• İTÜ ve MÜGESAN’dan Amatör Denizciliğe Önemli Destek
  Tem 29, 2020
  İTÜ ve MÜGESAN ''Amatör Denizciliği Yaygınlaştırma Kapsamında İş Birliği Protokolü'' imzaladı.

 • Türkiye'nin İlk ‘Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği’ Bölümü İTÜ’de
  Tem 27, 2020
  Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kuruluyor. 2020-2021 yılında ilk öğrencilerini kabul edecek olan bölüm, İTÜ bünyesinde yürütülmekte olan ulusal ve uluslararası yapay zeka ve veri mühendisliği çalışmalarını lisans eğitimine taşıyor.

 • Genç Akademisyenlerimize Denizcilik Alanında Ödül
  Tem 24, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi araştırma görevlilerimizden; Mehmet Ozan Şerifoğlu, Deniz Öztürk ve Turgay Hızarcı tarafından hazırlanan “Farklı çalışma modlarına sahip, pentamaran gövdeli ve modüler acil durum müdahale aracının geliştirilmesi (ADMA)” konulu proje Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir/Proje Yarışması kapsamında üçüncülük ödülüne değer görüldü.

 • Güzel Sanatlar Alanında Yetenekli Hanende ve Sazendeler İTÜ’den Çıkacak
  Tem 22, 2020
  Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında sanat eğitimi alanında imzalanan iş birliği protokolünün tanıtımı 10 Temmuz 2020 Cuma günü Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti. Sanat eğitimi alanında imzalanan iş birliği protokolü ile yetenekli öğrencilere Türk Müziği ve Halk müziği alanında kaliteli müzik eğitimi verilecek.

 • Dr. Öğretim Üyesi İslem Rekik’e Marie Sklodowska Curie Araştırma Desteği
  Tem 22, 2020
  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Dr. Öğr. Üyesi İslem Rekik’in “Normalization of Multimodal Brain Networks for Integral and Predictive Mapping of Neurological Disorders” isimli araştırma projesi Horizon 2020 Programı kapsamında desteğe değer görüldü.

 • “LACMA not LackMA” Yarışması Birincisi Mezunumuz Saffet Kaya Bekiroğlu
  Tem 22, 2020
  LACMA’nın (Los Angeles County Museum of Art)’nın yenilenecek binası için Citizens’ Brigade to Save LACMA tarafından düzenlenen “LACMA not LackMA” pop-up fikir yarışmasında Saffet Kaya Design’ın projesi birinci seçildi.

 • Ayazağa Yerleşkemizin Renkli Misafirleri Kelebekler
  Tem 20, 2020
  Kampüsümüzdeki kelebeklerin 20‘den fazla farklı türü Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Tayfun Kındap’ın objektifinden görüntülendi. Kelebeklerin yerleşkemizdeki kısa misafirlik dönemini çektiği fotoğraflarla kalıcı hale getiren ve bunun kendisi için bir tutku olduğunu belirten Rektör Yardımcımız Kındap ile hem kelebekleri hem de kampüsü konuştuk.

 • İTÜ’nün Kurucu Üyesi Olduğu “Avrupa Üniversitesi Projesi” Onaylandı
  Tem 16, 2020
  Avrupa’nın önde gelen 8 partner üniversitesi ile Türkiye’den tek ortak olarak İTÜ’nün yer aldığı Avrupa Üniversitesi Projesi Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandı.

 • Fark Yaratan Teknokentlilerin Başarıları BEETECH 2020 Teknoloji Ödülleriyle Taçlandı
  Tem 16, 2020
  İTÜ ARI Teknokent tarafından beşinci kez düzenlenen BEETECH 2020 Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Yürüttükleri projeler, geliştirdikleri teknoloji ürünleri, yaptıkları ihracat ile öne çıkan İTÜ ARI Teknokent firmaları kendi kategorilerinde ödüllendirildi.

 • Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Cengiz Yıldırım’a Humboldt Araştırma Ödülü
  Tem 16, 2020
  İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Cengiz Yıldırım, Alexander von Humboldt (AvH) Vakfı tarafından verilen Almanya’nın saygın bilim ödüllerinden Humboldt Araştırma Ödülü’ne değer görüldü.

 • İTÜ’nün Paydaşı Olduğu “EELISA Avrupa Üniversitesi” Kuruluyor
  Tem 09, 2020
  Avrupa’nın önde gelen 8 partner üniversitesi ile Türkiye’den tek ortağı İTÜ’nün yer aldığı Avrupa Mühendislik, Öğrenimde Yenilikçilik ve Bilim İttifakı’nın (EELISA) hazırladığı Avrupa Üniversitesi projesi Avrupa Birliği (AB) Komisyonunca onaylandı.

 • Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Celal Şengör’e Eduard-Suess Madalyası
  Tem 09, 2020
  Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. A.M. Celal Şengör Avusturya Jeoloji Derneği tarafından verilen ve Avusturya’nın jeoleoji alanında en yüksek ödülü olarak kabul edilen “Eduard-Suess Madalyası”na layık görüldü.

 • İTÜ Koordinatörlüğünde Oyun ve Tasarım Eğitimi Konferansı
  Tem 09, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Özge Cordan ve Dr. Demet Arslan Dinçay’ın eş yürütücülüğünde ve İTÜ’nün koordinatörlüğünde yürütülmekte olan, “PUDCAD Universal Design Education Practice Conference: Game+Design Education” temalı konferans, 24-26 Haziran 2020 tarihlerinde COVID 19 pandemisi sebebiyle, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

 • Kanada Araştırma Kürsüsünde bir İTÜ’lü: Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı
  Tem 09, 2020
  Mezunumuz Doç. Dr. Melike Erol Kantarcı yapay öğrenme destekli yeni nesil kablosuz ağlarla ilgili yaptığı araştırmalarıyla “The Canada Research Chairs”e (Kanada Araştırma Kürsüsü’ne) seçildi.

 • Uzaktan Eğitim ve Uzaktan Tıp Uygulamalarında İTÜ ve HAVELSAN İş Birliği
  Tem 08, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve HAVELSAN, uzaktan eğitim ve uzaktan tıp uygulamaları konusunda iş birliğine imza attı.

 • Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Arasında 12 İTÜ’lü
  Tem 03, 2020
  İTÜ, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan araştırmacıların yer aldığı bir ekibin bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde 12 bilim insanıyla Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı.

 • Mimarlık Fakültemiz “İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması”ndan Derecelerle Döndü
  Tem 03, 2020
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İstanbul Senin, Haliç Kıyıları Tasarım Yarışması sonuçlandı. Yarışmada ödül alan ekipler arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi akademisyenlerimizin yanı sıra elemanlarımız, öğrencilerimiz ve mezunlarımız da yer aldı.

 • İTÜ’den NETAŞ CEO’su Altay’a “Fahri Doktora”
  Tem 03, 2020
  İTÜ 1975 yılı Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezunu olan Netaş CEO’su Cemil Müjdat Altay’a İTÜ Senatosu tarafından Türkiye’nin elektronik ve bilgi teknolojilerine yapmış olduğu katkılara ithafen “fahri doktor” unvanı verildi.

 • Yusuf Yağcı'dan Bebek Alzheimer Tedavisi İçin “Mükemmel İnovasyon"
  Tem 03, 2020
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı ve Dr. Antonıno Puglısı’nin “Çocukluk Çağı Alzheimer”ı olarak bilinen Niemann-Pick Tip C (NP-C) hastalığı ile ilgili Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 Marie Skłodowska-Curie Programı kapsamında yaptığı araştırma projesi NANOMOP, Avrupa komisyonunca Mükemmel İnovasyon (Excellent Innovatıon) seçildi.

 • İTÜ Güzel Sanatlar Liseleri İle İş Birliğinde
  Tem 03, 2020
  Millî Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi arasında sanat eğitimi alanında iş birliği protokolü imzalandı. Sanat eğitimi alanında yapılan iş birliği protokolü ile yetenekli öğrencilere müzik eğitimi verilecek.

 • Akademisyenimiz Zehra Çataltepe’ye Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi Ödülü
  Tem 02, 2020
  İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Zehra Çataltepe Microsoft Türkiye ile Habitat Derneği, Wtech Teknolojide Kadın Derneği ve Kodluyoruz Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması’nda “Yılın Başarılı Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü.