Arı Kapı Giriş Meydanına Yaya / Bisiklet Öncelikli Yeni Dokunuş!

Mar 18, 2016, 09:52

Yeşil Kampüs projesi kapsamında, Ayazağa Yerleşkemizde Arı Kapı ve giriş meydanı yeniden ele alınarak yaya-bisiklet öncelikli bir yaklaşımla yeniden tasarlanıyor.

ari kapi meydan duzenlemesi_2

Proje tamamlandığında Arı Kapı Ord. Prof. Bedri Karafakioğlu Caddesi bağlantısının aksiyel sürekliliği daha verimli kullanılarak yaya alanı algısı güçlenirken, girişte bulunan Güneş Saati’nin görünürlüğü ve kullanımı da artırılmış olacak.

Yerleşkemiz içinde yer alan kavak ağaçları, gerek kent ağacı niteliği taşımamaları, gerek içinde bulundukları peyzaj alanlarındaki genel sulama koşullarına bağlı olarak kök gelişimlerini sağlıklı gerçekleştirememeleri, gerekse kısa ömürlü olmaları nedeniyle, dönem dönem yıkılarak canlı hayatını ciddi bir biçimde tehdit etmekte. Bu proje ile, yaya yolu üzerinde ve Güneş Saati’nin yanında bulunan stres altında yaşayan kavak ağaçlarımız, transplantasyon tekniğiyle uygun yaşam ortamı bulacakları Gölet Yurtları yanındaki doğal ortama taşınacaklar.

ari kapi meydan duzenlemesi_1

Alanda özellikle yer döşemesine, bitkisel materyale ve aydınlatma armatürleri gibi detaylara ilişkin tercihler yine yaya önceliğini vurgulayacak, yeşil kampüs yaklaşımımızı destekleyecek ve araç trafik hızını düşürecek şekilde düzenlenecek. Bisiklet yolu meydana kadar uzatılarak Arı Kapı girişine bir bisiklet park alanı da kazandırılacak. 

ari kapi meydan duzenlemesi_3

İTÜ’nün 250. kuruluş yılına atıfla, İTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Mehmet Erkök tarafından tasarlanan 250. yıl heykeli de alana eklenecek. Bu şekilde, Arı Kapı Giriş Meydanı’nın daha estetik, güvenli ve yaya/bisiklet öncelikli bir kimliğe kavuşması amaçlanıyor.

Proje dahilinde Arı Kapı’nın eksik kalan güvenlik önlemleri de tamamlanmış olacak.