• Doç. Dr. Mustafa Evren Erşahin’e 2019 Genç Bilim İnsanı Ödülü
  May 20, 2020
  Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İTÜ Prof. Dr. Dinçer Topacık Ulusal Membran Teknolojileri Uyg-Ar Merkezi (MEMTEK) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Evren Erşahin, sürdürebilir çevre yönetimi anlayışı kapsamında yaptığı çalışmalarla 2019 – Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü’ne değer görüldü.

 • Yeni Koronavirüs (COVID-19) Kent Planlarını Etkileyecek
  May 20, 2020
  Yeni Koronavirüs salgınıyla birlikte konut mimarisi ve şehircilik alanında ne gibi değişimler yaşanacak? Bu konuda şehir ve bölge planlamacı akademisyenler ne düşünüyor? İTÜ Haber olarak, salgınla birlikte ve sonrasında mimarlık ve şehircilikte yaşanan problemleri ve çözüm önerilerini İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Kerem Koramaz ile konuştuk.

 • Nature Belirledi: İTÜ Türkiye’den Araştırmada En İyi Devlet Üniversitesi
  May 14, 2020
  Dünyanın en prestijli 82 bilimsel dergisinde yayınlanan makalelere göre sıralama yapan Nature Index, 2019 Yıllık Tablolarını yayınladı. İTÜ, Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesinin açıklandığı “araştırma” sıralamasında ikinci olurken devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer aldı.

 • Emekli Öğretim Üyelerimizden Prof. Dr. Yusuf Alpay Özgen’i Kaybettik
  May 12, 2020
  İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Özgen’in vefatı İTÜ camiasını derinden üzdü. İTÜ’nün duayen isimlerinden Prof. Dr. Yusuf Alpay Özgen, ülkemizin önemli inşaat firmalarında görev alan, birçok önemli projede imzası bulunan çok sayıda mühendis yetiştirdi.

 • Pandemide IoT ile Ventilatör Takibi
  May 12, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent firmalarından Borda’nın “Ventilatör Cihazlarının Ulusal Düzeyde Merkezi Takibi ve Yönetimi” projesi ile solunum cihazlarının anlık durum, kullanım, konum ve bakım bilgileri merkezi sistem üzerinden takip edilebilecek.

 • İTÜ’lü Bilim İnsanlarının Nanoteknoloji Projelerine Önemli Destek
  May 11, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından Öncelikli Alan Araştırma Projeleri (ÖNAP) kapsamında desteklenen 4 projenin her birine 1 milyon TL’ye varan bütçe sağlandı. Desteklenen 4 proje arasında İTÜ Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İTÜnano) bünyesinde hazırlanan "NanoGeliştirilmiş Ölçeklenebilir Kuantum Güneş Pili Tasarımı Üretimi ve Karakterizasyonu" başlıklı proje öne çıkıyor.

 • Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mahir Vardar’ı Kaybettik
  May 11, 2020
  İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünde uzun yıllar öğretim üyeliği ve Maden Fakültesi Dekanlığı yaparak üniversitemize değerli hizmetlerde bulunan emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Mahir Vardar, 3 Mayıs Pazar günü aramızdan ayrıldı.

 • İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca’dan Lise Öğrencilerine Kariyer Tavsiyeleri
  May 07, 2020
  İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Ortaköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencileri ve velileri ile canlı yayında bir araya geldi. Öğrencilere kariyer tavsiyeleri veren Prof. Dr. Karaca, gelecek için öngörülerini paylaştı.

 • Yapay Zekâya Türkçe Dokunuş
  May 06, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi Türkçe Doğal Dil İşleme (DDİ) Laboratuvarı, bu alanda çalışan araştırmacılara her türlü desteği sunarak, çözümler geliştiriyor. Doç. Dr. Gülşen Eryiğit’in kurucu üyesi olduğu ve koordinatörlüğünü üstlendiği grubun çalışmaları, ülkemizde pek çok sektöre katkı sunuyor.

 • İTÜ Rover Takımı’ndan Uluslararası Başarı
  May 06, 2020
  İTÜ Rover Takımı, tasarladığı insansız kara aracı ile Mars Society ve NASA sponsorluğunda ABD’de düzenlenen dünyanın en prestijli rover yarışması olan University Rover Challenge yarışmasında 36 takım arasında 3’üncü oldu. 2017 senesinde yarışmaya katılan ilk Türk takımı olan İTÜ Rover Takımı, bu başarısını sürdürerek, yarışmada 3’üncülük derecesini elde eden ilk Türk Takımı unvanına da sahip oldu.

 • İTÜ Mezunu Prof. Dr. Bahar Bir İlke İmza Attı
  May 05, 2020
  Çalışmaları ile moleküler biyolojide yeni ufuklar açan doktora mezunumuz Prof. Dr. İvet Bahar, dünyanın en prestijli bilim akademilerinden Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim kadını oldu. Biyolojik sistemler ve ilaç tasarımı çalışmalarını ABD’de sürdüren Prof. Dr. Bahar, bu başarısıyla hem üniversitemizi hem de ülkemizi gururlandırdı.