarışmaları... TEKNOFEST 2019 Başvuruları Başladı!
  Oca 21, 2019
  Dünyanın en büyük 2. havacılık festivali olan ve ayakları yerden kesen TEKNOFEST heyecanı, yeniden başlıyor. Bu yıl yine ilklerle gelen TEKNOFEST kapsamında, uçan araba tasarım yarışması da düzenleniyor. TEKNOFEST’in teknoloji yarışmaları için başvurular, 28 Şubat’a kadar devam edecek. Kazanan takımları, toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde bir ödül bekliyor.

 • İTÜ Kurumsal Akademi Açıldı
  Oca 18, 2019
  245 yıldır hayatın farklı alanlarına yön veren Üniversitemiz, idari kadromuzun kişisel ve mesleki donanımına katkı sağlayacak İTÜ Kurumsal Akademi’yi hayata geçirdi.

 • “Akıllı Bina ve Tesis Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı” Açılıyor
  Oca 18, 2019
  Yeni nesil akıllı bina ve tesislerin bakımını yapabilecek, işletimini yönetebilecek mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen Üniversitemiz, “Akıllı Bina ve Tesis Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı hayata geçiriyor.

 • “Derin Öğrenme” Dersi Projeleri Yarıştı
  Oca 18, 2019
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bu yıl ilk kez açılan Deep Learning “Derin Öğrenme” (BLG 561E) dersi heyecan verici bir proje yarışması ile sonuçlandı. Proje sunum yarışmasının birincisi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Can Erhan oldu.

 • Gelenek Sürüyor: İTÜ Çekirdek, Webrazzi Ödülleri’nin Zirvesinde
  Oca 17, 2019
  Girişimcilik ekosistemimizin en önemli parçalarından olan İTÜ Çekirdek, Webrazzi Ödülleri 2018’in En İyi Girişim Hızlandırıcısı kategorisinde en yüksek oyu alarak birinci seçildi. 2015 yılından beri bu yarışmaya katılan platform, bu ödülü üst üste 4. kez kazanarak geleneği devam ettirdi.

 • Milli Eğitim Bakanlığı ve İTÜ'den Bir İlk: "İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi"
  Oca 16, 2019
  Milli Eğitim Bakanlığı ile İTÜ, bilişim teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi ve denizcilik alanlarında iş birliği protokolü imzaladı. MEB 2023 eğitim vizyonu kapsamında imzalanan protokol ile Türkiye’de bir ilk olacak olan İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulacak.

 • Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Nadir Yücel'i Kaybettik
  Oca 10, 2019
  Ülkemizde bilgisayar mühendisliğinin kurulması ve gelişmesi yolunda çok önemli hizmetlerde bulunan emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Nadir Yücel aramızdan ayrıldı.

 • 4 Yılın Gururuyla: İyi ki doğdun İTÜ PolRec
  Oca 10, 2019
  Türkiye’nin kutup araştırmaları alanında en aktif kuruluşlarından olan ve bu konuda ülkemizde farkındalık oluşturan İTÜ Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi (İTÜ PolRec), 4. yaş gününü kutladı.

 • Yazılım Altyapımızı MSC One ile Geliştirdik
  Oca 09, 2019
  Bilgisayar Destekli Analiz (CAE) yazılımları üreten MSC, üniversitemizin yazılım sponsoru oldu. Sponsorluk kapsamında, İTÜ akademisyenleri ve öğrencilerinin eğitimlerde ve bilimsel araştırmalarda yararlanacağı MSC One yazılım paketi ve gerekli lisanslar tedarik edildi.

 • Takipçilerimize 50 Bin Kez Teşekkürlerimizle
  Oca 03, 2019
  2019’a, resmi Instagram hesabımız @itu1773 ’ün 50 bin takipçiye ulaşmasıyla “merhaba” diyoruz.

 • İTÜ ROV Takımı’na Roboik Yarışmaları Ödülü
  Oca 03, 2019
  Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışmasında üniversitemiz adına yarışan İTÜ Pruva ROV Takımı, 10 bin liralık üçüncülük ödülünü Roboik Yarışmaları kapsamında düzenlenen törende aldı.