• İTÜ'den Müzik Öğretmenlerine "Disiplinlerarası Yaklaşımla Müzik" Eğitimi
  Şub 26, 2020
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK) Öğretim Üyeleri tarafından Türkiye genelindeki Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri’nde (BİLSEM) görev yapan müzik öğretmenlerine eğitim verildi. Eğitimler sonucunda BİLSEM’lerde öğrenim gören öğrencilerin müzikal becerilerinin ve alt yapılarının geliştirilmesi hedefleniyor.

 • Yeni Tip Koronavirüs'ler İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?
  Şub 25, 2020
  2019-nCoV isimli Koronavirüs'ü neden olduğu COVID-19 salgınıyla Çin’in Wuhan (Vuhan) şehrinden çıkarak dünyayı etkisi altına aldı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği virüsü ve insan sağlığına olan etkilerini İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceren Çıracı Muğan ile konuştuk.

 • Zirveyi Hedefleyenlerin Buluşma Yeri: İTÜ Kariyer Zirvesi
  Şub 25, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen ve Üniversitemiz’in 4 ayrı kampüsünde gerçekleşen İTÜ Kariyer Zirvesi, programına dahil ettiği ilklerle gençleri doğru mesleki tercihlerle buluşturmayı hedefledi.

 • Samsung İnovasyon Kampüsü Eğitim Programı İTÜ’de
  Şub 25, 2020
  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Samsung, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle hayata geçirilen “Samsung İnovasyon Kampüsü” eğitim programı resmen başladı.

 • Birleşik Krallık’tan Prof. Sir Mark J. Walport’un İTÜ Ziyareti
  Şub 24, 2020
  Türkiye ve Birleşik Krallık (BK) arasındaki ikili ilişkiler ve iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için ülkemize gelerek Üniversitemize nezaket ziyareti gerçekleştiren UK Research and Innovation (Araştırma ve İnovasyon-UKRI) Başkanı Prof. Sir Mark Walport İTÜ’de incelemelerde bulundu.

 • Türkiye'deki ilk The Clubhouse Network Sınıfı İTÜ’de Açıldı
  Şub 24, 2020
  Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen "Yarını Kodlayanlar" projesine yeni eğitim modülleri eklendi. Türkiye'deki ilk The Clubhouse Network sınıfı Ayazağa Yerleşkemizde bulunan, LEED sertifikasına sahip, çevreci ve akıllı bir mekân olan İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Binası'nda açıldı.

 • Antarktika Kayaçlarının Evrimi İTÜ Laboratuvarlarında İncelenecek
  Şub 21, 2020
  İTÜ’lü bilim insanları Doç. Dr. Hakan Yavaşoğlu, Arş. Gör. Işıl Nur Güraslan, Arş. Gör. Atilla Yılmaz, Arş. Gör. Kaptan Özgün Oktar, kıta deneyimleriyle 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde önemli görevler üstlenecek.

 • Betonarme Yapılar Semineri’nin Gündemi: Deprem Yönetmeliğine Uyum
  Şub 21, 2020
  İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ortaklığında, Prof. Dr. Zeki Hasgür, Prof. Dr. Metin Aydoğan, Doç. Dr. Necmettin Gündüz onuruna düzenlenen Betonarme Yapılar Semineri’nin gündeminde depremler ve betonarme bina tasarımlarının deprem yönetmeliğine uyumu vardı.

 • Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca'dan 21. Yüzyıl Üniversiteleri
  Şub 21, 2020
  İTÜ Kurumsal Akademi 2020 Bahar Dönemi eğitim programları 19 Şubat 2020 Çarşamba günü Süleyman Demirel Kültür Merkezinde Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından verilen "21. Yüzyılda Üniversite" başlıklı sunumu ile başladı.

 • Kış Mangalı İçimizi Ne Kadar Isıtır?
  Şub 19, 2020
  İTÜ Kulüpler Birliği yeni döneme merhaba diyen İTÜ’lüleri Chill&Grill’20’de buluşturdu.

 • #HEDEFITU ile Bambaşka Bir Gelecek
  Şub 18, 2020
  Üniversitemizin geleneksel hâle gelen etkinliklerinden İTÜ Tanıtım Günleri, bu yıl 13-14 Şubat’ta Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gerçekleşti. İTÜ Tanıtım Günleri’ne Türkiye’nin farklı illerindeki seçkin okullardan yoğun katılım gösteren aday öğrenciler #HEDEFITU mottosu ile kariyer planlamalarına yön verdiler.

 • Güvenli İnternet Gününde İTÜ’lülere Ödül
  Şub 17, 2020
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenen Güvenli İnternet Günü 2020 Töreni’nde üniversite ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen kısa film ve kamu spotu yarışmasının kazananları ödüllerini aldı. “Güvenli İnternet” teması kapsamında hazırladıkları kısa film ile İTÜ ekibi üçüncülük ödülüne layık görüldü.

 • İTÜ GVO Paletli Yüzme Takımına 25 Madalya
  Şub 14, 2020
  İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Spor Kulübü Paletli Yüzme Takımı, Paletli Yüzme Bireysel Açık Yaş Federasyon Şampiyonası’nda üstün performans sergileyerek şampiyonadan 9 altın, 8 gümüş, 8 bronz olmak üzere toplam 25 madalya ile döndü.

 • Bilim İnsanlarımız Antarktika Yolunda
  Şub 13, 2020
  T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE) koordinesinde gerçekleşecek olan 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyeti İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen törenle uğurlandı. 24 kişilik bilim heyetini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve bilim insanlarının aileleri uğurladı.

 • Havacılıkta İnsansız Hava Aracı Teknolojilerine Erişilebilirlik
  Şub 13, 2020
  İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümü, Erciyes Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Bükreş Politeknik Üniversitesi öğretim üyeleri Avrupa Birliği Erasmus+ Programı Ana Eylem 2 Yükseköğretim Alanı Stratejik Ortaklıklar (KA203) tarafından destekli yeni nesil insansız hava aracı (İHA) teknolojileri hakkında bilgi vermeyi amaçlayan projede buluştu.

 • Teknofest 2020 Teknoloji Yarışmaları Başvuruları Başladı
  Şub 12, 2020
  2019 yılında 1,5 milyondan fazla ziyaretçiyle dünya rekoru kıran TEKNOFEST, bu yıl 22-27 Eylül'de Gaziantep Havalimanı'nda gerçekleşecek. Festival kapsamında düzenlenen 23 farklı kategorideki yarışma başvuruları 15 Mart’a kadar devam ediyor.

 • İTÜ TMDK Ortaokulu Öğrencilerimize Fransa’dan Ödül
  Şub 11, 2020
  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK) Ortaokulundan iki öğrencimiz Fransa'nın Vence şehrinde "Flutissimo 2020" etkinliği kapsamında düzenlenen flüt yarışmasında ödül kazandı.

 • İTÜ ve Lee Cooper Türkiye’den İleri Dönüşüm Koleksiyonu
  Şub 11, 2020
  Ülkemizin ilk teknik üniversitesi İTÜ’nün logolu ürün mağazası 1773İTÜ Satış Mekanı ile Avrupa’nın ilk denim markası Lee Cooper Türkiye anlamlı bir projeye imza attı. Tekstil alanında Türkiye’nin ilk “ileri dönüşüm” koleksiyonlarından birini hazırlayan 1773İTÜ ve Lee Cooper Türkiye, bu projeyle kaynakların korunmasına ve israfın önlenmesine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

 • Prof. Dr. Atilla Bir’e İTÜ’den Fahri Doktora Beratı
  Şub 07, 2020
  Değerli emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Atilla Bir’e bilim ve teknoloji tarihine yaptığı katkılar nedeniyle Üniversitemiz tarafından “Fahri Doktor” unvanı verildi.

 • İTÜ ve Purdue Üniversitesi Mars’ın Sırrını Salda Gölü’nde Arıyor
  Şub 07, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ve Purdue Üniversitesi Yer ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nden bilim insanları, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve “Lewis and Clark Fund for Exploration and Field Research in Astrobiology” tarafından destekle Mars’ın sırrını araştırmak için Salda Gölü’nde buluştu.

 • İTÜ’lüler Bitkileri Teknolojiyle Tanıyor
  Şub 06, 2020
  Ayazağa Yerleşkemiz içerisindeki biyolojik çeşitlilik veri tabanının hazırlanmasına ve kayıt altına alınmasına yönelik yapılan “QR (Quick Response) Kod Bitki Tanıma Sistemi” projesi hayata geçti.

 • Prof. Dr. Nahit Kumbasar’ı Saygıyla Andık
  Şub 06, 2020
  İTÜ İnşaat Fakültesi 1958 yılı mezunumuz ve 1977-1980 yılları arasında İTÜ Rektörlüğü yapan merhum Prof. Dr. Nahit Kumbasar için anma toplantısı düzenlendi. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi merhum Prof. Dr. Nahit Kumbasar’ın ismi akademisyenlik yaptığı ve idari görevlerde bulunduğu fakültenin konferans salonunda yaşayacak.