Altyapıda Büyük Yenileme ile Gölete Su Kaynağı

Mar 12, 2015, 13:54
Ayazağa Yerleşkemizde, Yeşil Kampüs İTÜ kapsamında yürütülen çalışmalara bir yenisi daha ekleniyor. Yeni çalışma sayesinde yağmur suyunun toplanması ve gölete ulaşması sağlanacak.

Uzun soluklu ve çok aşamalı bir proje olan Yeşil Kampüs İTÜ kapsamında yapılan altyapı ve üstyapı çalışmalarının yeni adımı, kanalizasyon hattının yenilenmesi ve yağmur sularının gölette toplanmasını sağlayacak sistemin kurulması için olacak.

16 Mart 2015 Pazartesi günü başlayacak çalışma ile Kimya Metalurji Fakültesinin üst tarafındaki yoldan başlayacak altyapı yenileme çalışması; Gölet Yurtları, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, UHUZAM ve İTÜ Stadyumunu geçerek alt yoldan devam ederek Etiler yolu bağlantı noktasında sona erecek. Altyapı çalışmalarının 2 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yeşil Kampüs İTÜ: Yeni Bisiklet Yolları ve Engelsiz Kaldırımlar

Altyapı çalışmalarının ilk aşaması kanalizasyon hattı döşenmesini içeriyor. Böylelikle hat üzerindeki mevcut binaların altyapı sorunu da tamamen çözülmüş olacak. Çalışmaların ardından yol boyunca yine çift taraflı geniş yaya kaldırımları ile bisiklet yolu yapımına başlanacak. Alt ve üstyapı çalışmaları nedeniyle çok derin kazılar yapılacağı için güzergâh, etap etap ulaşıma kapatılacak. Ancak belirlenen alternatif güzergâhlar sayesinde hat üzerinde bulunan hiçbir binaya erişim engellenmeyecek. 

Yeşil Kampüs İTÜ: Yağmur Suyu Gölete

Projenin en önemli sonuçlarından biri ise yağmur suyunun gölette toplanmasını sağlaması olacak. Buna göre yağmur suyu iki etapta gölete ulaştırılacak. Öncelikle kanalizasyon hattı ile birlikte yağmur suyu hattı döşenecek. Hat sayesinde Gölet Yurtlarının yanından doğrudan aktarılacak. İkinci etapta ise İTÜ Stadyumunun yanında, Etiler Yolu girişinde koşullanan kaptaşta yağmur suları biriktirilerek, Gölet’in altındaki pompa odasına aktarılacak, oradan da sular pompa yardımı ile Gölet’e basılacak.