• Dünya İçin Hareket Et Karbon Ayak İzini Düşür
  Haz 22, 2020
  Toplum ve kent odaklı ulaşım çözümleri kapsamında bilgi üretimi ve paylaşımı platformu olarak yaşayan bir laboratuvar olma amacıyla faaliyetlerini sürdüren İstanbul Teknik Üniversitesi IstanbulON Kentsel Haraketlilik Laboratuvarı, AXA Sigorta’nın ‘Dünya için Hareket Et’ projesi için gerçekleştirdiği ve fiziksel aktiviteler ile karbon ayak izi arasındaki ilişkiyi açıklarken iklim değişikliği sorununa değinen araştırmalarını tamamladı.

 • İTÜ ve HAVELSAN’dan Yapı Deprem Dayanıklılığı Ölçüm Cihazı
  Haz 16, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve HAVELSAN iş birliği ile yapıların depreme dayanıklılığına ilişkin beton kalitesinin tahribatsız ve hızlı testi için mikrodalga görüntüleme cihazı geliştirilecek. Bu iş birliği ile Türkiye'de alanlarında öncü bu iki kuruluş, sahip oldukları deneyim ve yetenekleri birleştirerek çeşitli alanlarda ülkeye yeni teknolojiler kazandırmayı hedefliyor.

 • Öğrencimiz Büşra Nur Köseoğulları’nın Yenilenebilir Enerji Girişimine Ödül
  Haz 16, 2020
  Kimya Mühendisliği Bölümü Öğrencimiz Büşra Nur Köseoğulları’nın kurucu ortağı olduğu Windagrotech projesi, 2019’da The European Institute of Innovation & Technology tarafından düzenlenen Food RIS Innovation ve Food Seedbed yarışmalarında 1.lik aldı. Girişim, yoluna E2020 Haziran ayı boyunca EIT Innoenergy desteğiyle mentörlük alarak devam edecek.

 • İTÜ’lü Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Adı Ilısu Barajı'na Verildi
  Haz 09, 2020
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınmasına katkı sağlaması planlanan Ilısu Barajına Mezunumuz Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun adı verildi.

 • 2244 Sanayi Doktora Programı Desteği Alan 10 Proje ile İTÜ Birinci Sırada
  Haz 09, 2020
  İTÜ, üniversite-sanayi iş birliğinde İTÜNOVA TTO desteğiyle “2244 Sanayi Doktora Programı”na kabul edilen 10 projeyle, Türkiye’deki araştırma üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı.

 • İTÜ, URAP Dünya Bilim Alanı Sıralamasında Türkiye Birincisi
  Haz 08, 2020
  ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Araştırma Laboratuvarı’nın hazırladığı 2019-2020 URAP dünya sıralamasında İTÜ, mühendislik alanında yine Türkiye 1.si oldu

 • Doğa, Ekoloji ve Evrim Serisi: DNA Türlerin Tarihini Nasıl Saklıyor?
  Haz 05, 2020
  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü (AYBE) Ekoloji ve Evrim Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çoraman’ın The Royal Society tarafından yayınlanan “Royal Society Open Science” dergisinde çıkan makalesi genetik yöntemler kullanarak türlerin evrimsel geçişine ışık tutuyor.

 • Öğrencimiz Didem Kıryaman’ın ABD’de Mezuniyet Sevinci
  Haz 02, 2020
  North Carolina State University, Wilson College of Textiles da “3+1+Yüksek Lisans” programını başarıyla tamamlayan İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencisi Didem Kıryaman mezun olmaya hak kazanan ilk öğrenci oldu.

 • İTÜ’nün Gönül Elçileri
  Haz 02, 2020
  Üniversitemizde gönüllük faaliyetlerine odaklanan İTÜ Gönüllülük Kulübü’ndeki öğrencilerimiz topluma umut olan projeler yapmaya devam ediyor.

 • Prof. Dr. Cengiz Kahraman Dünyanın En İyi 1000 Bilim İnsanı Arasında
  Haz 01, 2020
  İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Cengiz Kahraman, Guide2Research’e göre dünyadaki en iyi 1000 bilim insanı (TOP 1000 Scientists) arasına seçildi. Computer Science and Electronics Bilim İnsanları Dünya H İndeksi sıralamasında 808. sıranın sahibi olarak bilimsel başarılarına bir yenisini ekledi.

 • Araştırma Görevlimiz Cihad Delen’e “Wakeham Prize” Ödülü
  Haz 01, 2020
  İTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Cihad Delen “The Royal Institution of Naval Architects Wakeham Prize” ödülüne layık görüldü.

 • Kardeş Üniversite Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi 90 Yaşında
  Haz 01, 2020
  Üniversitemiz ile yakın iş birlikleri olan Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi (UNEC) 90. yıldönümünü kutluyor.

 • İlklerin Üniversitesi İTÜ ile Gelecek Sensin
  Haz 01, 2020
  Üniversitemizin geleneksel hâle gelen etkinliklerinden İTÜ Tanıtım ve Tercih Günlerinin, pandemi önlemlerine uygun olarak çevirimiçi platformlarda ve canlı yayınlarla gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu yıl da aday öğrenciler #HEDEFITU diyerek Türkiye’nin ilk Teknik Üniversitesi İTÜ ile kariyerlerini planlayacaklar.