• Notadan Ezgiye 45 Yıllık Serüven: İTÜ TMDK
  Mar 31, 2020
  Türk müziği alanında eğitim vermek üzere kurulan ilk konservatuvar İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı (İTÜ TMDK), bu yıl 45’inci yaşını kutluyor.

 • İTÜ 5 alanda Türkiye Birincisi
  Mar 30, 2020
  Londra merkezli derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2020 yılında 48 akademik, 1.368 kurum, 5 disiplin alanında üniversiteleri incelediği raporunu açıkladı. Rapora göre, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık-Yapılı Çevre, Kimya Mühendisliği, Kimya, Yer ve Deniz Bilimleri, Çevre Bilimleri olmak üzere 5 alanda, Türkiye’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer aldı. İTÜ, bu başarısıyla “Mühendislik ve Teknoloji” alanında dünya sıralamasında 2019 yılına göre 38 sıra birden yükselerek 218’inci oldu.

 • İTÜ Arı Teknokent’ten Sağlık Çalışanlarına Özel Maske
  Mar 26, 2020
  İTÜ Arı Teknokent firmaları ve girişimcileri Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelede seferber oldu. Sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu koruyucu maskeler, İTÜ Arı Teknokent'te yer alan dijital üretim merkezi İTÜ Magnet Fab’da 3D yazıcılarda üretilmeye başlandı.

 • Salgın Hastalıkların Yayılımını Önlemek İçin Tatil Değil Sosyal Mesafe!
  Mar 24, 2020
  Halk sağlığı uzmanları ve bilim insanları, tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronovirüs salgınını yavaşlatmak için sosyal mesafenin hayati önemine dikkat çekiyor. Sosyal yaşamda diğer kişilerle temasımızı azaltmak için aramıza koyacağımız en az 1 metrelik mesafe “sosyal mesafe” olarak tanımlanıyor.

 • Osmanlı Dönemi'nin İlk Karantina Merkezlerinden Biri Tuzla’daydı
  Mar 24, 2020
  Yeni Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İstanbul’da da karanti merkezleri oluşturuldu. Osmanlı döneminde “Tahaffuzhane” adı verilen karantina merkezlerinin en bilinenlerinden Tuzla Tahaffuzhanesi, bugün İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin de içinde yer aldığı liman bölgesinde bulunuyor. Yapımını Fransızların üstlendiği tahaffuzhane 1892 yılında tamamlanarak; veba, kolera gibi dönemin küresel salgınlarına karşı verdiği kapsamlı hastane hizmetiyle öne çıkıyor.

 • İTÜ ve AliExpress’ten Ortak E-İhracat Eğitimi Hamlesi
  Mar 17, 2020
  Türkiye’deki KOBİ'lerin dijitalleşmelerine ve dünyaya açılmalarına yardımcı olmak amacıyla AliBaba Group bünyesindeki çevrimiçi perakende pazaryeri AliExpress ile İTÜ güçlerini birleştiriyor. İki kurum e-ihracat alanında eğitim hamlesi gerçekleştirerek Türkiye ekonomisine yeni e-ihracatçılar kazandırmayı hedefliyor.

 • Bölümün Hayallerinin Önüne Geçmesin!
  Mar 16, 2020
  İTÜ Mezunlar Derneği ve İTÜ Mezunlar Derneği Öğrenci Kulübü tarafından 2016’dan beri her yıl düzenlenen Different Futures Summit (DFS) etkinliğinde kurumsal hayattan, girişimciliğe, sanattan spora birçok farklı alanda kariyer yapmış mezunlarımız öğrencilerimizle bir araya geldi. İTÜ’deki eğitimlerinden ve kariyer yolculuklarını paylaşan mezunlarımız, öğrencilere kariyer seçimlerinde önemli tavsiyelerde bulundu.

 • İTÜ’lü Akademisyenden Sağlık Teknolojilerinde Royal Academy of Engineering LIF Birinciliği
  Mar 16, 2020
  Ağır kanamalarda hızlı ve doğru tanı ile erken müdahale hastanın hayatını kurtarır ve kalıcı hasarların önüne geçer. İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü akademisyenimiz Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Can Erten ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özlem Yalçın’ın kurduğu Mikronos, kanamalı hastaların hayatta kalma ihtimalini %70’e kadar arttıracak pıhtılaşma ölçüm teknolojileri geliştiriyor.

 • 51. TÜBİTAK Liseler Arası Araştırma Projeleri'nde Finalistler İTÜ’de Belirlendi
  Mar 16, 2020
  Bu yıl TÜBİTAK tarafından 51.'si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul-Avrupa Bölge Yarışması finalistleri İTÜ’de düzenlenen yarışmalarla belirlendi. Yarışmada finale kalan 18 proje Ankara’da yapılacak Türkiye finaline gitmeye hak kazandı.

 • Bakü Yüksek Petrol Okulu ile Akademik İş Birliği Protokolü
  Mar 12, 2020
  Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca başkanlığında bilim insanlarından oluşan bir heyet Azerbaycan’a ziyaret gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Azerbaycan’ın Bakü Yüksek Petrol Okulu (BANM) arasında akademik eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile İTÜ, ortaklaşa akademik ve bilimsel araştırma faaliyetleri ile lisans, lisansüstü öğrencileri ve akademisyenlerine sağladığı eğitim ve araştırma imkânlarına yeni bir ortak iş birliği daha ekledi.

 • 8 Mart’ta Yaratıcı Endüstri ve Teknolojide Kadınların Yarattığı Farkı Konuştuk
  Mar 12, 2020
  Yaratıcı endüstriler ve teknoloji ara kesitinde çalışmaları olan ve fark yaratan kadınların konuk olduğu etkinlikte öne çıkan ortak tema yaratıcı endüstrilerin kadın istihdamında ve algısında önemli bir alan olduğu.

 • Tenis Takımımız Türkiye Tenis Şampiyonasında Yer Aldı
  Mar 12, 2020
  İTÜ Tenis Takımları, Türkiye Tenis Şampiyonası kapsamında gerçekleştirilen turnuvalarda mücadele vererek Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etti.

 • İTÜ Bisiklet Takımı Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışı Birincisi
  Mar 12, 2020
  Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mimarlık Fakültesi Bisiklet Topluluğu iş birliğinde 07-08 Mart 2020 tarihlerinde Milli Mücadelenin 100. Yılı anısına "Gazi Üniversitesi Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışı" düzenlendi. İTÜ Bisiklet Takımı Gazi Üniversitesi ‘Üniversiteler Arası Yol Bisikleti Kupası Yarışları’nda bireysel ve takım halinde birinci oldu.

 • “Teknoloji ile Üretelim” Platformu Türkiye’nin Geleceğine Güç Katacak
  Mar 12, 2020
  Lenovo’nun girişimiyle FutureBright Group, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), İTÜ ARI Teknokent, Başarsoft başta olmak üzere hepsi alanlarında öncü olan kuruluşlar bir araya gelerek “Teknoloji ile Üretelim” platformunu kurdu. Platform, Türkiye’de teknolojiyi sadece tüketen değil, üreten bir toplum yetiştirme hedefini gerçekleştirecek altyapının kurulması yönünde çalışmalar yürütecek.

 • Tematik Enstitüler Lisansüstü Oryantasyon Günü
  Mar 12, 2020
  Üniversitemizde, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle lisansüstü öğrenime başlayan öğrencilerimize İTÜ’nün sosyal ve akademik yapısını ve sunduğu eğitim olanaklarını tanıtmak amacıyla Tematik Enstitüler Lisansüstü Oryantasyon Günü gerçekleştirildi.

 • Hayal Melodileri Resim Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
  Mar 12, 2020
  Mozart'ın "Sihirli Flüt" operası temasıyla bu yıl ilki düzenlenen Hayal Melodileri Resim Yarışması'nın kazananları belli oldu. Yarışmada dereceye girenler 4 Mart 2020 tarihinde İTÜ Taşkışla’da düzenlenen tören ile ödüllerini aldı.

 • Mehmet Orhan Ünsaç 25. Vefat Yıl Dönümünde İTÜ’de Anıldı
  Mar 12, 2020
  İTÜ İnşaat ve Makina Fakültelerinde çok sayıda mühendis yetiştirmiş olan Prof. Y. Müh. Orhan Ünsaç, vefatının 25. yıldönümünde öğrencileri ve sevenleri tarafından İTÜ İnşaat Fakültesi Prof. Dr. Nahit Kumbasar Konferans Salonunda düzenlenen program ile anıldı.

 • Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya Uluslararası Görev
  Mar 09, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, merkezi Almanya’da bulunan Wiley Yayınevi’nin Macromolecular Chemistry&Physics, Macromoleculer Rapid Communications, Macromolecular Bioscience, Macromoleculer Materials & Engineering ve Macromoleculer Theory & Simulations gibi polimerle ilgili dergilerinin tümünün Yönetici Danışma Kurulu (Excutive Advisory Board) Üyeliğine seçildi.

 • Ülkü Arıoğlu: "Teknik Üniversiteli Olmak Bir Ayrıcalıktır."
  Mar 09, 2020
  İTÜ Haber olarak 1963 yılı inşaat mühendisliği mezunumuz Ülkü Arıoğlu ile mühendislik, Teknik Üniversite ve İTÜ’lü olmak üzerine konuştuk. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığımız röportajda Arıoğlu, Teknik Üniversite’nin yetiştirdiği kadın mühendislerin ülkemizin gelişimindeki rolüne dikkat çekti.

 • İTÜ Kadın Snowboard Takımımız Türkiye Birincisi
  Mar 06, 2020
  İTÜ Kış Sporları Kulübü Kayak ve Snowboard Takımı kadın snowboard sporcularımız, Koç Spor Fest 2020 Kış Oyunlarında Snowboard Kadınlar Türkiye Şampiyonası takımlar sıralamasında Türkiye birincisi oldu.

 • “Yeniden Ev Kurmak” Temalı TÜBİTAK Projesinin Tasarım Atölyesi İTÜ’de
  Mar 06, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Cordan’ın yürütücülüğünü yaptığı, “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Uyumu İçin Modern Yaşam ve Kültürel Koşullara Uygun İç Mekana Yönelik Konut Tasarlama İlkelerinin Belirlenmesi ve Tasarım Önerilerinin Geliştirilmesi” başlıklı TÜBİTAK Projesi kapsamında, [YENİDEN]+ EV KURMAK temalı tasarım atölyesi etkinliği, 27-29 Şubat 2020 tarihleri arasında, İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

 • İTÜ’nün Paydaşı Olduğu “İstanbul Endüstriyel Tasarım Ekosistem Ekseni” Projesine IPA Desteği
  Mar 05, 2020
  İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) proje ortakları arasında bulunduğu “İstanbul Endüstriyel Tasarım Ekosistem Ekseni” projesi “Yaratıcı Endüstriler” alanında desteklenmeye hak kazandı.

 • Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Tolgahan Çoğulu’dan Lego Mikrotonal Gitar
  Mar 05, 2020
  2008 yılında İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi(MİAM) bünyesinde ayarlanabilir mikrotonal gitarı geliştiren İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu gitar tasarımında yeni bir projeye daha imza attı. 2014 yılında İTÜ’de Müzik Programı altında dünyanın ilk mikrotonal gitar lisansüstü eğitimini başlatan Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Tolgahan Çoğulu Legolardan “Lego Mikrotonal Gitar” isimli klavye tasarladı.

 • İTÜ Makina Fakültesine İSTKA Desteğiyle Yeni Laboratuvar
  Mar 03, 2020
  İstanbul Kalkınma Ajansı'nın 2018 yılı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında kurulan İTÜ Makina Fakültesi Eklemeli İmalat Eğitim ve Araştırma Merkezi (EKAM) Laboratuvarı 26 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

 • Yaratıcı Endüstri ve Teknolojide Fark Yaratan Kadınlar Etkinliği
  Mar 02, 2020
  Üniversitemizde Dünya Kadınlar Günü, İTÜ Bilim Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi tarafından 6 Mart 2020’de İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan "Yaratıcı Endüstri ve Teknolojide Fark Yaratan Kadınlar" başlığı altında çeşitli etkinlikler ile kutlanacak.

 • İlham Veren Mezunlarımız: Kıvanç Zaimler
  Mar 02, 2020
  İTÜ Endüstri Mühendisliği 1991 yılı Mezunumuz Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Kıvanç Zaimler ilham veren başarı hikayesiyle, İTÜ Mezunlar Derneği’nin düzenlediği “İlham Veren Mezunlar” etkinliğinde İTÜ’lülerle buluştu.

 • İTÜ ve Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden İş birliği Protokolü
  Mar 02, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi ve Gaziosmanpaşa Belediyesi arasında Gaziosmanpaşa halkının sosyal ve kültürel gelişimine katkıda bulunmak, Üniversitemiz önderliğinde sanatsal ve akademik çalışmaları desteklemek amacıyla iş birliğine gidildi.